Farklı malzemeleri hızlı ve emniyetli şekilde birleştirmek

Makina Magazin - - BİRLEŞTİRME TEKNOLOJİSİ - Festo

Otomotiv sektöründe, hafif konstrüksiyonun önemi gün geçtikçe artıyor. Hafif konstrüksiyonun başarısındaki can alıcı faktör ise, malzeme karışımının içerdiği çelik, alüminyum ve karbon elyaf takviyeli plastiktir.

Perçinli çivileme ve perçinleme gibi geleneksel yöntemlerin yanı sıra, sıvayarak delik açma birleştirme teknolojisi olarak önem kazanıyor. Bu yöntemle çelik levhalar bile, önceden delmeksizin tek adımlık bir işlemle birleştirilebiliyor. Festo pnömatik ürünlerini içeren Klingel'in KFLOW birleştirme aletinde görüldüğü gibi, basınç ve hızın esnek parametrizasyonu burada kilit bir rol oynuyor.

Otomotivde; daha az kütle hareketi, daha düşük emisyon ve daha yüksek stabilite getiren hafif konstrüksiyonun önemi giderek artıyor. Hafif konstrüksiyonun başarısındaki can alıcı faktör ise, malzeme karışımının içerdiği çelik, alüminyum ve karbon elyaf takviyeli plastiktir. Ayrıca, alüminyum döküm parçalar da önemli bir işleve sahiptir. Buna en iyi örneklerden biri, kendini taşıma kapasiteli geleneksel çelik gövdelerden yaklaşık yüzde 40 daha hafif, entegre alüminyum merdivenli uzay çatı konstrüksiyonudur. Ancak bu yeni konstrüksiyonlar, tasarımcıları yeni güçlüklerle karşı karşıya bırakır. Bu güçlüklerin en önemlisi, malzemelerin hızlı ve güvenli bir şekilde nasıl birleştirilebileceğidir. Bu sorunun yanıtı sıvayarak delik açma tekniğinde yatar. Bu birleştirme teknolojisi, sadece bir kenardan ulaşılabilen farklı malzemeleri önceden delmeksizin birleştirilmelerine olanak verir. Klingel Gmbh, sıvayarak delik açma birleştirme sistemlerinde öncü bir şirkettir. Bu firmanın birleştirme sistemleri Festo'nun pnömatik ürünlerine dayanır. Klingel'in kompakt, güvenilir ve güçlü sıvayarak delik açma sistemleri; Festo silindirleri, valfleri ve valf adalarının yardımıyla çalışır.

Akışkan geçişi

Sıvayarak delik açma prosesi, kesintisiz şekilde birleştirilmiş adımlar dizisidir. İlk olarak sıvama delicisi, yüksek hızda ve büyük bir kuvvetle birleştirilecek malzemeyi ısıtır. Malzeme doğru sıcaklığa ulaştığında, vida malzemeye girerek silindirik bir delik oluşturur. Ardından, bir somun dişi yaratır ve malzemeye oturur. Son olarak, vida belirlenmiş tork değeriyle sıkılır. Bu zaman alıcı bir işlem gibi görünse de, Klingel'in birleştirme aletleri tarafından 1,5-2 saniyede tamamlanır. Sıvayarak delik açma sistemi dört bölgeden oluşur: Sertleştirilmiş bir uç, diş oluşturan bir bölge, vida dişi ve boşaltılan malzemeyi yakalamak için kafanın altında bir girintiye sahip vida kafası.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.