SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul: “Yerli otoda babayiğitlere ev sahipliği yapmak istiyoruz”

Makina Magazin - - OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ - Hasan COŞKUN SAKARYA

Yerli otomobil üretimi ile ilgili gelişmeleri dikkatle ve memnuniyetle takip ettiklerini belirten Mahmut Kösemusul, oda olarak hazırladıkları projelerle Sakarya’yı yerli ve milli üretimin merkezi yapmayı hedeflediklerini söyledi.

SATSO (Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası), 'milli üretim ve otomotiv şehri Sakarya' hedefiyle, ilin yerli otomobil üretimine de ev sahipliği yapması için başlattığı çalışmalarını sürdürüyor. Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında SATSO’DA gerçekleştirilen ‘Yerli Otomobil İkinci İstişare Toplantısı’nın ardından, Toyota eski CEO’SU Orhan Özer koordinasyonunda hazırlanan son çalışmaları da içeren ayrıntılı rapor tamamlandı.

SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya gelerek, yerli otomobil üretimi için en son bilgileri de içeren ayrıntılı bir raporu teslim ettiklerini söyledi. Kösemusul, başta lojistik olmak üzere potansiyeli ve değerleri ile tüm avantajlara sahip olan Sakarya’nın yerli otomobil üretimine her anlamda hazır olduğunu ifade etti.

“Ayrıntılı raporlar hazırladık”

“100 yıllık otomotiv öykümüzle, ustalaşmış işgücümüzle ve gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarla yerli otoda babayiğitlere ev sahipliği yapmak istiyoruz” diyen Mahmut Kösemusul, sözlerine şöyle devam etti: “Bakanımız ve TOBB Başkanımız da ifade ettiler; üretim yeri konusunda herhangi bir karar verilmiş değil. Biz bu yatırımın ilimizde olmasını istiyoruz. Yer, üretim, istihdam hatta organizasyon ile ilgili tüm çalışma ve önerilerimizin olduğu ayrıntılı raporu içeren ikinci dosyamızı da teslim ettik. Diğer taraftan; Türkiye Vagon Sanayi, Tank Palet Fabrikası ve Toyota gibi önemli yatırımların yanı sıra, milli tren imalatı ve Altay tanklarının da şehrimizde yapılıyor olması, otomotiv sektörünün haricinde raylı taşıtlar ve savunma sanayiinde de Sakarya’yı çok daha güçlü bir konuma taşımaktadır.”

Sakarya’nın ihracatının yaklaşık yüzde 80'ini taşıt araçları ve yan sanayi sektörünün oluşturduğuna dikkat çeken Kösemusul, aynı zamanda ilin üç saatlik uçuş mesafesinde en az 7 trilyon Euro pazar payına ulaşabilecek bir konumda olduğunu da ifade etti. Kösemusul, “Dünyada sıfır hata ile araçlar üreten tek şehiriz. Milli tankımız, milli trenimiz Sakarya’da üretiliyor. Savunma araçları da kentimizde üretiliyor. Yerli otomobilin de ilimizde üretilmesini istiyoruz” dedi.

“Eğitim merkezi kuracağız”

SATSO olarak ara eleman sorununa nitelikli çözümler üretmek için ‘Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’ inşa edeceklerini de bildiren Kösemusul, şunları aktardı: “Motorlu araçlar teknolojisi alanında tematik lisemiz var. Kaliteli eğitim, katma değerli güçlü üretim, nitelikli istihdam ve yüksek ihracat; Sakarya olarak özellikle otomotiv sektöründe bu değerlere sahibiz. Şehrimizin konumu, önemli merkezlere ve pazarlara yakınlığı, ulaşım, işgücü, enerji ve su imkânları gibi kuruluş yeri faktörleri açısından sahip olduğu özellikleri dikkatle in-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.