Afkar, Türkiye’nin ilk sıvı sabun pompasını üretecek

Makina Magazin - - GAZİANTEP MAKİNA DÜNYASI -

2014’ten itibaren Gaziantep'te üretimine devam eden Afkar Kalıp Makina, Türkiye’de imal edilmeyen sıvı sabun pompasını üretmek için kolları sıvadı.

Suriye'de 2003’te kurulan, 9 yıl kadar yedek parça, medikal ürün ve her çeşit kalıp imalatı konusunda faaliyet gösterdikten sonra 2014 yılından itibaren Gaziantep'te üretimine devam eden Afkar Kalıp Makina, Türkiye’de üretilmeyen sıvı sabun pompasını imal etmek için de kolları sıvadı.

1 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye'nin ilk sıvı sabun pompasını üreteceklerini ifade eden Afkar Kalıp Makina firma ortaklarından Yahya Atassi, halen plastik enjeksiyon kalıpları üretimini de yaptıklarını söyledi. Atassi, şöyle konuştu: “Demir parçasını işleyip desen vererek kalıplar üretiyoruz. Bilindiği gibi, plastik enjeksiyon makinasını kullanmak için bir kalıpa ihtiyaç var. İşte biz bu kalıpları üretiyoruz. Üretimimizin yüzde 50’sini; Suudi Arabistan, Katar, Kazakistan, Türkmenistan ve Cezayir’e ihraç ediyoruz. Toplam bin 700 metrekare alan üzerinde kurulu tesisimizde faaliyet gösteriyoruz.”

Sıvı sabun pompası imalatına talep doğrultusunda girdiklerini bildiren Atassi, 1,5 yıl süren Ar-ge çalışmalarının ardından üretimle ilgili hazırlıkları tamamladıklarını aktardı. Yılsonuna doğru ürünü piyasaya süreceklerini bildiren Atassi, “Türkiye'de bu iş ile ilgili üretici yok. Ürün Çin'den ithal olarak geliyor. Bizler de bu pazarı araştırarak, Türkiye'de ilk sıvı sabun pompası üretimine başlamak için hazırlıklarımızı tamamladık. Bununla ilgili genel teşviklerimizi de aldık. İleriki yıllarda kapasite artırmak için yine teşviklere başvurabiliriz. Ürünümüzü şu an için yurtiçine pazarlayacağız. Bundan sonraki dönemde de Gaziantep'teki yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Başka illerde fabrika kurmak gibi bir düşüncemiz yok” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.