MAKFED, Makina İhtisas OSB’YI tanıttı

Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu, sektörü dağınık yapısından kurtarıp bir araya toplayacak olan Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni İstanbul’da gerçekleştirdiği bir toplantı ile katılımcılara anlattı.

Makina Magazin - - İÇİNDEKİLER -

KObİ’lerin yoğun olduğu makina imalat sanayiinde 13 bini aşan üretici firma bulunuyor ve söz konusu kuruluşlar 220 bin kişiye istihdam sağlıyorlar. Sanayileşmenin olduğu illerde faaliyet gösteren sektör firmalarının; İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Eskişehir, Ankara, Konya ve Gaziantep gibi illerde yoğunlaştığı görülüyor. Makina üreticilerinin; yüzde 50’si organize sanayi bölgeleri, yüzde 30’u küçük sanayi siteleri, geri kalan yüzde 20’si ise şehir içine sıkışmış durumda dağınık bir şekilde faaliyetlerini yürütüyorlar. Makina sektörünü; yetersiz kalan Osb’lerden, küçük sanayi siteleri ve şehir içinden kurtarıp birçok avantajın bir arada sunulduğu bir OSB’DE toplayacak Makina İhtisas OSB, Kırklareli-vize’de kurulan PAGDER&ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel OSB’YE komşu olacak. MAKFED öncülüğünde kurulacak Makina İhtisas Osb’nin sanayicilere sağlayacağı faydalar, 11 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul’da Polat Renaissance Otel’de düzenlenen toplantıyla katılımcılara anlatıldı.

MAKFED Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi tanıtım toplantısına; Kırklareli Valisi Osman Bilgin, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz, MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, TOBB Türkiye Makina ve Teçhizat İmalatı Meclisi Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Asrey İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aslan, PAOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Asrey İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Fidan Aslan Eroğlu, MAKFED Yönetim Kurulu Üyesi ve PAOSB Başkan Yardımcısı Hüseyin Semerci ile MAKFED üyesi derneklerin başkanları katıldı.

Eroğlu: “Öncü bir rol izledik”

Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin tanıtım toplantısında konuşan PAOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Asrey İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Fidan Aslan Eroğlu, “Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu ile Asrey İnşaat’ın Kırklareli Vize’de Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönündeki işbirliğinin heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz. Firma olarak, Vize’de özel organize sanayi bölgesi kurulması konusunda öncü bir rol izledik ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. 2012 yılında Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ile yapılan protokol ile 650 bin metrekarelik alanda PAGDER&ASLAN Plastik ihtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması yönünde ilk adım atıldı. Özel sektör ve sivil toplum örgütü-

nün böylesine bir işbirliğine gitmesi ülkemizde bir ilkti. Bugün bu faydayı ülkemizin lokomotif sektörü makina imalat sanayii için de sağlıyoruz. Yüzde 30 daha ucuz enerjiden yüzde 45 yatırım teşvikine, İstanbul ve Avrupa’ya komşu lokasyondan taşınma kredi desteğine kadar pek çok avantajın yanı sıra, modern altyapı olanakları ve sosyal yaşam alanları ile makina sanayiimizi ihtiyaç duyduğu bir ihtisas OSB’YE kavuşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Üç etaptan oluşacak”

400 bin metrekarelik büyüme alanı ile birlikte 1 milyon metrekarelik arazi üzerinde kurulacak Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin üç etaptan oluşacağını dile getiren Eroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Birinci etap metrekaresi 55 dolar, ikinci etap metrekaresi 70 dolar, üçüncü etap ise metrekaresi 85 dolardan başlayan avantajlı fiyatlarla sanayicilerimize sunulacak. Dolar kurunu da, 1 dolar= 4,5 Tl’den sabitledik. Organize sanayi bölgemizin ülkemize, makina imalat sanayiine ve bölgeye hayırlı olmasını diliyorum.”

Karavelioğlu: “Yüksek teknoloji çok önemli”

Fidan Aslan Eroğlu’ndan sonra söz alan TOBB Türkiye Makina ve Teçhizat İmalatı Meclisi Başkanı Kutlu Karavelioğlu ise, konuşmasında yüksek teknolojinin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler’in son sınıflandırmasına göre Çin; ABD ve Almanya’nın toplamından daha fazla yüksek teknolojili ürün ihraç etti. Çin’in bu toplam içinde ihracat oranı yüzde 24 iken, diğer iki ülkenin ihracatı yüzde 18 civarında kaldı. Yine bu tanımlamaya göre, Tayvan’ın toplam ihracatı içindeki yüksek teknolojili ürün ihracatının payını yüzde 45’e çıkardığını görüyoruz. Güney Kore’nin ihracatındaki yüksek teknolojili ürünlerin payı ise yüzde 28. Sadece elektronik iletişimden örnek veriyorum. Almanya, ABD ve Japonya’nın toplam ileri teknoloji ihracatları 10-15 yıl içinde 83 milyar dolardan 63 milyar dolara düşerken; aynı süreçte Çin, Tayvan ve Güney Kore’nin toplam yüksek teknoloji ihracatı 80 milyar dolardan 620 milyar dolara yükseldi. Bu, batı endüstrisi açısından net olarak kaybedilmiş bir alan haline geldi. Her ülkenin artık yatırım çekmek ve istihdam yaratmak için korumacı politikalara yönelmek zorunda kalışının sebebi de budur. ‘Ticaret savaşları’ diye adlandırdığımız şey de bu. Çoktan kaybedilmiş bir savaştan söz ediyoruz.”

“Dünyada önemli bir değişim yaşanıyor”

Batının elinde kalmış tek bir kalenin olduğunu ifade eden Karavelioğlu, “O da ileri teknolojili makina imalatı ki; onun da rakamları şöyle: Yüksek teknolojili makina imalatında Çin, Tayvan ve Kore son 15 yılda ihracatlarını 4 milyar dolardan 7 milyar dolara çıkartırken, ABD, Almanya ve Japonya’nın 15 yıldaki yüksek teknolojili makina ihracatı ise 19 milyar dolardan 27 milyar dolara çıktı. Rekabetin bıçak sırtı olduğunu ve batının bu savaşta çok zorlanacağını görüyoruz. Endüstri 4.0 da aslında bu sebeple ortaya konulmuştur. Bu rakamlar, küresel ekonomideki değişimin kaynağını göstermesi bakımından önemli. Dünyadaki bu değişimin bizlere de önemli fırsatlar getireceğine inanıyorum” dedi.

Dalgakıran: “Dünyada söz sahibi olmalıyız”

Toplantıda yaptığı konuşmada makina sektörünün ülke ekonomisi açısından taşıdığı önemi vurgulayan MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, şunları aktardı: “Bir trende lokomotif ne ise, makina sektörü de odur. Bunu kabul etmeyen ülkeler gelişmiş ülke sınıfına asla giremezler. Son 60 yılda gelişmekte olan ülke sınıfından gelişmiş ülke sınıfına giren sadece iki ülke var: Tayvan ve Güney Kore. Bunu da; makina, elektronik ve yazılıma yoğunlaşarak yapmışlar.”

Dünyada makina üretmeden zenginleşmiş bir ülkenin olmadığının altını çizen Dalgakıran, Çin’in 1992’de 3 milyar dolar olan makina ihracatının, 2005 yılında 270 milyar dolara çıktığını kaydetti. Dalgakıran, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Çin neden bu alana yatırım yapmış; çünkü üretim araçlarını kendi üretemeyen ülkeler, teknolojiyi dışarıdan alıp hamallık yaparlar. Eğer Türkiye büyük ekonomi olacaksa makina sektöründe dünyada söz sahibi olmak zorun-

da. Ülkemizde böylesi bir makina imalat sanayii altyapısı oluşmuşken, bunu büyütebilecek stratejiler ortaya konularak bu yapılabilir.”

“Sinerji yaratacak”

Makina İhtisas Osb’nin sektörün ihtiyaç duyduğu sinerjiyi yaratarak, makina imalat sanayiini ileri noktaya taşıyacağını öne süren MAKFED Başkanı Dalgakıran, “Ülkemiz ekonomisine en çok katkı sağlayan sektörlerden makina imalat sanayii, geride bıraktığımız yıl üretim değerini yüzde 27 artırarak 71,62 milyar Tl’ye yükseltti. Aynı dönemde, toplam cirosu ise yüzde 28,3’lik yükselişle 77,49 milyar TL oldu. Türkiye’nin geçtiğimiz yıl yaptığı toplam ihracattan yüzde 9 pay alan sektörümüz, 14,8 milyar dolarlık ihracata imza atarak önemli bir başarı elde etti. Üstelik sektör ihracatımızda AB ülkeleri ve ABD gibi gelişmiş pazarların öne çıktığını belirtmekte de fayda var. Türkiye’nin 2023 yılı için belirlediği 500 milyar dolarlık ihracata 100 milyar dolarlık katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bunun için de; çok daha fazla üretime, yüksek teknolojiye, Ar-ge ve inovasyon yatırımlarına ve sektörel kümelenmeye ihtiyacımız var” diye konuştu.

“Son derece kârlı bir yatırım olacak”

Sektörde faaliyet gösteren firmaların yüzde 26’sının İstanbul’da yer aldığını bildiren Dalgakıran, makina sanayiinin şehrin sıkışık yapısı içinde büyüyüp gelişme imkânının bulunmadığını ifade etti. Dalgakıran, şöyle konuştu: “İstanbul’un doğusunda Dilovası ve Gebze’de iki adet Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi mevcut; ancak İstanbul’un Avrupa yakasında ve Trakya’da dağınık halde faaliyetlerini sürdüren firmalarımızın böyle bir şansı yoktu. Bu gerçekten hareketle makina üreticilerimizin daha modern ve büyümeye açık alanlara sahip olacağı Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni hayata geçiriyoruz. Osb’mizi Türkiye’nin göz bebeği, Avrupa’ya komşu konumu ile de öne çıkan Trakya Bölgesi’nde kuruyoruz. Kırklareli-vize’de bulunan PAGDER&ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel OSB’YE komşu olacak Makina İhtisas OSB ile üreticilerimizi sektörün ihtiyaçlarına cevap veremeyen Osb’lerden ve şehrin sıkışık yapısından kurtarmayı hedefliyoruz. Katılımcı firmalarımız için son derece kârlı bir yatırım olacak OSB, sektörel kümelenme ile makina sanayiinin küresel rekabette elini güçlendirecek.”

Bilgin: “Her türlü desteği vereceğiz”

MAKFED Makina İhtisas OSB’YE her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile ge-

tiren Kırklareli Valisi Osman Bilgin de, “Vize İlçemizde kurulan Türkiye’nin ilk plastik ihtisas özel OSB’SI PAGDER&ASLAN’A komşu olarak makina sanayicilerini bölgemize getiren bu yeni girişimin, özellikle Kırklareli’nde başlatılması ilimiz adına çok büyük bir önem arz ediyor. İstanbul artık il ölçeğini aşmış, bir devlet niteliği taşıyor. PAOSB’NIN yanında kurulacak Makina İhtisas Osb’nin konumunun önemini vurgulamak istiyorum. Üçüncü havalimanı ve Kanal İstanbul projelerinin yanı sıra, Pekin’den Londra’ya uzanacak hızlı tren hattı ile Avrupa’ya daha güçlü bağlarla bağlanacak bir lokasyonda yer alıyoruz. İstanbul artık sanayiyi taşıyamıyor ve şehir içindeki sanayi tesislerinde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Makina sanayii gibi kümelenmeye ihtiyaç duyan sektörlerde bir araya gelmenin ve ortak bir alanda buluşmanın ve bunun da OSB çatısı altında olmasının çok büyük önem arz ettiğini düşünüyorum. Sıfır bürokrasi ile tek adımda hizmetle birlikte, bizzat şahsım ve yakın çalışma arkadaşlarımla sanayicilerin yanındayız. Siz sanayiciler dünyanın en zor işlerinden birini yapıyorsunuz. Biz kendi ilimizde tüm sanayicilerin hizmetkârıyız. Çalışma arkadaşlarımla birlikte, bu yatırımın ve altyapı çalışmalarının gerçekleşmesi yönünde her türlü katkıyı sağlayacağımızı belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Fidan Aslan Eroğlu, “Makina İhtisas OSB, 400 bin metrekarelik büyüme alanı ile birlikte 1 milyon metrekarelik arazi üzerinde kurulacak” dedi.

Kutlu Karavelioğlu, Birleşmiş Milletler’in son sınıflandırmasına göre Çin’in; ABD ve Almanya’nın toplamından daha fazla yüksek teknolojili ürün ihraç ettiğini söyledi.

Adnan Dalgakıran, “Eğer Türkiye büyük ekonomi olacaksa makina sektöründe dünyada söz sahibi ülke olmak zorunda” diye konuştu.

Osman Bilgin, “Sıfır bürokrasi ile tek adımda hizmetle birlikte, bizzat şahsım ve yakın çalışma arkadaşlarımla sanayicilerin yanındayız” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.