‘Green Motion’ Akıllı Asansör Enerji Yönetim Sistemi

Makina Magazin - - ASANSÖR MOTOR TEKNOLOJİSİ - Hasan Basri KAYAKIRAN

Her yıl Türkiye’de yaklaşık 17 bin adet, Orta Avrupa’da ise 110 bin adet yeni asansör kuruluyor. Bu denli yüksek kullanım miktarı ve artışı, haklı olarak enerji ve güvenlik konularını da öne çıkarıyor.

Şekil 1.

BEMF Motor Yönetim Kurulu Başkanı

ilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 450 bin, Ela’nın yaptırdığı akademik çalışmaya göre ise, Orta Avrupa’nın 19 ülkesinde 4,5 milyon adet asansör çalışmaktadır. Yeni yapılan binalar, artan konfor talebi ve yaşlanma nedeni ile gelen talep sonucu her yıl Türkiye’de yaklaşık 17 bin adet, Orta Avrupa’da da 110 bin adet yeni asansör kuruluyor. Bu denli yüksek kullanım miktarı ve artışı, haklı olarak enerji ve güvenlik konularını da öne çıkarıyor. Çevre, enerji, ekonomi vb. konularda sürdürülebilirliğe katkı açısından çalışma yapılmasının bir zorunluluk olduğu açıktır. Zaten endüstride; rekabet, maliyet ve kalite gibi konular da, geliştirme ve yenilik çalışmalarında önemli bir itici güçtür.

Yüzde 75 enerji tasarrufu mümkün mü?

Asansör tahrikinde hidrolik ve çift hızlı motorların kullanımı, artan konfor ve enerji verimliliği talepleri ile azalmıştır. Sürücü ile tahrik edilen redüktörlü ve dişlisiz motor kullanımı ise artmaktadır. Asansörde enerji verimliliğini artırma ihtiyacı ve enerji kesilmesinde alınması gereken önlemlerin incelenmesi sonucunda ‘Green Motion’ Akıllı Asansör Enerji Yönetim Sistemi geliştirildi. Şu iki soruyu yerinde sorduğumuzda sistemin amacı daha iyi anlaşılır:

1) Enerji kesildiğinde asansör asgâri 200 defa hareket eder mi?

2) Yüzde 75 enerji tasarrufu mümkün mü?

Yanıt: Evet. ‘Green Motion’ ile hem yüzde 75 enerji tasarrufu, hem de enerji kesintisinde 200 kereden fazla hareket edebilirlik

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.