Üretim ve iş yapma isteği ekim ayında canlandı

Tüm sıkıntılara rağmen iş yapma ve üretme isteği devam ediyor. DMG Mori’nin Başkanı Dr. Masahiko Mori’nin dediği gibi; ‘Yelkencinin iyimser güneşi bekleyen’ ruh hâli makina ve üretim teknolojileri sektörüne hâkim.

Makina Magazin - - YORUM - Yalçın GÜR

İş dünyasındaki düşünceleri ve eğilimleri en iyi görme ortamlarının başında; fuar, konferans, kongre ve benzeri etkinlikler geliyor. Tüm sıkıntılara rağmen iş dünyası, üretme ve iş yapma isteğini canlı tutmak için büyük çaba gösteriyor. Özellikle makina ve üretim teknolojileri alanında ürün ve hizmet sağlayanlar, hazır yatırım beklemeden yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Ekim, her zaman olduğu gibi etkinliklerin olmadığı yaz aylarından sonra yoğun bir ay oldu. Elbette eylülde de bazı etkinlikler vardı, onlara haksızlık etmemek lazım; ancak eylüldeki etkinlik yoğunluğu ekim ayından çok gerideydi.

MAKTEK Avrasya canlılık getirdi

İki yılda bir yapılan, ana sektörü takım tezgahları olmak üzere makina sektörünün Avrasya bölgesine hitap eden, Türkiye’nin en büyük makina fuarı ve dünya makina fuarları arasında hatırı sayılır bir yeri olan MAKTEK Avrasya ile 2 Ekim’de hızlı bir başlangıç yapıldı. Fuar, 2-7 Ekim tarihleri arasında yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Konuştuğumuz ilgililer, “MAKTEK’E ilgi iyiydi; ancak bunların satışa dönüp dönmeyeceğini fuar sonrası anlayacağız” dediler.

Etkinliğin 7 Ekim günü kapanışının ertesi günü BI-MU Fuarı için Milano’ya gittim. İtalyan Ticaret Ajansı’nın (ITA) davetlisi delegasyon olarak fuara giden çoğunluğu beyaz eşya sektörünün tedarikçisi; ancak aralarında hem yerli makina üreticisi olan, hem de üretim hatları için makina alıcısı konumundaki sanayicilerin de bulunduğu profesyonellerden bu kez iş yaşamını alıcılar tarafından dinleme fırsatı buldum. Herkes harıl harıl çalışıyordu.

BI-MU Fuarı yeni konseptiyle beğeni aldı

BI-MU, çok hareketli ve çok dinamik bir fuar oldu. İtalya ile ilgili bir takım olumsuz politik haberlere rağmen İtalya pazarının makina üretiminde, makina ihracatında ve makina alımında dünya sıralamasındaki en ön sıralardaki yeriyle sektörün taraflarını çekmiş olduğu bir gerçek. Makina sektörünün tüm global ölçekteki büyükleri iyi bir hazırlıkla etkinliğe gelmişlerdi. Fuarın ana organizatörü UCIMU (İtalyan Makina, Robot ve Otomasyon Ürünleri İmalatçıları Derneği) çok cesur ve radikal adımlarla; en yenilikçi teknoloji, konu ve dijitalizasyon konsepti ile bütünleştirerek BI-MU’YU çok yenilemiş. Organizasyon yöneticileri, fuar sonrasında en çok bu konuya dikkat çekiyorlar ve “Yenilenme gücümüzü ispatladık” diyorlardı.

Ağaç işleme makinası sektörü organize

Ülkemizde gelişen bir sektör olarak dikkat çeken ağaç işleme makinası sektörünün fuarı 13-17 Ekim tarihleri arasında Tüyap’ta gerçekleştirildi. Bu sektördeki makinacıların giderek organize olduğu ve derneklerinin önderliğinde yurtdışı satım dâhil çok ciddi bir şekilde çalıştıkları görülüyor. Ardından ekim ayının üçüncü haftasının ortalarında başlayan ST Alternatif Fuarcılık tarafından son yıllarda başarıyla her yıl tekrarlan Endüstri 4.0 ve Robot Yatırımları Zirve ve sergileri de, katılımlı, canlı ve zengin programlarla doluydu. Konuştuğum katılımcılar etkinlikten duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler.

Tayvanlılar, Türkiye ile yakından ilgileniyorlar

Bu arada fuarlar dışında da başka etkinlikler de dikkat çekti. İstanbul’da 17 Ekim’de bir Tayvan çıkarması gördük. Dünyanın 3. büyük ve Asya’nın 2. büyük makina (takım tezgahı ana konu olmak üzere) fuarı olan Taipe’de gerçekleşterilecek TIMTOS 2019’un tanıtımı için İstanbul’da TAITRA İstanbul Ofisi Tayvan Ticaret Merkezi tarafından düzenlenen bir toplantı yapıldı. Son birkaç 10 yılda ileri teknoloji konusunda ciddi adımlar atan, ileri teknoloji merkezi haline gelen ve G. Kore ile birlikte orta gelir tuzağını aşmış örnek ülke olarak gösterilen Tayvanlılar, Türkiye’ye büyük ilgi gösteriyorlar. Hemen her sektördeki etkili iş insanı delegasyonlarını Türkiye’ye gönderiyorlar, etkinlikler düzenliyorlar. Takım Tezgahları İşadamları Derneği (TİAD) ile birlikte TIMTOS’TA Türkiye ülke katılımı bölümü gerçekleştirmek için birlikte çalışıyorlar.

Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan, Türkiye demir, çelik ve döküm sektörünün organizasyonu Ankiros/annofer/ Turkcast 2018 Fuarı ise, 25-27 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırladı.

Bu arada ekim ayının son haftasında Türkiye makinacılarının ilgi duyduğu ve katıldığı EUROBLECH Fuarı da Almanya’da düzenlendi. Fuar katılımcılarının izlenimlerini ve fuar sonuç raporunu önümüzdeki sayımızda paylaşacağız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.