HABERLER

Makina sektörü 2018 yılının ilk yarısında toplam ihracatını 8,3 milyar dolara çıkardı. 2017'nin söz konusu dönemine göre yüzde 20 büyüyen makina ihracatının, sene sonunda 18 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Makina Magazin - - İÇİNDEKİLER -

2018’in ilk yarısında makina ihracatı yüzde 20 arttı

Hakan Aydoğdu: “Üretimde ve ihracatta hız kesmiyoruz”

Makina İmalatçıları Birliği Eurotrans’a üye oldu

Orhan Koç: “Erken uyarı sistemi meslek hastalıkları için de çalışacak” Çelik sektörü, yılın ilk yarısında 7,1 milyar dolarlık ihracat yaptı Boğaziçi Üniversitesi bir ilke imza attı

TİM ve UİB, ‘inovasyon’ konusunu masaya yatırdı

Türkiye’nin toplam ihracatının 82 milyar dolara ulaştığı 2018 yılının ilk yarısında, makina sektörü ihracata 8,3 milyar dolarlık katkı sağladı. Aynı dönemde Türkiye’nin makinacıları ihracatlarını yüzde 20 oranında artırdılar.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Makina İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, en fazla ihracat yapılan ülkelerin başında alışılmış olduğu üzere Almanya, ABD ve İngiltere’nin geldiğini vurguladı. Karavelioğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Dünya ekonomisindeki durgunluğun sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyümeye dönüşmekte olduğu kanısı, öncelikle üretim yatırımlarına hız kazandırdı. Üretimin ana unsuru olan makinaların imalatçıları da bu sevindirici gelişmeden paylarını alıyorlar. Makina üretimi ve fiyatları diğer bütün mallardan fazla artıyor, yatırımların yavaşladığı veya askıya alındığı dönemdeki kayıplar telâfi ediliyor ve dünya makina ticareti yüzde 10 kadar büyüyor.”

“Sektör, durağan dönemi çok iyi değerlendirdi”

Türkiye’nin makinacılarının dünya ekonomisindeki durağan dönemi en iyi değerlendiren ülke sektörü olduğunu ileri süren Karavelioğlu, “Arge ve kalite yatırımlarımızı tamamlayıp üretim sürecine dâhil ettik. Türk makinaları beş yıl önceye göre çok daha rekabetçi ve verimli hale geldi. Kurumsallaşma çalışmalarımız ve yurtdışı tanıtım faaliyetlerimiz de dünyanın her yerinden makina kullanıcılarının, imalatçılarımızın sağladığı ilerlemeyi fark etmesini sağladı. Bugün ihracat artış hızımız bütün ülkelerin üzerinde. İhracat yaptığımız ülkelere baktığımızda; Almanya, ABD ve İngiltere’ye ihracat artışımız yüzde 20’li seviyelere ulaşırken, Rusya ve Romanya’ya ihracatımızda yüzde 50 düzeyinde bir artış sağlandığını görüyoruz. Hollanda ve Özbekistan pazarlarındaki artış ise yüzde 70 seviyesinde” diye konuştu.

“Hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz”

İlk beş ürün grubu içerisinde en büyük ihracat artışının yüzde 29 ile inşaat makinalarında, yüzde 28 ile de pompa ve kompresörler ürün gruplarında kaydedildiğini aktaran Karavelioğlu, şöyle devam etti: “Yılın ilk yarısında; yük kaldırma, taşıma ve istifleme makinaları ise, yüzde 35 artış ile alt sektörler bazında ihracatını en fazla geliştiren ürün grubu oldu. Türkiye’nin makinacıları olarak yılsonu hedefimizi yüzde 20’lik artışla 18 milyar dolar olarak belirlemiştik; bu hedefe ulaşacağımıza inanıyoruz.”

Klima ve soğutma makinalarında 1 milyar doların aşıldığı yılın ilk yarısında, makina ve aksamlarının toplam ihracatının 8,3 milyar dolara ulaştığını sözlerine ekleyen Kutlu Karavelioğlu, “Bizim 2023 hedefimiz; makina ihracatımızın toplam ihracatımız içindeki payını, ileri ülkelerde olduğu üzere yüzde 15-20 bandına yerleştirmektir. Gelirinin büyük kısmını makinadan, yani teknolojiden sağlayacak Türkiye’nin rekabet gücü diğer ülkeler için dikkat çekici bir hale gelir” diyerek sözlerini noktaladı.

Kutlu Karavelioğlu, “Gelirinin büyük kısmını makinadan, yani teknolojiden sağlayacak Türkiye’nin rekabet gücü diğer ülkeler için dikkat çekici bir hale gelir” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.