MAKFED, Makina İhtisas OSB’YI tanıttı

Sektörü yetersiz kalan Osb’lerden, küçük sanayi siteleri ve şehir içinden kurtarıp birçok avantajın bir arada sunulduğu bir bölgede toplayacak olan Makina İhtisas OSB, Kırklareli-vize’de kurulan PAGDER&ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel OSB’YE komşu olacak.

Makina Magazin - - EDİTÖRDEN - Özkan ÖZÇELİK

Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED), sektörü dağınık yapısından kurtarıp bir araya toplayacak olan Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni düzenlediği bir toplantı ile tanıttı.

Sektörü yetersiz kalan Osb’lerden, küçük sanayi siteleri ve şehir içinden kurtarıp birçok avantajın bir arada sunulduğu bir OSB’DE toplayacak olan bölge, Kırklareli-vize’de kurulan PAGDER&ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel OSB’YE komşu olacak. OSB, 400 bin metrekarelik büyüme alanı ile birlikte 1 milyon metrekarelik arazi üzerinde kurulacak.

Makina sektörünün ülke ekonomileri açısından taşıdığı önemin altını çizen MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, Tayvan ve Güney Kore’nin, makina, elektronik ve yazılıma yoğunlaşarak, gelişmekte olan ülke sınıfından gelişmiş ülke sınıfına girmeyi başardığını söyledi.

Dünyada makina üretmeden zenginleşmiş bir ülkenin olmadığının altını çizen Dalgakıran, Türkiye’nin en büyük ekonomilerden biri olmak için makina sektöründe dünyada söz sahibi olmak zorunda olduğunu ifade etti.

Makina İhtisas Osb’nin sektörün ihtiyaç duyduğu sinerjiyi yaratarak, makina imalat sanayiini ileriye taşıyacağını ileri süren Dalgakıran, sektörel kümelenme ile makina sanayiinin küresel rekabette elini güçlendireceğini de ifade etti.

MAKFED Makina İhtisas OSB’YE her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getiren Kırklareli Valisi Osman Bilgin ise, makina sanayii gibi kümelenmeye ihtiyaç duyulan sektörlerde bir araya gelmenin ve bunun da OSB çatısı altında olmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Sıfır bürokrasi ve tek adımda hizmetle birlikte sanayicilerin yanında olduklarını aktaran Bilgin, yatırımın ve altyapı çalışmalarının gerçekleşmesi yönünde her türlü katkıyı sağlayacaklarını söyledi.

MİB’IN Eurotrans’a üyelik başvurusu kabul edildi

Makina İmalatçıları Birliği (MİB), Avrupa Birliği sınırları içinde 600’den fazla imalatçı firmanın temsilciliğini yapan ve üyelerinin yıllık imalat değerinin 40 milyar Euro’nun üzerinde seyrettiği Eurotrans’a üye oldu.

Belçika’nın Antwerp şehrinde European Drive Technology 2018 Konferansı ile eş zamanlı düzenlenen Eurotrans Genel Kurulu, 10 ülkeden 50 üye firmanın katılımı ile gerçekleştirildi. Genel Kurul’da üyelik başvurusu da değerlendirilen MİB, Eurotrans üyeliğine kabul edildi.

Makina İmalatçıları Birliği’nin söz konusu üyeliği ile birlikte; yerli güç aktarma ekipmanları imalatçılarının Avrupalı imalatçılarla bir araya gelmeleri, son gelişmeleri yakından takip etmeleri, firmalar arası iletişim ve işbirlikleri sağlanarak, Türk firmalarının Avrupa pazarındaki güçlerini ve ihracatlarını artırmalarına katkı sağlanması hedefleniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.