Plastik sektöründen 19,4 milyar dolarlık üretim

2018’in ilk yarısında plastik mâmul üretimi miktarda yüzde 7,2’lik artışla 5 milyon tona, değerde ise yüzde 9,3’lük artışla 19,4 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde plastik mâmul ihracatı da, yüzde 12,8’lik yükselişle 2,4 milyar dolara çıktı.

Makina Magazin - - HABERLER -

Türkiye ekonomisine en çok katkı sağlayan sektörlerin başında gelen plastik, 2018 yılının ilk yarısında büyüme performansını sürdürdü. Yayınladığı raporlarla sektörün nabzını tutan Plastik Sanayicileri Vakfı’nın (PAGEV) verilerine göre, 2018’in ilk altı ayında plastik mâmul üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 7,2’lik artışla 5,1 milyon tona, değerde ise yüzde 9,3’lük artışla 19,4 milyar dolara ulaştı. Yılın ilk yarısında plastik mâmul üretiminden en çok payı 2,2 milyon ton ile plastik ambalajlar alırken; ambalajı 1,1 milyon tonluk üretim ile plastik inşaat malzemeleri izledi.

Yaklaşık 200 ülkeye ihracat yapılıyor

Plastik sektörü, ihracattaki güçlü görünümünü 2018 yılının ilk yarısında da korudu. Plastik mâmul ihracatı 2018’in ilk yarısında geçen senenin aynı dönemine kıyasla miktar bazında yüzde 7,3’lük artışla 856 bin ton, değerde ise yüzde 12,8’lik yükselişle 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yaklaşık 200 ülkeye ürünlerini ihraç eden plastik sektörünün söz konusu dönemde en çok ihracat yaptığı ülkeler; Irak, Almanya, İngiltere, İsrail ve Fransa olarak sıralandı. Sektörün yılsonu direkt plastik mâmul ihracatının miktarda yüzde 4,8 artarak 1,7 milyon tona, değerde ise yüzde 8,4’lük yükselişle 4,7 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

2018’in ilk altı ayında plastik mâmul iç pazar tüketimi ise, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, değerde yüzde 8,5’lik artışla 18,6 milyar dolar ve miktarda ise yüzde 7,1’lik yükselişle 4,5 milyon ton oldu. İlk 6 ayda gerçekleşen 4,5 milyon tonluk plastik mâmul iç tüketimin yaklaşık 2 milyon tonu; otomotiv, ambalaj, inşaat ve elektronik gibi ihracatçı sektörler kanalı ile yarı mâmul ve mâmul şeklinde dolaylı olarak ihraç edildi. 2,5 milyon tonluk kısım ise doğrudan tüketici tarafından kullanıldı.

526 milyon dolarlık makina teçhizat yatırımı yapıldı

Plastik sektörü, 2018’in ilk yarısında 526 milyon dolarlık makina teçhizat yatırımı gerçekleştirdi. Bu dönemde yapılan yatırımın; yüzde 40’ını presler ve diğer makinalar, yüzde 19’unu enjeksiyon, yüzde 17’sini aksam ve parçalar, yüzde 16’sını ekstrüzyon, yüzde 6’sını termoform ve yüzde 2’sini şişirme makinaları oluşturdu. Yılsonunda sektördeki makina teçhizat yatırımlarının 2017’ye kıyasla yüzde 13’lük artışla 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

PAGEV verilerine göre; yılın ilk yarısında 3,8 milyon ton ve 5,7 milyar dolarlık plastik hammadde ithalatı yapıldı. Aynı dönemde, yerli hammadde üretimi ise 507 bin ton seviyesinde kaldı. Hammaddede ithalatı yüksek olan plastik sektörü, plastik mâmulde ise tam tersi bir tablo ortaya koydu. Sektör söz konusu dönemde de plastik mâmulde dış ticaret fazlası vermeye devam etti. 2018 yılının altı aylık döneminde plastik mâmul dış ticaret fazlası 2017’in aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 8,3 artarak 539 bin ton, değerde ise yüzde 29,6’lık artışla 793 milyon dolara yükseldi.

Eroğlu: “Var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz”

Plastik sektörünün ilk yarı performansını değerlendiren TOBB Plastik Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi ve PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “2018’in ilk yarısında tüm ekonomik göstergeler kırılganlık taşımasına rağmen plastik sektörümüz; üretim, ihracat ve yatırım rakamlarını yukarıya taşımayı sürdürerek, ne kadar güçlü bir sektör olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Şüphesiz ki; sanayicilerimizi zorlayan bir altı ayı geride bıraktık. Eğer ekonomide yaşanan olumsuz şartlar olmasaydı, sektörümüzün büyüme rakamları daha yüksek olacaktı. Önümüzdeki tablo, sektörümüzün ikinci yarı rakamlarında kârlılık oranlarının ilk yarının gerisinde kalacağını gösteriyor. Ayrıca, ikinci yarıda özellikle yatırımlardaki pozitif görünümün tersine dönme riski bulunuyor. Plastik sektörü, yarattığı istihdam ve ekonomiye katkısını bu zor şartlar altında da devam etirmek için var gücüyle çalışıyor” diye konuştu.

Yavuz Eroğlu, “Eğer ekonomide yaşanan olumsuz şartlar olmasaydı, sektörümüzün büyüme rakamları daha yüksek olacaktı” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.