OİB, Automechanika Moskova Fuarı’na çıkarma yaptı

Makina Magazin - - OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ -

Oİb’nin milli katılım gerçekleştirdiği MIMS Automechanika Moskova Fuarı’na katılan 46 Türk firması; otomotiv yedek parçaları, havalı fren ve debriyaj sistemleri, motor parçaları, araç filtreleri gibi en yeni ürünlerini sergiledi.

Türk otomotiv sektörü, temmuz ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 113 ihracat artışı kaydettiği Rusya’da pazar payını artırmak üzere çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), söz konusu kapsamda otomotiv yan sanayii alanında dünyanın en önemli fuarlarından biri olan MIMS Automechanika Moskova’ya milli katılım gerçekleştirdi. Yaklaşık bin metrekarelik alanda katılımcılarla buluşan 46 Türk firması; otomotiv yedek parçalarından havalı fren ve debriyaj sistemlerine, motor parçalarından araç filtrelerine kadar en yeni ürünlerini sergiledi.

Moskova’da 21-24 Ağustos 2017 tarihleri arasında 42 bin metrekarelik bir alanda düzenlenen etkinlikte, 41 ülkeden bin 324 katılımcı ürünlerini sergiledi. MIMS Automechanika Moskova’ya; OİB Başkanı Orhan Sabuncu ve OİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Yeşilova, OİB Yönetim Kurulu Üyesi Şerife Eren ve OİB Denetim Kurulu Üyesi Yasin Akdere de katıldı.

Sabuncu: “Verimli bir etkinlik oldu”

Avrupa’nın en büyük otomotiv pazarlarından biri olan Rusya’ya adeta çıkarma yaptıklarını ifade eden OİB Başkanı Orhan Sabuncu, beşinci kez katıldıkları etkinliğin; ihracat, işbirliği ve yatırım fırsatları konusunda oldukça verimli geçtiğini kaydetti.

Türk otomotiv sektörünün temmuz ayında Rusya’ya yapılan ihracatını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 113 artırdığının altını çizen Sabuncu, söz konusu artışta otomotiv yan sanayiinin etkisinin büyük olduğunu dile getirdi.

Yan sanayiinin otomotivdeki katma değer oranının giderek arttığının, bu bağlamda ülkenin Türk firmaları için büyük potansiyel barındırdığının altını çizen Orhan Sabuncu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Rusya'da faaliyet gösteren ana sanayiler, Türk yan sanayi firmalarının yakından tanıdığı kuruluşlar. İşletmelerimiz, Rus otomotiv ana sanayiinin kalite, servis konularında beklentilerini rahatlıkla karşılayacak gelişmiş teknoloji ve insan kaynağına sahip. Bu da bizi pazarın en güçlü tedarikçilerinden biri yapıyor. Türkiye, aynı zamanda Rusya pazarında otomotiv yatırımları olan bir ülke. Kısacası, iki ülke sektörleri olarak karşılıklı temas ve işbirliğimiz zaten sürüyor. Bu avantajımızı değerlendirmek üzere çok iyi hazırlandığımız fuar oldukça verimli geçti. Pek çok firma ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirerek, ileriye dönük yapabileceklerimizi görüştük.”

Rus hükümetinin yabancı tedarikçileri yurtiçinde üretim yapmaya teşvik etmek için çeşitli kolaylıklar sağladığına da dikkat çeken Orhan Sabuncu, sözlerini şöyle noktaladı: “Rus hükümeti ayrıca, uluslararası kalite standartlarında üretim yapan yan sanayiinin gelişmesini istiyor. Tüm bunlar, kalitesini kanıtlayan Türk otomotiv yan sanayii için önemli bir fırsat kapısı aralıyor.”

(Soldan sağa): Ali İhsan Yeşilova, Yasin Akdere, Şerife Eren, Orhan Sabuncu, Mümin Karacakayalılar, Yalçın Yeşilova ve Birgül Polat.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.