‘Filizlerin Mucizeleri Projesi’ tüm hızıyla devam ediyor

Türktraktör, mesleki ve teknik anadolu liselerindeki kız öğrencileri otomotiv alanında çalışmaya teşvik etmek üzere başlattığı ‘Filizlerin Mucizeleri Projesi’ kapsamında gerçekleştirdiği okul ziyaretleri ve eğitimlerinin ikinci yılını tamamladı.

Makina Magazin - - OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ -

Türktraktör, Türkiye’de tarım ve otomotiv alanında kadın işgücünün artırılması ve girişimciliği desteklemek üzere başlattığı ‘Filizlerin Mucizeleri Projesi’nin eğitim alanındaki çalışmalarını ikinci yılında da kesintisiz şekilde sürdürdü.

Bu yılki program kapsamında otomotiv sektörünün önemli üretim merkezleri olan Ankara’da 6, Bursa’da 4, Kocaeli’nde 5, Eskişehir’de 2 ve Sakarya’da da 2 okulun ziyaret edildiğini aktaran yetkililer, “2018’deki programa Şanlıurfa’nın da dâhil edilmesiyle birlikte, 2017-2018 döneminde 6 farklı şehirde bulunan toplam 20 okula yapılan ziyaretler tamamlamış oldu. Mesleklerin cinsiyeti olmayacağının ve otomotiv sanayisinde çok düşük olan kadın çalışan sayısının ancak kız öğrencilerin bu yaştaki seçimleri ile yükselebileceğinin anlatıldığı seminerlerde, Türkiye Aile Planlama Vakfı (TAPV) ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ eğitimleri verilirken, Türktraktör Gönüllü Ekibi ise, sektörle ilgili deneyimlerini paylaştı. Böylece, kadın istihdamının geleceği olan kız öğrencilere, üretim ve ağır sanayi alanına sağlayabilecekleri katma değer anlatıldı ve aynı zamanda, kadın gücünün çalışma hayatındaki önemi de örneklerle gösterildi” dediler.

“6 bin 200’ü aşkın kişiye ulaşıldı”

Türk Eğitim Vakfı (TEV) koordinasyonunda okulların; makina teknolojisi, motorlu araçlar teknolojisi, metal teknolojisi, elektrik elektronik teknolojisi, ulaştırma hizmetleri ve tarım teknolojisi alanlarında öğrenim gören 100 kız öğrenciye sağlanan eğitim bursunun da, programa dahil olan yeni öğrencilerle birlikte sürdürüldüğünü belirten yetkililer, “Projenin başından günümüze kadar 6 ilde toplam 60 okul ziyaret edildi ve 6 bin 200’ü aşkın kişiye ulaşıldı. Projeye seçilen 29 bursiyer, eylül ayında mezun olmadan önce yapmak zorunda oldukları stajlarını Türktraktör fabrikasında tamamlayarak iş hayatına atılacaklar” diye konuştular.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.