Dirinler, ihracat ağını genişletmeyi hedefliyor

Makina Magazin - - FİRMA HABERLERİ - Beyza COŞKUNTÜRK İZMİR

Bu yıl 65. yılını kutlayan Dirinler Şirketler Grubu, iki markasıyla uluslararası 6 fuara çıkarma yapacak. Dirinler Makina A.Ş. ve Dirinler Sanayi A.Ş.; Türkiye, İran, Almanya ve İngiltere’de katılacağı etkinliklerde ürünlerini tanıtacak.

Dirinler Şirketler Grubu, iki markasıyla uluslararası 6 fuara çıkarma yapacak. 5 kıtada 55 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve bu yıl 65. kuruluş yıldönümünü kutlayan Dirinler; Türkiye, İran, Almanya ve İngiltere’de katılacağı fuarlarla birlikte ihracat miktarını ve ağını genişletmeyi hedefliyor.

Grup şirketlerinden Dirinler Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.; İzmir'de 4-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek MAKTEK, 6-9 Ekim tarihlerinde İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenecek Endüstri ve Makina Fuarı (TIEE), 7-10 Kasım'da Almanya'nın Stuttgart kentinde düzenlenecek Metal ve Metal İşleme Fuarı Blechexpo ile Bursa fuarlarına katılacak.

Grubun CNC kontrollü tezgahlar üretiminde sektörün amiral gemisi konumunda olan diğer markası Dirinler Sanayi Makinaları ve Endüstri ise; 18-23 Eylül'de Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenecek olan EMO Fuarı, İzmir'de yapılacak olan MAKTEK ile İngiltere'nin Birmingham kentinde 9-13 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan Machexhibition fuarlarına katılım sağlayacak.

Dirin: “55 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz”

Drinns markasıyla üretim yapan Dirinler Sanayi Makinaları ve Endüstri Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin, MAKTEK Fuarı’na 300 metrekarelik stant ile katılacaklarını belirterek, “Etkinlikte sektörümüzün geldiği noktayı gözler önüne sereceğiz” dedi.

Fuarların makina üreticileri için hem sahip oldukları pazarı ileri bir noktaya taşıma, hem de pazarda yenilikleri sunma adına köprü görevi gördüğünü belirten Dirin, şöyle konuştu: “Bugün dünya firmaları CNC tezgahları konusunda yatırım yapma kararı aldıklarında, Türk şirketlerinin ürettiklerine bakmadan tercih yapmıyorlar. Bunda katkımız olduğu için mutluyuz.”

Drinns’in yurtdışı fuarlarında da Türk makina sanayiini temsil edeceğine dikkat çeken Dirin, Almanya’daki EMO ve İngiltere’deki Machexhibition’da, mevcut ürünlerin yanı sıra yeni nesil üretimlerini sergileyeceklerini de söyledi. Dirin, “Türkiye son 25 yılda makina üretiminde çok ciddi bir ivme yakaladı. Sektör olarak yüzde 70'lik bir büyüme gerçekleştirdik ve üretimin yarısından fazlası da ihraç edilir hale geldi. Dirinler de buna paralel olarak yıllara dayanan ihracat tecrübesine sahip oldu. 5 kıtada 55 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Ancak durmuyoruz; sürekli iyileştirme kültürümüz ile ülkemize en yüksek katma değeri kazandırmak istiyoruz. Bunun yolu da, yenilikleri ve teknolojiyi takip etmekten geçiyor” diye konuştu.

Akgül: “Fuarda yeni ürünümüzü de tanıtacağız”

Dirinler Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Halil Akgül de, İzmir'de düzenlenecek MAKTEK Fuarı'na 300 metrekarelik stant ile katılan Drinns gibi, kendilerinin de yine 300 metrekarelik bir başka stant ile etkinliğe katılacaklarını bildirdi. Akgül, fuarda arızasını önceden bildirme yeteneğine sahip, Endüstri 4.0 uyumlu ‘akıllı’ pres makinası olan ‘Dirinsmart’ı ilk kez kamuoyuna tanıtacaklarını anlattı.

Türkiye'nin, makina üretimi konusunda Avrupa'nın önde gelen 5 ülkesinden biri olduğunu, ihracat artışında da yine ilk 3 ülke arasında yer aldığını söyleyen Akgül, söz konusu büyümenin devam etmesi için Ar-ge yatırımlarıyla katma değeri yüksek ürünlere yönelinmesi gerektiğine dikkat çekti. Akgül, şöyle devam etti: “Dirinler olarak Ar-ge yatırımımızı tamamladık. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-ge Merkezi olarak tescillendik. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için üzerimize düşeni yapıyoruz. Durmadan çalışıyor ve üretiyoruz. Ülkemiz sanayisini çok daha iyi tanıtmak için uluslararası fuarlarda da yerimizi alıyoruz.”

Nihan Dirin, “Sürekli iyileştirme kültürümüz ile ülkemize en yüksek katma değeri kazandırmak istiyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.