WIN Eurasia 2018, 75 bini aşkın kişiyi ağırladı

Makina Magazin - - IÇINDEKILER -

Ekonomi Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KOSGEB desteğiyle Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından organize edilen WIN Eurasia, 146 ülkeden gelen 75 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı.

WIN Eurasia 2018, 15-18 Mart tarihleri arasında İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde, 146 ülkeden gelen 75 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı. Ekonomi Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve KOSGEB desteği ile Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından organize edilen fuar, 25. yılında birçok ilke imza attı. 22 ülkeden bin 800’ün üzerinde katılımcı firmayı buluşturan fuar, bu sene yabancı ziyaretçi sayısını önceki senelere göre yüzde 51,2 gibi rekor düzeyde artırdı.

Kühnel: “Yabancı ziyaretçi sayısında rekor artış oldu”

146 ülkeden 75 bin 368 kişinin ziyaret ettiği etkinlikle, sanayi sektörünün en fazla iş hacmi yaratan buluşmalarından birine imza attıklarını belirten Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, “Türkiye sanayisi adına çok önemli bir buluşma gerçekleştirdik. Fuarda bir rekora imza attık ve bir önceki yıl gerçekleştirdiğimiz WIN fuarlarına oranla yüzde 51,2’lik yabancı ziyaretçi artışı gerçekleştirdik. Avrupa’dan Orta Doğu’ya, Kuzey Amerika’dan Kuzey ve Güney Afrika’ya, CIS ülkelerinden Asya ülkelerine kadar dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen sanayicileri dört gün boyunca, 22 ülkeden katılan firmalar ile buluşturduk” diye konuştu.

“Son teknoloji ürünler sergilendi”

30 ülkeden 500’ün üzerinde alım heyetini Türk sanayicileriyle bir araya getirdiklerini dile getiren Kühnel, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bunun yanı sıra, Türkiye genelinden 39 şehirden 100’ün üzerinde otobüs seferi ile Anadolu’da yer alan sektörel alıcılara da fuarımızı

ziyaret etmeleri noktasında hizmet verdik. WIN Eurasia bu yıl çeyrek asırlık başarısının yanı sıra, hayata geçirdiği ilkleri ile de çok önemliydi. Endüstri 4.0 odaklı özel alanlarıyla ilk defa Türkiye’nin en büyük altı sanayi fuarını bir araya getirerek, hem katılımcı, hem de ziyaretçi tarafında yeni rekorlar kırdık. Ziyaretçilerimiz; otomasyon, dijitalleşme, nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik ve katmanlı üretim gibi teknolojik gelişmeleri yakından deneyimleme fırsatı buldular. 360 derece tüm imalat sanayii sektörünü tek çatı altında topladığımız WIN Eurasia 2018 ile Türkiye’nin sanayicileri de, son teknoloji ürünlerini dünyaya tanıtarak, yeni ticari anlaşmalara imza attılar.”

“Teknoloji yatırımları hız kazandı”

Endüstri 4.0 odaklı özel konseptiyle hayata geçirilen özel alanları ve yeni uygulamalarıyla dünya sanayi devlerinin son teknolojilerini sergilemek için fuarda adeta yarıştıklarını dile getiren yetkililer, “Uluslararası firmaların; robot, otomasyon teknolojisi, IT çözümleri ve yazılımların yanı sıra network platformlarını da sergilediği WIN Eurasia, 360 derece imalat sanayiinin tüm bileşenlerini bir araya getirdi. Endustri 4.0 konsepti ile organize edilen fuarda, Türk sanayicilerin gerçekleştirdikleri işbirlikleri ile teknoloji yatırımları hız kazandı. WIN Eurasia ziyaretçileri; otomasyon, dijitalleşme, nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik ve katmanlı üretim gibi teknolojik gelişmeleri yakından deneyimleme imkânı buldular” diye konuştular.

“Yeni anlaşmalara imza atıldı”

WIN Eurasia Fuarı’nın, Türkiye’nin yanı sıra; Hindistan, Rusya, Polonya, İspanya, Japonya, Fransa ve Kanada gibi 22 ülkenin uluslararası katılımcılarına ev sahipliği yaptığını açıklayan yetkililer, şöyle konuştular: “Katılımcı firmalar bir yandan ürün ve hizmetlerine ilişkin yenilikleri tanıtırken, diğer yandan da ikili iş görüşmeleriyle yeni anlaşmalar sağladılar. Almanya, İtalya, Güney Kore, Çin ve Tayvan ise ülke pavilyonları ile fuarda yer alırken, Türk firmalarla yeni ortaklıklar kurma noktasında yeni anlaşmalar sağlandı. Türkiye genelinden de 39 ilden 100’ün üzerinde alım grubu, fuarı özel olarak ziyaret ederek uluslararası firmalarla tanışma fırsatı elde ettiler.”

Yetkililer son olarak, WIN Eurasia 2019 Fuarı’nın 14-17 Mart tarihleri arasında düzenleneceğini de sözlerine eklediler.

Ataklı: “Çok üst düzey bir fuar geçirdik”

Takip ve IOT çözümleri konusunda yerli donanım ve yazılımlar geliştiren bir firma olduklarını aktaran, Trio Mobil CEO’SU Nevzat Ataklı, 2011’den beri sektörde olduklarını belirtti. 10 binin üzerinde kurumsal müşteride 100 bine yakın cihazı yönettiklerini kaydeden Ataklı, “Şimdiye kadar Türkiye’de ve yurtdışında 20’ye yakın fuara katıldık; ancak WIN Eurasia 2018 kadar organizatör firmayla omuz omuza çalıştığımız bir fuar olmadı. WIN’IN genel düzeninden tanıştırma etkinliklerine kadar gerçekten çok üst düzey bir fuar geçirdik. Ayrıca, panellere de gerçekten çok güzel bir katılım oldu. Panelist olarak; sektörle bir araya gelmek, teknoloji, Endüstri 4.0 ve IOT anlamında sektörde neler olup bittiğini anlatabilme fırsatı bulmamız bizim için çok kıymetli oldu.

İyi networking yaptığımız, hedef kitlemizde yer alan firmalarla tanıştığımız bir fuar oldu” dedi.

Alexander Kühnel, “Türkiye sanayisi adına çok önemli bir buluşma gerçekleştirdik” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.