TİM, 440 delegesini İstanbul’da topladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Delegeler Çalıştayı, bu yıl ilk kez İstanbul’da gerçekleştirildi. TİM üyesi 71 bin ihracatçıyı temsilen 440 delegenin katıldığı çalıştayda, ihracatçıların sorunları ve önerileri masaya yatırıldı.

Makina Magazin - - HABERLER -

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Delegeler Çalıştayı, bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenlendi. TİM Başkanı İsmail Gülle’nin ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğe, TİM üyesi 71 bin ihracatçıyı temsilen 440 delege katıldı. Geniş bir katılımın olduğu çalıştayda ihracatçıların sorunları ve önerileri masaya yatırıldı.

Oktay: “Yeni bir hikâye yazacağız”

Etkinliğin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yeni ekonomik ve ticari düzende Türkiye’nin önünü açacak kilit alanların; Ar-ge, yenilik, yüksek teknoloji, katma değer, tasarım, üretim ve markalaşma olduğunu vurguladı. Oktay, şöyle devam etti: “Bu bağlamda, yatırım-üretim-istihdam-ihracat değer zincirini ön plana çıkaran; Arge, yenilik, tasarım ve markalaşma odaklı bir yaklaşımı öne çıkarıyoruz. Bu yaklaşımla yeni devlet destekleri kurguluyor ve mevcut desteklerde iyileştirmelere gidiyoruz. Bunun yanı sıra, ihracatçılarımıza sağlanan hizmetlerde basitleştirmelere gidiyor ve hizmetlere daha hızlı ulaşılmasına dönük çalışmalar sürdürüyoruz. Her ne pahasına olursa olsun; orta gelir tuzağından kurtularak, yeni bir ruh ve atılımla yeni bir hikâye yazacağız. Bu çerçevede, üretim ve ihracata dayalı büyüme hedefimiz; yüksek teknolojiye dayalı ve yüksek katma değerli ürünlerimizle hayata geçmelidir.”

Pekcan: “Önemli bir buluşma”

Küresel konjonktürdeki tüm olumsuzluklara rağmen önemli başarılar sergileyebilen Türk ihracatçısının, gelecekte yeni başarılara imza atacak güce sahip olduğunu söyleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise, “Biz de bakanlık olarak, ihracatımızı hem nicelik, hem de nitelik açısından artırmak adına politikalarımızı kararlılıkla yürüteceğiz. Bu toplantıyı; ihracat ailemizin bir araya gelip fikir alışverişinde bulunabileceği, önümüzdeki zorlu ama ümit vadeden sürece yönelik istişâreler yapılabilecek önemli bir buluşma olarak görüyorum. Önümüzdeki süreçte güçlü bir Türkiye’nin varlığı için çok daha fazla çalışmamız ve çok daha fazla akıl yormamız gerekiyor. Bu yeni dönemde hepimize büyük iş düşüyor” diye konuştu.

Gülle: “Türkiye’nin milli gücüyüz”

İhracat ailesinin Türkiye’nin yerli ve milli gücü olduğunu ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle de, hedeflerinin dış ticaret fazlası veren Türkiye olduğunun altını çizdi.

Eylülde aylık bazda tüm zamanların en yüksek ihracatına ulaşıldığını hatırlatan Gülle, ekim ayında da şimdiye kadar ki en yüksek aylık ihracat rakamlarından birini duyuracaklarını belirterek, bu yıl ihracatta 170 milyar doları aşarak yeni bir rekor kıracaklarını söyledi.

Gülle, 2023 hedefleri doğrultusunda atacakları adımlarla ilgili şu bilgileri verdi: “Katma değeri yüksek sektörlere öncelik verecek; ihracatımızı Ar-ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma temeline oturtarak girişimciliğe yoğunlaşacağız. Sektörlerimizin tek bir pazara bağlı kalmaması için pazar çeşitlendirmesi çalışmalarına ağırlık vereceğiz. İhracatın tüm ülkeye yayılması ve Anadolu illerimizi ihracata teşvik etmek için yeni ihracatçılar yaratacak bir mentörlük çalışması başlatacağız. Şu anda transit ticaret ve e-ihracat ile ilgili sağlıklı verilere ulaşamıyoruz. Biz bunların kayıt altına alınması için çalışmalar başlattık. Verileri bakanlığımız öncülüğünde geliştirerek, gerçek ihracat rakamımıza ulaşmak istiyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.