HABERLER

Eylül ayında ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,5’lik artışla 14,5 milyar dolar oldu. Söz konusu rakamla tarihin en yüksek eylül ayı ihracatına ulaşılırken; ihracat artış hızında ise son 13 ayın rekoruna imza atıldı.

Makina Magazin - - IÇINDEKILER -

Türkiye, eylül ayı ihracatında rekor kırdı

2018’in ilk 9 ayındaki çelik ihracatı 11 milyar dolara yaklaştı Otomotiv ihracatı eylül ayında yüzde 21 arttı

EUMABOIS Genel Kurul Toplantısı İstanbul’da yapıldı

TİM, 440 delegesini İstanbul’da topladı

Plastik sektöründen 19,4 milyar dolarlık üretim

İSO, İmalat PMI Eylül 2018 raporlarını açıkladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) eylül ayı ihracat verilerini Antalya'da düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. Verilere göre, eylül ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,5’lik artışla 14,5 milyar dolara yükseldi. Söz konusu rakam, en yüksek eylül ayı ihracatı olarak kayıtlara geçerken; ayrıca ihracatta son 13 ayın en hızlı artışı yaşandı. Açıklanan verilere göre, yılın ilk 9 aylık ihracatı ise yüzde 7’lik artışla 123 milyar 110 milyon dolar oldu. Türkiye’nin son 12 aylık ihracatı da, yüzde 7,6’lık artışla 165 milyar 56 milyon dolara yükseldi.

“Eylül ayı ihracatında rekor kırdık”

İhracat rakamlarını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Tarihimizin en yüksek eylül ayı ihracatına imza atarken; son 13 ayın en hızlı ihracat artışını da gerçekleştirdik. 2018 yılı beklediğimiz gibi rekorlar yılı olarak kayıtlara geçiyor. Haziran ve ağustos ayları haricinde her ayı rekorla kapattık. Eylül ayında da bu başarıyı devam ettirerek yüzümüzü güldüren ihracatçılarımızı kutluyorum. Ayrıca, eylül ayı rakamlarına baktığımızda yeni pazarlara girişte başarılarımızın gün yüzüne çıkmaya başladığını da ülkeler bazındaki artışla görüyoruz ” diye konuştu.

2017 yılının eylül ayında 8,5 milyon ton olan ihracat miktarının, bu yılın aynı döneminde yüzde 30’luk artışla 11,2 milyon tona yükseldiğini kaydeden Gülle, “Bu eylül ayı şimdiye kadar miktar bazında en çok ihracat gerçekleştirilen ikinci ay oldu” dedi.

“En fazla ihracatı otomotiv sektörü yaptı”

Eylül ayında en fazla ihracatı yine otomotiv sektörünün yaptığını ifade eden Gülle, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sektörün eylül ayı ihracatı 2,6 milyar dolar olurken; otomotiv endüstrisinin ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,3 arttı. Otomotiv sektörünü; 1,5 milyar dolarla kimyevi maddeler, 1,4 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri takip etti. Eylül ayında en fazla ihracat artışı yaşayan sektörler ise; yüzde 95 ile çelik, yüzde 65 ile kuru meyve mâmulleri ve yüzde 53 ile diğer sanayii ürünleri grubu oldu.”

“Almanya ilk sıradaki yerini korudu”

Verilere göre, eylül ayında 172 ülke ve bölgeye ihracat artarken, en fazla ihracat yapılan ülkenin 1,4 milyar dolar ile Almanya olduğunu anlatan Gülle, “Almanya'yı; 1,1 milyar dolar ile Birleşik Krallık, 825 milyon dolar ile İtalya ve 722 milyon dolar ile Irak izledi” diye konuştu.

Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, Ab'ye ihracatın yüzde 24,7’lik artışla 7,3 milyar dolar olduğunu kaydeden Gülle, Ab’nin payının ise yüzde 51 olarak gerçekleştiğini kaydetti. Uzak Doğu’ya yapılan ihracatta yüzde 100’lük artış olmasının dikkat çekici olduğunu dile getiren Gülle, şunları aktardı: “En çok ihracat gerçekleştiren iller sırası ile; 6,2 milyar dolar ile İstanbul, 1,3 milyar dolar ile Kocaeli, 1,1 milyar dolar ile Bursa, 832 milyon dolar ile İzmir, 646 milyon dolar ile Ankara oldu. Ayrıca, eylül ayında bin 277 firma ilk kez ihracat yaparak ihracat camiasına katıldı.”

Kurdaki dalgalanmanın piyasalar üzerinde etki yarattığına değinen TİM Başkanı Gülle, şöyle konuştu: “Bu dönemde, Türk Lirası'nın uluslararası ticarette kullanımını artırabilmemiz büyük önem taşıyor. 173 ülkede, toplam 5,1 milyar TL tutarında ihracat Türk Lirası ile yapıldı. Eylül ayı itibariyle TL ile ihracatımız toplam ihracatın yüzde 5,6 sını oluşturdu.”

“İhracat milli meseledir”

Yeni Ekonomi Programı ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Gülle, Türkiye’nin yeni program ile ihracata odaklı bir büyüme stratejisi izleyeceğini belirtti. Gülle, “Cumhurbaşkanımızın dünyanın en gelişmiş 10 ülkesi arasına girme hedefini başarmamızın birinci yolu, daha fazla ihracat yapmamızdır. İhracatın milli bir mesele olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bunun için bir seferberlik başlatarak, ilkokuldan itibaren çocuklarımıza bu bilinci aşılamalıyız. Toplumun her kesimine özellikle iş dünyasına ihracatın önemini anlatarak, bu bilincin yerleşmesi için var gücümüzle çalışmalıyız” dedi.

“Transit ticaret konusunu gündeme aldık”

2018 ve 2019 büyüme rakamlarında, ihracatın net katkısının daha açık görülebileceğini vurgulayan İsmail Gülle, küresel hacmi önemli miktarlara ulaşan transit ticaret konusunu da gündeme aldıklarını söyledi. Gülle, sözlerine şöyle devam etti: “Singapur’un, Hong Kong’un transit ticaret vasıtası ile ulaştıkları gelir düzeylerini hepimiz biliyoruz. Ülkemizdeki mevcut transit rejiminde, transit ticaretin ihracat tarafı ihracat rakamlarına eklenmiyor. Transit ticaret oldukça önemli bir ticaret usulü ve önemi daha da artacak. İlk etapta, transit ticaret istatistiklerinin ayrıca toplanması ve düzenli aralıklarla duyurulması için bir çalışma başlatmak üzere Ticaret Bakanlığımız ile irtibat halindeyiz. Çalışmanın ilerleyen aşamalarında transit ticaretin önünün açılması ve ülkemize bıraktığı katma değerin artırılması için önerilerimiz olacak.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.