Günseli Ö. Ocakoğlu:

OMO Global Çocuk ve Oyun Araştırması'nın sonuçları oldukça ilginç. Çocukların her gün bir saatten daha az açık havada kaldığı ve bu sürenin bir mahkûmun açık havada kalma süresinden daha kısa olması düşündürücü. Araştırma sonuçlarından yola çıkarak hazırl

Marketing Türkiye - - İÇİNDEKİLER - Günseli Özen Ocakoğlu gunseli@ marketingturkiye. com

Vicdan yaptıran reklam kampanyası!

Araştırma Edelman Berland’ın. Saha çalışması Şubat - Mart 2016 yani çok taze. Araştırmaya 5-12 yaş arasında çocuğa sahip Amerika, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Portekiz, Güney Afrika, Türkiye, İngiltere ve Vietnam’dan 12 bin 170 ebeveyn katılmış. Araştırılan konu; teknoloji bağımlılığı sürerken çocukların açıkhavayla ne kadar haşır neşir olduğu. Araştırma OMO tarafından yaptırılmış. (Merak edenler için araştırmanın ayrıntıları http:// www. marketingturkiye. com. tr/ haber/mahkumlar-cocuklardan-daha-cok-acik-havaya-cikiyor linkinde). OMO, Global Çocuk ve Oyun Araştırması’yla 2004’te başladığı “Kirlenmek Güzeldir” kampanyasının bir sonraki aşamasına rakamlarla da ortaya koyduğu gerçek durum üzerinden devam ediyor. Günümüz çocuklarının sokaktan kopuşunu araştırmayla irdeleyen OMO, 2006’da “Spor Yaparken Kirlenmek Güzeldir”, 2015’de “Hadi Hareketlen Kirlen Öğren” kampanyalarıyla orijinal fikrin devam kampanyalarını yapmıştı. Bu kez modern çağın çocuklara dayattığı yaşam biçimi üzerinden ebeveynlere sesleniyor. OMO Global Çocuk ve Oyun Araştırmasının sonuçları oldukça ilginç. Çocukların her gün bir saatten daha az açık havada kaldığı ve bu sürenin bir mahkûmun açık havada kalma süresinden daha kısa olması düşündürücü. Dikkat çeken bir diğer sonuç ise ebeveynlerin çocuklarının dışarıya çıkması konusunda çekinceleri olmasına karşın yüzde 96’sının oyun oynamanın çocuklarının çok yönlü olmasını sağladığı fikrine katılıyor.

Kampanya çalışan annelere vicdan yaptıracak

Araştırmanın sonuçlarını Unilever Türkiye Ev ve Kişisel Bakım Kategorilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kamuran Uçar, Unilever Ev ve Çamaşır Bakım Kategorisi’nden Sorumlu Pazarlama Direktörü Alper Eroğlu ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Prof. Dr. Yankı Yazgan tamamı kadın gazetecilerden oluşan bir gruba birlikte yorumladı. Kamuran Uçar sunumunda Kirlenmek Güzeldir kampanyası öncesinde Vietnamlı çocukların okulda teneffüse çıkmadan blok ders yaptığını ancak kampanyanın etkisiyle bunun değiştiğini söylüyor. Her ne kadar dışarda geçirilen zamanın kıyaslanmasında dünya ortalaması yüzde 56’dan yüzde 61 ile daha vahim durumdaysak da Vietnam’ın kendi evlatlarına ettiğine bakarak şahsen şükredesim geldi. Kirlenmek Güzeldir kampanyasında başlangıçtan bu yana yer alan Türkiye danışmanı Prof. Yazgan ve Kirlenmek Güzeldir Global Çocuk Gelişim Danışma Kurulu Başkanı Sir Ken Robinson çocukların gelecekteki başarısının oyundaki denge olduğunu söylüyor. Yani yaşıtlarla oyun oynamak bir nevi yaşamsal öneme sahip. Açıkhava tanımıyla çocukların illaki sokakta, parkta oyun oynamalarını kastedilmediğini, fiziksel aksiyon almak üzere balkona dahi çıkmalarının yeterli olacağı söyleniyor. Son kampanyanın reklam filmine gelince, araştırma sonuçlarından yola çıkarak hazırlanan kampanyanın oldukça etkileyici olduğunu söylemeliyim. Hatta çalışan annelere vicdan yaptıracağını da eminim.

Unilever Ev ve Çamaşır Bakım Kategorisi Sorumlu Pazarlama Direktörü Alper Eroğlu, Unilever Türkiye Ev ve Kişisel Bakım Kategorileri Sorumlu Başkan Yardımcısı Kamuran Uçar ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Prof. Dr. Yankı Yazgan (soldan sağa)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.