Pilz Türkiye’den eğitime destek

Kocaeli Üniversitesi’nde okutulan ‘Otomasyon Sistemleri’ ders programı kapsamındaki ‘Makina Emniyet Sistemleri’ konusu, Pilz Türkiye tarafından hazırlanan tam donanımlı iki adet PSS 4000 eğitim seti ile artık uygulamalı olarak öğrencilere anlatılacak.

Makina Magazin - - ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ -

Pilz Türkiye tarafından hazırlanan tam donanımlı iki adet PSS 4000 eğitim seti, Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde hizmet vermeye başladı. Üniversitede her yıl üçüncü sınıf öğrencilerine zorunlu olarak okutulan ‘Otomasyon Sistemleri’ dersi, artık söz konusu eğitim seti üzerinden verilecek. Ders programına giren ‘Makina Emniyet Sistemleri’ konusu, PSS 4000 seti ile uygulamalı olarak öğrencilere anlatılacak.

Arifoğlu: “Öğrencilerimiz için çok önemli”

Ders alacak öğrenciler için söz konusu setlerin oldukça önemli olduğunu belirten Kocaeli Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Birol Arifoğlu, “Son yıllarda işçi sağlığı ve iş güvenliği kavramının önemi giderek artmaktadır. Bu kavramda en önemli konulardan biri de; makinaların tasarım ve üretiminde makina emniyeti kapsamında ekipmanların dünya standartlarına uygun, doğru kullanımı ve programlanmasıdır. Bu çerçevede üç yıl önce Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü olarak ‘Otomasyon Sistemleri’ dersinin müfredatına ‘Emniyet PLC ve Ekipmanları’nı da eklemeye karar verdik” diye konuştu.

Pilz’in makina emniyeti konusunda dünyanın önde gelen firmalarından biri olduğunun altını çizen Arifoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Pilz Türkiye ile işbirliği yaparak, ‘Otomasyon Sistemleri’ dersinde ‘Emniyet PLC ve Ekipmanları’ konusunu anlatmaya başladık. Şirket, başlangıçta teorik olarak verdiğimiz derslerimizi deneysel olarak da öğrencilerimize aktarabilmemiz için iki adet deney setini bölümümüzde kullanıma sundu. Bu katkı ile birlikte, 2018 yılından itibaren konuyu deneysel olarak da verebiliyoruz. Deney setlerinin devreye alınmasında ve deneysel çalışma föylerinin oluşturulmasında Pilz Türkiye Genel Müdürü Yavuz Çopur ve ekibinin büyük desteğini gördük. Bu destek şu anda da artarak devam ediyor. Katkılarından dolayı Pilz Türkiye ailesine teşekkür ediyoruz.”

“PSS 4000 hakkında eğitim verildi”

Deney setlerinin üniversiteye tesliminden sonra firmanın mühendislik ekibi tarafından öğrencilere ve öğretim görevlilerine PSS 4000 deney setinin ve emniyet fonksiyonlarının kullanımı hakkında detaylı eğitim verildiğini anlatan yetkililer, “PSS 4000'in ana fikri; standart otomasyonu ve emniyeti birlikte sunmaktır. Emniyet ve otomasyon verileri ve hata teşhis bilgileri Ethernet temelli Safetynet p emniyetli haberleşme protokolü ile aktarılır ve senkronize edilir. Birden çok master işlemci ile kontrol edilebilen dağıtılmış kontrol mimarisine sahip olan ürünle birlikte, çok zor ve yoğun işlem gerektiren otomasyon işlevleri farklı ana modüller üzerinden paylaşılarak rahatça gerçekleştirilebiliyor. Tüm ağ bileşenleri bu şekilde konfigüre edilir, programlanır ve teşhis edilir. Böylece, kullanıcı tüm kontrol görevleri için merkezi bir bakış elde eder” dediler.

PSS 4000 otomasyon sisteminin, standart ve emniyet otomasyon çözümlerini bir arada sağlayıp, üründen bağımsız yazılım desteği sunduğunu ifade eden yetkililer, şöyle devam ettiler: “Söz konusu otomasyon sistemi; ülke, sektör ve uygulama alanından bağımsız olarak her yerde kullanılabiliyor. Yüksek güvenilirlikli otomasyon çözümü sunan PSS 4000 ile Pilz, emniyet otomasyonundaki farkını ortaya koyuyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.