Unidrive M700 AC sürücüler

Makina Magazin - - ÜRÜN - Control Techniques

Control Techniques’in ürettiği altı adet 200kw Unidrive M700 AC değişken frekanslı sürücü (VFD), Hindistan’ın önde gelen alüminyum imalat tesislerinden birinde hadde sonlandırma işlemleri bölümünün arızasız çalışma süresini yükseltmekte kullanılıyor. Önceki sürücüleriyle sürekli sorunlar yaşayan tesis, şirketin projenin tümünün tam sorumluluğunu üstlenmesi sonucunda Control Techniques ile çalışmaya başladı.

Bharat Aluminium Company Ltd. (Balco) 1965 yılında PSU (Kamu İktisadi Teşekkülü) olarak kuruldu. Şirket, kuruluşundan beri Hindistan’ın alüminyum sektöründe kilit bir rol oynuyor. Chhattisgarh eyaletinde Korba’da bulunan Balco, Hindistan’ın en büyük alüminyum imalat şirketi. Kısmen entegre bir tesis olup; kendine ait boksit madenleri, rafineri ve tasfiye ocağı olan kuruluş, aslen birincil alüminyum üretiyor.

Arıza sürelerini azaltmak için çözüm arıyordu

Balco, küresel otomotiv ve tüketim ürünleri sektörleri için alüminyum tel çubuk kangallar ve kütükler üreten döküm bölümündeki iki hadde sonlandırma tesi- sinin arıza sürelerini azaltmak için güvenilir bir çözüm geliştirmeyi amaçlıyordu. Control Techniques, altı adet 200kw Unidrive M700 sürücü kullanan bir 1200kw AC VFD beklemeli sürücüler sistemi önerdi. Sürücülerin, değişken hızlı çalışma için özellikle uygun olan mevcut Leroy Somer SLSHR sıvı soğutmalı asenkron motorlarıyla çalışması gerekiyordu. Ayrıca, M700 serisi sürücülerin konfigürasyonu bir Rockwell güvenlik kontrolörü yoluyla Ethernet üzerinden yapılmalıydı (M700 standart olarak dâhili gerçek zamanlı Ethernet haberleşmeyi içerir).

Sürücüler, Balco’nun iki sonlandırma tesisi için istendiği zaman beklemede olacak şekilde ve 1000 rpm başına 1,5 saniyelik hızlanma ve yavaşlama sunmak üzere tasarlandı. Dahası, tesislerin kapalı devre konfigürasyonu halinde çalışması ve 1,3 saniyede durması ve başlaması gerekiyordu. Bu nedenle, DBR (dinamik frenleme direnci) frenleme kullanmak da projenin gereklerinden biriydi.

Mondal: "Sorularımıza hep zamanında cevap verdiler"

Balco görevlisi Nithiyanand Mondal, konu hakkında şunları söylüyor: “Control Techniques, üretim tesislerimizde arıza süresini ortadan kaldırmak için beklemede olan bir sürücü sistemi kullanma çözümünü tasarladı. Ayrıca, metal imalat sektörüyle ilgili olarak son derece deneyimli bir şirket ve Rockwell teknolojisini çok iyi biliyorlar. İşin sonunda, Control Techniques hem teknik, hem ticari açıdan sorularımıza hep zamanında cevaplar verdi. Önerdikleri çözümün ne olduğu ve nasıl uygulanacağı konusunda çok açıktılar.”

Unidrive M700 AC sürücüler sınıfının en iyisi endüksiyon ve kalıcı mıknatıs servo motor performansı ile gerçek zamanlı Ethernet sunmak üzere tasarlandı. Sürücüler, 1,5 eksen kontrol edebilen dâhili bir gelişkin hareket kontrolörü içerir ve gerekli olduğunda daha büyük programları uygulayabilmek için MCI modülleri eklenebilir. Güvenli hareket işlevleri için bir Si-safety modülü eklemek de mümkündür.

Si-application Plus modülü kullanıldı

Balco projesi için belli uygulama programlarının kullanılabilmesi amacıyla Control Techniques’in Si-application Plus modülü kullanıldı. Ayrıca, Si-ethernet modülü de dâhil edildi. Bu modül; gerçek zamanlı Ethernet (IEEE 1588 V2 Precision Time Protocol), HTTP, SMTP, Ethernet/ip ve Modbus TCP/IP destekliyor. Yüksek hızlı sürücü erişimi, global bağlanabilirlik ve kablosuz ağ gibi BT ağ teknolojileriyle entegrasyon sunmak için de kullanılabiliyor.

Mondal, “Control Techniques ile ilk kez çalışıyoruz. Heyecanla ve son derece profesyonel bir şekilde hizmet sunduklarını gözlemledik. Bu nedenle, Balco olarak aynı şirketin hizmetlerini gelecekte başka projelerimizde de kullanmamız çok muhtemel. Nitekim, döküm bölümümüzde bir diğer uygulama için bir DC sürücü çözümü hakkında daha şimdiden kendilerine danışmış bulunuyoruz" diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.