İSO, İmalat PMI Eylül 2018 raporlarını açıkladı

İSO Türkiye İmalat PMI eylül ayında 42,7’ye geriledi. Mevcut zorlu faaliyet koşulları endeksteki son durumda etkili oldu ve hem üretim, hem de yeni siparişler eylül ayında da yavaşlamaya devam etti.

Makina Magazin - - HABERLER -

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayii performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Eylül 2018 dönemi sonuçları açıklandı. Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, ağustos ayında 46,4 olarak ölçülen PMI, eylül ayında 42,7’ye geriledi. Mevcut zorlu faaliyet koşulları endeksteki son durumda etkili oldu ve hem üretim, hem de yeni siparişler eylül ayında da yavaşlamaya devam etti. Yeni ihracat siparişleri son üç ayda ilk kez olacak şekilde hız kaybetti. Ancak Türk Lirası’ndaki zayıflamanın ihracatı bir miktar desteklemesiyle birlikte, yeni ihracat siparişlerindeki yavaşlama toplam siparişlerdekine kıyasla çok daha düşük düzeyde gerçekleşti.

Firmalar, istihdam ve satınalma faaliyetlerini azalttı

Üretimdeki yavaşlama, firmaların istihdam ve satın alma faaliyetlerini azaltmalarına neden oldu. Endeks sonuçlarına göre, istihdam düzeyi üst üste ikinci ay olacak şekilde geriledi. Türk Lirası’ndaki zayıflamanın etkisiyle hem girdi maliyetleri, hem de nihâi ürün fiyatlarında üst üste ikinci ay olacak şekilde rekor düzeyde artış kaydedildi. Ayrıca, mevcut zorluklar tedarikçilerin zaman zaman girdi temin edememesine yol açtı. Söz konusu durumun yansıması olarak, satın alınan ürünlerin tesliminde gecikmeler yaşandı. Tedarikçilerin teslimat sürelerindeki uzama anketin başladığı haziran 2005’ten beri en belirgin düzeyde gerçekleşti.

İstanbul İmalat PMI eylülde 43,5 oldu

Ağustos ayında 46,3 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI da eylülde 43,5 düzeyine gerileyerek, İstanbul imalatçılarının faaliyet koşullarının üst üste ikinci ay olacak şekilde yavaşladığına işaret etti. Zorlu piyasa koşullarının yansıması olarak belirgin şekilde yavaşlayan yeni siparişler, sektörün faaliyet koşullarındaki bozulmada belirleyici oldu. İki aylık büyüme trendinin ardından yeni ihracat siparişleri de eylülde geriledi. Diğer yandan, Türk Lirası’ndaki değer kaybının ihracatı kısmen desteklemesi sayesinde, yurtdışından alınan yeni işlerdeki yavaşlama hızı toplam yeni siparişlerdekine kıyasla çok daha hafif düzeyde kaydedildi.

Harker: “Tedarik zincirinde bozulmalar yaşandı”

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmelerde bulunan IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, “Faaliyet koşullarında yaşanan zorluklar eylül ayında Türk imalatçılarının üzerinde baskının sürmesine neden oldu. Sektörde güçlü enflasyonist baskılar gözlenmeye devam ederken; müşteriler yeni sipariş vermekten imtina etti ve tedarik zincirinde bozulmalar yaşandı” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.