Otomotiv endüstrisi, ihracatta ayağını gazdan çekmiyor

Makina Magazin - - OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ -

Otomotiv endüstrisi, tatil dönemi olmasına ve bazı firmaların üretime ara vermesine rağmen ağustos ayında da ihracattaki liderliğini korudu. Sektör söz konusu dönemde, yüzde 9,4’lük artışla 1 milyar 836 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Türkiye ihracatının lokomotifi olan otomotiv endüstrisi, sektör açısından tatil dönemi olmasına ve bazı firmaların üretime ara vermesine rağmen ağustos ayını da lider olarak tamamladı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) verilerine göre, sektör ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,4’lük artışla 1 milyar 836 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Otomotiv endüstrisi, söz konusu rakamlarla aynı zamanda tarihindeki en iyi ağustos ayı ihracat rakamına ulaştı. Sektörün söz konusu dönemde Türkiye ihracatından aldığı pay da yüzde 14,8 olarak gerçekleşti. Otomotiv ihracatı, ocak-ağustos döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23’lük artışla 18 milyar 624 milyon dolara yükseldi.

Otomotiv endüstrisinin ağustos ayında ortaya koyduğu başarıda, binek otomobillerde ve otomotiv yan sanayiinde çift haneli artışların yaşanması önemli bir rol oynadı. Ülke bazında en büyük pazar olan Almanya’ya yüzde 5, ikinci büyük pazar olan Birleşik Krallık’a yapılan ihracattaki yüzde 24’lük artış dikkat çekerken; yüzde 141 artış kaydedilen ABD ise, en fazla ihracat yapılan beşinci ülke konumuna yükseldi. AB ülkelerine gerçekleştirilen ihracat da, yüzde 4’lük artışla 1 milyar 339 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yan sanayiinin ihracatı yüzde 14 yükseldi

OİB ağustos ayı verilerine göre, mal grupları bazında otomotiv yan sanayiinin ihracatı yüzde 14 artarak 821 milyon dolar olurken; binek otomobil ihracatı yüzde 10’luk artışla 647 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıt ihracatı yüzde 2’lik artışla 217 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 4 artarak 119 milyon dolar oldu.

Otomotiv yan sanayiinde en fazla ihracat yapılan ilk üç ülke olan Almanya’ya dış satışlar yüzde 11, Fransa’ya yüzde 13 ve İtalya’ya da yüzde 17 arttı. Yine önemli pazarlardan ABD’YE ihracat yüzde 32 yükselirken; Polonya’ya yüzde 39 ve Rusya’ya da yüzde 41 arttı.

Binek otomobillerde başlıca pazarlardan Almanya’ya ihracat yüzde 11, Fransa’ya yüzde 26 ve İtalya’ya da yüzde 30 düştü. Diğer önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 30, Belçika’ya yüzde 54, Hollanda’ya yüzde 166 ve Polonya’ya yüzde 90’lık ihracat artışı yakalandı.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ilk üç ülke olan Birleşik Krallık’a yüzde 34, İtalya’ya yüzde 25 ve ABD’YE yüzde 39 ihracat artışı olurken; önemli pazarlardan Slovenya’ya yüzde 33, Fransa’ya yüzde 39, Belçika’ya yüzde 15 ve Almanya’ya yüzde 34 düşüş yaşandı.

Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülke olan Fransa’ya yüzde 24 düşüş olurken; Almanya’ya gerçekleştirilen ihracatta yüzde 18, Birleşik Krallık’ta yüzde 50 ve ABD’DE yüzde 140’lık artış yakalandı.

Almanya’ya ihracat yüzde 5 arttı

OİB verilerine göre, ülke bazında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat ağustosta yüzde 5’lik artışla 333 milyon dolar oldu. İkinci büyük pazar Birleşik Krallık’a yüzde 24’lük artışla 162 milyon dolar, üçüncü sıradaki Fransa’ya ise yüzde 17’lik düşüşle 158 milyon dolarlık dış satış kaydedildi. Birleşik Krallık’a yönelik artışta söz konusu ülkeye yönelik binek otomobiller ihracatının yüzde 30, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının da yüzde 34 artması; Fransa’ya yönelik düşüşte ise, binek otomobiller ihracatında yüzde 26, otobüs-minibüs-midibüs ihracatında da yüzde 24 gerileme yaşanması etkili oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.