OTOMASYON

MS serisi artırılmış güvenlik, makina kullanılabilirliği ve verimli enerji kullanımına yeni standartlar getiriyor. Bu durumu mümkün kılan, kolayca entegre edebilme olanağı bulunan çok sayıda fonksiyondur.

Makina Magazin - - İÇİNDEKİLER - Festo

Entegre sensörlere ve güvenlik fonksiyonlarına sahip MS serisi hava şartlandırıcılar

Doğru basınçlı hava hazırlama sistemi, Festo komponentlerinin ve sistemlerinin kullanım ömrü ile aynı zamanda, proses ve ürün güvenilirliğini önemli derecede artırır.

Üretilen bir metreküp basınçlı hava; milyonlarca kir parçacığı, önemli miktarlarda su ve yağ ve hatta kurşun, kadmiyum ve cıva gibi ağır metaller içerir. Bu safsızlıklar filtrelenmezse, uzun vadede sistem komponentlerinin arızasız çalışması garanti edilemez. Aynı zamanda, söz konusu zararlı maddeler ürün kalitesini büyük ölçüde düşürür. Sonuç olarak; makina aksama ve boşta durma sürelerini azaltmak, proses ve ürün güvenilirliğini garanti etmek için doğru basınçlı hava hazırlama esastır.

Bunlar, basınçlı havanın kalitesine dikkat edilmesi için iyi nedenlerdir!

Kötü bir şekilde hazırlanmış basınçlı hava aşağıdaki arızalara neden olur:

Daha hızlı conta aşınması, Kirlenen kontrol valfleri,

Yağla kirlenen susturucular. Kullanıcı ve makina için olası etkileri:

Düşük makina kullanılabilirliği, Kaçaklar nedeniyle daha yüksek enerji maliyetleri,

Daha yüksek bakım maliyetleri, Daha kısa komponent ve sistem hizmet ömrü.

Çoğu endüstriyel uygulama için mükemmel uygunluk

Çoğu endüstriyel alan, basınçlı hava kalitesi için sıkı gerekliliklere sahiptir. Gıda ve ambalajlama endüstrileri için öncelikler gıda güvenliği ve sorunsuz tüketim iken; boyahanelerde PWIS içermeyen basınçlı hava esastır. Festo şartlandırıcı üniteleri ve filtreleri mükemmel işlevselliği garanti eder. Bazı örnekler şu şekilde sıralanabilir:

‘Kuru olmayan’ gıdalarla doğrudan temas için:

Basınçlı hava, taşıma veya karıştırma veya genel olarak gıda üretimi için kullanılır. Bu nedenle, gıdaya doğrudan temas eder. Ambalajlama makinalarında: Eğer basınçlı hava, gıdanın ambalaj malzemelerine doğrudan temas ediyorsa, ambalaj, gıda sektörünün bir parçası olarak değerlendirilir. Her iki uygulama için aşağıdaki sınıflar uygulanır:

ISO 8573-1:2010

Parçacıklar = Sınıf

1 su = Sınıf

4 yağ = Sınıf 1

Kuru gıdalarla doğrudan te-

mas için:

Basınçlı hava, taşıma veya karıştırma veya genel olarak gıda üretimi için kullanılır. Bu nedenle, gıdaya doğrudan temas eder. Hava nemi önemli bir rol oynadığından, bu durumda daha fazla gereklilik uygulanır. Sonuç olarak; bu uygulamalarda ISO 85731:2010‘a göre aşağıdaki basınçlı hava kalite sınıfları tavsiye edilir: Parçacıklar = Sınıf 1

Su = Sınıf 2

Yağ = Sınıf 1

Burada basınçlı hava kalite sınıflarına uygunluk, gıda için maksimum güvenliği garanti etmek ve tüketicinin sağlığını korumak için büyük öneme sahiptir.

Mükemmel parlaklık-pwisiçermez boya (ISO 8573-1:2010 Sınıf 1:4:2):

Üreticiler, otomobilleri boyarken aynı zamanda bir sıfır hata oranı isterler. Sonuç olarak; boyama uygulamaları için kullanılan basınçlı hava parçacıklardan ve yağdan arınmış olmalıdır. Alt yüzey ile boya arasında iyi bir bağlanma sağlamak için boyanacak yüzey de temizlenmelidir. Aksi takdirde, şirket için otomobil başına kârı büyük ölçüde düşüren karmaşık ve maliyetli bir iş tekrarı gerekebilir. Boyama sistemlerindeki Festo şartlandırıcı üniteleri, kullanılan basınçlı havadan suyu, yağı ve parçacıkları gidererek, boya hasarını asgâriye düşürür. Otomotiv endüstrisinde kullanım için Festo komponentleri, aynı zamanda boya-ıslatıcı zararlı maddelerden (PWIS) arıtılmış olarak üretilmektedir. Bunun için filtre kombinasyonu: 5 + 1 + 0.01 μm

Açık görünüm-makina takımlarında görsel konum gösterici enkoderler (ISO 85731:2010 Sınıf 1:4:1):

Örneğin, freze veya tezgah takımlarında, görsel konum gösterici enkoderler, uzun bir hizmet ömrü için ISO 8573-1:2010‘a göre 1:4:1 hava kalite sınıfında hava temizleme ister. Yüksek saflıkta basınçlı havayı iç kısımdan geçirmek suretiyle, saf olmayan ortam havasının muhâfazaya girmesi engellenir. Bu aynı zamanda, yağ buğusunun cam ölçeği ıslatamaması ve zarar verememesi demektir; konum gösterici enkoderin uzun hizmet ömrü için bir ana gereklilik. Bunun için filtre kombinasyonu: 5 + 1 + 0.01 μm + aktif karbon filtredir.

Sensörlerle enerji verimliliği: Entegre sensörler, enerji tüketimi ve maliyetler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Entegre sensörlü MS6: Diyagnostik, koruyucu bakım ve basınç, debi ve fark basıncının uzaktan kontrolü ve izlenmesi, entegre sensörler tarafından sağlanan yeni işlevlerdir.

Size faydaları:

Kısaltılmış aksama süreleri, Asgari enerji tüketimi, Tüketim ölçümleriyle maliyet kontrolü,

Proses parametrelerinin kolayca izlenmesi,

Planlı bakım aralıkları.

Ön montajlı modüller; satın alma karmaşıklığını azaltır, proses güvenilirliğini artırır ve verimliliği yükseltir. Kullanıcılarına yüzde 50‘ye kadar zaman ve maliyet tasarrufu sağlar. MS serisinin avantajlarını çoğaltan ön montajlı modüller:

Üstün kaliteli kahve lezzeti kesinlikle temiz basınçlı hava ister. İlaç ve gıda endüstrisindeki yüksek derecede hassas uygulamalardan otomotiv endüstrisi için güçlü debi performanslı uygulamaya özel çözümlere kadar, MS serisinin şartlandırıcı üniteleri hemen hemen her yerde merkezi veya dağıtılmış olarak kullanılır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.