Ar-ge mühendisi adayları sertifikalarını törenle aldı

Makina Magazin - - OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ -

‘Yaz Dönemi Ar-ge Mühendisi Yetiştirme Programı’; Ar-ge uzmanı talebinin karşılanması, Ar-ge bakış açısına sahip, yenilikçi, araştırmacı, yaratıcı ve üretken personelin yetiştirilmesi amacıyla organize ediliyor.

BUSİAD (Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliği ile düzenlenen ‘Yaz Dönemi Ar-ge Mühendisi Yetiştirme Programı’ bu yıl ikinci kez organize edildi. 3 Temmuz 2017’de proje paydaşlarından TOFAŞ bünyesindeki Tofaş Akademi’de start alan program, 25 Ağustos 2017’de tamamlandı.

Çeşitli sektörlerde ihtiyaç duyulan Ar-ge uzmanı talebinin karşılanması, Ar-ge bakış açısına sahip, yenilikçi, araştırmacı, yaratıcı ve üretken personelin yetiştirilmesi amacıyla düzenlenen programı başarıyla tamamlayan katılımcılara yönelik düzenlenen sertifika töreni, 8 Eylül 2017’de Tofaş Akademi’de gerçekleştirildi. Törene proje paydaşı olan Tofaş, Bosch, Martur ve Coşkunöz Holding yöneticilerinin yanı sıra; OİB ve BUSİAD üyeleri, katılımcıların seçilmesine destek veren firma temsilcileri, eğitmenler ve Bursa’da Ar-ge merkezi olan firmaların yetkilileri katıldı.

Tezel: “Tüm paydaşlara teşekkür ediyorum”

Etkinliğin açılışında konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarık Tezel, program katılımcılarının temmuz ve ağustos aylarında, haftada altı gün ve günde en az altı saat olmak üzere projeye katılım sağladıklarını belirtti. Program dolayısıyla katılımcılara kapılarını açan başta Tofaş fabrikası yöneticileri olmak üzere tüm proje paydaşlarına, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği yönetimine, katılımcıların seçilmesine destek veren firma temsilcilerine, eğitmenlere ve program katılımcılarına teşekkür eden Tezel, “Hepimizin çeşitli yönleriyle tanık olduğu bir bilişim, yazılım ve teknoloji çağında yaşıyoruz. Yakın gelecekte içinde bulunduğumuz ekosistemin büyük bir bölümünü robotik teknolojiler ve birbiriyle iletişim halinde olan makinalar kaplıyor olacak. Dijital sanayi dönüşümü ya da Endüstri 4.0 olarak nitelendirilen bu akıl almaz gelişim sürecinden doğal olarak firmalar ve üretim yöntemleri de etkileniyor. Günümüzün üretim alanlarında sınırlandırılmış çeşitli özel bölgelerde görev yapan robotların, çok kısa bir vadede insanlarla birlikte çalıştığına tanık olacağız. Söz konusu bu dönüşümün en önemli ayaklarından biri de Ar-ge merkezleri olacak. Firmanın Ar-ge merkezinde görev yapan bir mühendisin çağın gerektirdiği bilgi ve donanımla işinin başına geçmesi; günümüzün en değerli kavramlarından olan zaman ve kaynak israfını önleyeceği gibi, gelişmiş ülkelerle aramızdaki teknoloji farkının azaltılmasına da katkı yapacak” diye konuştu.

Tarık Tezel, “Yakın gelecekte içinde bulunduğumuz ekosistemin büyük bir bölümünü robotik teknolojiler ve birbiriyle iletişim halinde olan makinalar kaplıyor olacak” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.