Festo, ‘Rüzgâr Değil, Yelken Yön Belirler!’ ana temalı bir etkinlik düzenledi

Festo’nun düzenlediği ‘Rüzgâr Değil, Yelken Yön Belirler!’ ana temalı etkinlikte; teknolojik değişimler, Endüstri 4.0, sarsıcı yenilikler, yepyeni iş modelleri konularının yanı sıra, Türkiye'nin ekonomik bakımdan durumu da masaya yatırıldı.

Makina Magazin - - ETKİNLİK -

Festo tarafından 4 Ekim 2018’de düzenlenen ‘Rüzgâr Değil, Yelken Yön Belirler!’ ana temalı etkinlik, şirketin Tuzla merkez binasında gerçekleştirildi. Etkinlikte; teknolojik değişimler, Endüstri 4.0, sarsıcı yenilikler, yepyeni iş modelleri konularının yanı sıra, Türkiye'nin ekonomik bakımdan durumu da masaya yatırıldı.

Türüdü: “Soruların cevaplarını arayacağız”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Festo Türkiye Genel Müdürü Osman Türüdü, dünyanın girdiği yeni döneme dair kısa bir konuşma yaparak, “Bu ortamda biz sanayiciler neler yapmalıyız? Ana sorumuz ve günün konusu da bu. Gelecek nasıl olacak? Bizleri neler bekliyor?; bu ve buna benzer soruların cevaplarını bugün hep birlikte arayacağız” diye konuştu.

Bighiani: “Müşterilerimizin gölgesi olmak istiyoruz”

Türüdü’nün ardınan söz alan Festo Avrupa Ülkeleri Müdürü Giampiero Bighiani ise, “Bugün buraya daha çok sizin yaşadığınız ortamı ve koşulları yerinde görmeye geldim” diyerek sözlerine başladı.

Yüz yüze görüş alışverişinde bulunduğu için çok memnun olduğunu dile getiren Bighiani, Türkiye'nin özel zamanlardan geçtiğini, mevcut ekonomik daralma ve Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybının bir süre önce kendi ülkesi İtalya'da da yaşandığını vurguladı. Bighiani, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Biz müşterilerimizin bulunduğu her yerde olmak istiyoruz; yani sizin gölgeniz olmak istiyoruz. Eskiden ürünlerimizin yüzde 80'ninden fazlası Almanya'da üretiliyordu. Günümüzde ise Festo’nun ürünleri 3 kıtada aynı kalitede üretiliyor. Bunu

da, pazarımıza yakın olmak ve müşterilerimize en hızlı şekilde ulaşabilmek için tercih ediyoruz.”

“Üretim kapasitemizi artıracağız”

Türkiye’nin, esneklik, hız ve fiyat açısından güçlü ülkelerden biri olduğunun altını çizen Bighiani, “Bu yüzden sizlere daha yakın olmak istiyoruz. Biliyorsunuz Türkiye, 2009'dan beri Festo'nun global satın alma ağı içinde yer alıyor. Müşterilerimizin talep ettiği ürünleri Türkiye'deki tesisimiz sayesinde birkaç gün içinde teslim edebiliyoruz. Önümüzdeki yıllarda Türkiye'deki üretim kapasitemizin arttığını göreceksiniz” dedi.

İnovasyona, teknolojiye ve güvenliğe yatırım yaptıklarını ifade eden Bighiani, “Çünkü, insanlara güvenli olmayan ortamlarda güvenliymiş gibi muâmele edemezsiniz” diye konuştu.

Festo'da dijitalleşmeye verilen önem ve somut çalışmalar, dünyada ve Avrupa’da otomasyon endüstrisinin gittiği yön, söz konusu yeni trendlerin makina ve tesis üreticileri ile son kullanıcılara sağladığı avantajlardan da bahseden Bighiani, Festo'nun söz konusu gelişmelerin neresinde bulunduğunu da anlattı.

Alkin: “Kalıpların dışına çıkın”

Toplantıda 'Nereden Geldik Nereye Doğru Gidiyoruz?’ konulu bir konuşma yapan Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin de, çarpıcı bilgi ve istatistiki verileri harmanlayarak bir Türkiye panoraması çizdi. Mevcut çizilmiş kalıpların dışına çıkılmadığı sürece yapılan işte fark yaratılamayacağını çeşitli örneklerle anlatan Alkin, toplantıya katılan sanayici temsilcilerine atfen de, çizilmiş kalıpların dışına çıkabildikleri için bugünkü başarılı seviyelere ulaşabildiklerini söyledi.

Orta Vadeli Plan hakkında da görüşlerini açıklayan Alkin, “Bu veriler, enflasyonun kolay kolay düşmeyeceğini ve büyüme hızlarının daha anlaşılır seviyelere gerilediğini ortaya koyuyor” dedi.

Cari açık ve faiz dışı fazla verilerini de yorumlayan Alkin, gelecek dönemde de yüksek vergi toplanmasına devam edileceğini ve kamu harcamalarından da tasarruf edilmeyeceğini savundu. Alkin, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim dünya ile çözüm üreterek rekabet etmemiz gerekiyor. Mal ve hizmet üretmede rekabet çok; ama çözüm üretme konusunda rekabet az. Alaska'dan Singapur'a kadar çözüm üreten birşeyler bulmak zorundayız ki; oradan insanlar gelip sizi bulsun ve bu çözümü sizden satın alsın. Herkesin aynı şeyleri ürettiği bir sistemin espirisi yok. Çözüm üreterek rekabet etmek çok önemli.”

“Çevre konusu çok önemli”

Çevre konusunun önemine de değinen Emre Alkin, şöyle konuştu: “Anladık ki; türleri öldürdük ve dünya iyi bir yere gitmiyor. Ne kadar çok çevreye saygılı olursak, o kadar sürdürülebilir bir çevreye ve yaşama sahip oluruz.”

Dünyadaki politik eğilimlerin son

Konuşmasında milli gelir ve nüfus gibi konularda dünya istatistiklerini paylaşarak, Türkiye'nin gelecekte hangi konumda olacağına dair görüşlerini de açıklayan Alkin, bir ülkenin insanlarının değerini artırarak yükseleceğine dikkat çekti.

“Festo'nun en beğendiğim tarafı bir okul gibi olmasıdır. Şirket olarak, sürekli insan kaynağına önem veren ve geliştiren bir yerdeler” diyen Emre Alkin, Türkiye'yi gelecekte neler beklediğini ve sanayicilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini ve nasıl fark yaratılabileceklerini anlatarak konuşmasını sonlandırdı.

‘Rüzgâr Değil, Yelken Yön Belirler!’ ana temalı etkinliğin panel bölümünde ise, katılımcılar konuşmacılara sorularlar sordular ve çeşitli yorumlar yaptılar. Etkinlik, panelin ardından verilen kokteyl ve firma turu ile sona erdi.

Osman Türüdü, etkinlikte dünyanın girdiği yeni döneme dair kısa bir konuşma yaptı.

Prof. Dr. Emre Alkin, “Herkesin aynı şeyleri ürettiği bir sistemin espirisi yok. Çözüm üreterek rekabet etmek çok önemli” dedi.

Giampiero Bighiani, Türkiye’nin, esneklik, hız ve fiyat açısından güçlü ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.