Veriyi eyleme dönüştürmek

Makina Magazin - - AKILLI MAKİNALAR - Rockwell Automation

Oem'lerin birçoğu, inovasyonun öncüleri olarak şimdiden ikinci ve üçüncü nesil akıllı makinalarını piyasaya sürüyor ve her biri, bir öncekine göre daha gelişmiş teknolojilere sahip.

Akıllı üretim halen gelişmekte olan bir trend. Birçok makina üreticisi ve son kullanıcı, kendilerine akıllı makinaların sağlayabileceği faydaları alabilmek için temel oluşturmaya başlıyor. ‘Akıllılığın’ devamlı manşetlerde yer alması, üretim operasyonlarını iyileştirmeleri ve geleceğe taşınması için hangi tür ekipmanlarda karar kılacakları konusunda kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu konuda en güvenilir bilgi ve danışmanlık kaynağı tabii ki birçok şirket için kendi güvendikleri ekipman ve makina üreticileri.

Oem’ler, akıllı üretimin önemini ve hem kendi işlerine, hem de müşterilerinin işlerine getireceği değişiklikleri ilk anlayan sektörlerden biri. Söz konusu kuruluşların birçoğu, inovasyonun öncüleri olarak şimdiden ikinci ve üçüncü nesil akıllı makinalarını piyasaya sürüyor ve her biri bir öncekine göre daha gelişmiş teknolojilere sahip. Oem’lerin ürünlerine nasıl zekâ kattıklarına ve bunun akıllı üretim girişimlerine nasıl katkıda bulunduğuna yakından bakmakta fayda var.

Üretim nasıl akıllanıyor?

Genel olarak konuşmak gerekirse; üretim operasyonları bilişim teknolojileri (IT) operasyonlarıyla entegre edildiğinde akıllı olarak nitelendiriliyor. Rockwell Automation’ın Connected Enterprise olarak adlandırdığı bu entegrasyon; personelin, ekipmanın ve kapsayıcı iş sistemlerinin veriyi gerçek zamanlı olarak yakalayıp, paylaşıp, analiz etmesini sağlıyor. Tüm sistemler, tek ve açık bir ağ mimarisi temeline inşa ediliyor ve bu ağ mimarisi, yöneticilerin hızlı bir şekilde gereken tüm düzeltmeleri yapabilmesini sağlayarak, süreç ve karar alma mekanizmalarını hızlandırıyor. Bazı durumlarda, bu mimarideki makinalar kendi kendilerine de düzeltmeler yaparak; bakım ihtiyaçlarını azaltıyor, önceden tahmin edebiliyor, arıza sürelerini düşürüyor ve üretim döngüsünü hızlandırıyor.

Akıllı üretim, bağlanabilirliğin yanı sıra analitik ve bulut teknolojilerinin kullanımını da kapsar. Sadece veriyi toplamak yetmez; işe gerçek bir fayda sağlayabilmek için bu verilerin eyleme geçebilecek iç görüye dönüşmesi gerekir. Veri bilişim ekosisteminin daha büyük bir parçası haline geldikçe, daha fazla değer yaratılabilir ve yeni gelir akışları sağlanabilir.

Makina ve ekipmanlarda dâhili zekâ

Başarılı Oem’ler, makina ve ekipmanlarını açık bir ağ mimarisi tarafından sağlanan bağlanabilirliği geliştirebilen dâhili zekâ ile üretiyorlar. Bu makinalar üreticilerin,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.