Kaspersky Lab ve AVL, bağlantılı arabalar için güvenliğin yolunu açıyor

Makina Magazin - - OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ -

‘Secure Communication Unit’; araç bileşenleri, araç ve bağlantılı harici altyapılar arasındaki iletişimin müdahale olmadan nasıl gerçekleştirilebileceğini ve bağlantılı arabaların nasıl güvenli olabileceğini gösteriyor.

Kaspersky Lab ve AVL Software and Functions Gmbh, bağlantılı ve otonom araç endüstrisinin karşı karşıya kaldığı ve giderek artan siber güvenlik zorluklarına bir karşılık olarak, 13 Eylül 2017’de Frankfurt’ta gerçekleştirilen New Mobility World/ IAA 2017 Fuarı’nda, ‘Secure Communication Unit’ (Scu-güvenli İletişim Ünitesi) adını verdikleri çözümü tanıttı. Prototip aşamasında olan güvenlik çözümü; araç bileşenleri, araç ve bağlantılı harici altyapılar arasındaki iletişimin müdahale olmadan nasıl gerçekleştirilebileceğini ve bağlantılı arabaların nasıl güvenli olabileceğini gösteriyor.

Arabalar her yeni jenerasyonla birlikte; uzaktan tanı, telematik, otomatik ve otonom sürüş, uzaktan sürücü desteği ve bilgi-eğlence sistemleri için yeni akıllı teknolojiler barındırıyor. Araba kontrol ekipmanları, elektromekanik araç kumanda gruplarına bağlı olarak, başka araçlarla ve çevreleriyle etkileşime giren çoklu sensörler, kumandalar, uygulamalar, alt ağlar ve iletişim modülleri içeren, git gide daha karmaşıklaşan siber-fiziksel sistemlere dönüşüyor. İşlevleri dijital sistemlerce, uzaktan kumanda edilebiliyor. Bu sebeple, bağlantılı arabalar siber saldırılar için cazip hedefler haline geliyor.

Bağlantılı arabaları en baştan güvenli kılıyor

Üçüncü taraf uygulamaların sayısındaki artış ve bağlantılı arabalardaki sistem karmaşıklığının yanı sıra, kablosuz yazılım güncelleme döngülerindeki artan dinamik, yazılım hatalarının, arka kapıların ve mimari sorunların gözden kaçırılmaması adına tüm sistemin test edilmesi sürecini zorlaştırıyor. Güvenli İletişim Ünitesi’nin (SCU) rolü, araç içerisindeki üçüncü taraf yazılımlardan ve sistemlerden bağımsız olarak, bağlantılı arabaları en baştan itibaren güvenli kılmak. Bir iletişim geçidi kontrol ünitesi olan SCU, birçok alt ağa ve/veya arabanın ağı dâhilindeki alt ağlara bağlı geçit denetimcilerine bağlıdır ve gelen/giden iletişim akışları için tek bir güvenli geçit görevi görür. Yazılım, güvenlik politikalarının yaptırımını ve çeşitli araç bileşenleri arasında istenmeyen teması engellemeyi hedef alan güçlü bir ayrıştırılmayı temel alarak, araç ağı dâhilinde düzgün ve müdahalesiz iletişimin gerçekleşmesine yardımcı oluyor.

Scu’nun güvenilir yazılım platformu, güvenilir olmak üzere tasarlanmış güvenlik bileşenlerinden oluşuyor. Öncelikle, tescilli mikroçekirdek işletim sistemi (Kaspersky OS) güvenliği esas alan, köklü yazılım geliştirme prensiplerini temel alıyor ve özellikle sıkı siber güvenlik gereksinimleri bulunan gömülü sistemler için tasarlanmış bulunuyor. Kaspersky OS, kayıtsız işlevsellik şansını sıfıra indirgiyor ve böylece, siber saldırı riskini ortadan kaldırıyor. İçine izinsiz bir kod eklense bile bu kod çalıştırılmıyor. Çünkü, varsayılan olarak bu kayıtsız işlevsellik yasaklanmış oluyor. Diğer bileşenler arasında, çeşitli bileşenler arasındaki etkileşimin kapsamını ve türünü belirleyen bir güvenlik politikası motoru (Kaspersky Security System) ve bir dizi kripto algoritmaya sahip güvenilir bir kanal çerçevesinin yanı sıra, donanım kabiliyetlerini temel alan düşük seviye koruma hizmetleri yer alıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.