İŞİMİZİ YAPARKEN SÜREKLİ ÖĞRENMEYE DEVAM EDİYORUZ

Türkiye'de dijital ajansların parmakla gösterildiği yıllarda D4D markasıyla iletişim dünyasına giriş yaptıklarını belirten Euro-DMC Ajans Başkanı Murat Cambaz, Türkiye'de dijital ajansların gelişimi ve e-ticaret sektörünü değerlendirdi.

Marketing Türkiye - - SÖYLEŞİ -

Yaklaşık 15 yıldır iletişim trendleri üzerine çalışmalar yürütüyorsunuz. Kuruluş hikayenizden bahseder misiniz? İletişimin en yeni alanında, dijital platformda yaklaşık 15 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Bu süre zarfında 500’den fazla şirketle birebir çalışmış, binin üzerinde projeye imza atmışız. İşimizi yaparken sürekli öğrenmeye de devam ediyoruz. Her proje bizi, sadece kendi sektöründe değil, hibrit ilişkiler ve farklı iletişim kanalları üzerinde de sürekli yeni fikirler yaratmaya zorluyor. Bu sayede yaşlan- dıkça gençleşiyoruz. Biliyorsunuz 15 yıl önce iletişim dünyasına D4D markasıyla giriş yaptık. O dönemde Türkiye’de dijital ajansların sayısı parmakla gösterilirken biz geleneksel reklamcılık altyapısından gelmiş olmamıza rağmen tamamen “dijital”e yöneldik. Logomuzun devamına “Dijital Marka Çözümleri” mottosunu eklememizin nedeni de budur.

Euro-dmc.com’un faaliyet alanları nelerdir?

Geçen süre zarfında e-ticaret doğdu, büyüdü ve dijital dünya bugün sadece e-ticaret ekseni etrafında dönmeye başladı. Bugün hangi

“Doğru yapılan bir SEO yapılandırması, o sitenin dijital pazarlamada kullanacağı bütçeyi ciddi bir biçimde optimize eder.” “Bizim yaptığımız asıl iş müşterimizin deposundaki ürünü, özel hedeflemeler ve stratejik planlamalar sonucunda geniş kitlelere, onların en yoğun kullandıkları platformlarda buluşturup yüksek oranda dönüşüm ve satış oluşturmak.”

dijital projeye bakarsanız bakın, arkasından mutlaka bir e-ticaret fikrini beslediğini göreceksiniz. Sadece e-ticaret alanında fark yaratacak projelere imza atmak üzere 2011 Haziran’ında “Euro-DMC Dijital Marka Çözümleri”ni kurdum. Euro-DMC’nin stratejisi e-ticareti m-ticaret ve f-ticaret ile doğru bir biçimde harmanlamaktan geçiyor. Bu fikir oluştuğunda sanırım 2009 yılıydı, Marketing Türkiye’nin yıl sonu özel sayılarından birinde anlatmıştım. Çok fazla geri dönüş beklerken anlaşılamadığımı düşünmüştüm. Kısaca tekrar etmek gerekirse bizim yaptığımız asıl iş müşterimizin deposundaki ürünü, özel hedeflemeler ve stratejik planlamalar sonucunda geniş kitlelere, onların en yoğun kullandıkları platformlarda buluşturup yüksek oranda dönüşüm ve satış oluşturmak. Tabii bunu yaparken çok ince kitle analizleri yapmak gerekiyor ki işimizin asıl değer oluşturan kısmı bu. Stratejiyi ne kadar doğru kurarsak müşterimizin edinim maliyetleri aynı oranda düşüyor. Euro-DMC’nin e-ticaret dışındaki diğer faaliyet alanları da aslında asıl konu olan e-ticaret’i destekleyen konular. Kampanya mikro siteleri ve prodüksiyonları gerçekleştirmek, sosyal medya kitle çalışmaları yaparak ürünün ya da markanın sosyal medyada doğru hedeflere ulaşmasını sağlamak, SEO çalışmalarıyla web sitesinin kalite puanını ve rank değerini yükseltmek.

Sitelerin kurulumu sonrasında firmalara verdiğiniz hizmetler nelerdir?

Aslında e-ticaret sitesinin kurulumu, o siteden para kazanmak için yapılacaklar listesinde ilk sırayı almasına rağmen, henüz emeklemeyi öğrenmeye çalışan bir bebek gibidir. Bir proje bize geldiğinde ilk olarak doğru bir SEO yapılandırmasının olup olmadığına bakarız. Doğru yapılan bir SEO yapılandırması, o sitenin dijital pazarlamada kullanacağı bütçeyi ciddi bir biçimde optimize eder, sitenin Google kalite puanını yükseltir ve bebeğin tek başına ayakta durmasını sağlar. SEO yapılandırması konusunda dünyanın bu alanda en büyük firmalarından biri olan merkezi New Jersey’deki Webimax ile işbirliği yapıyoruz. Özellikle çok uluslu firmalar ve içeriği İngilizce yapılandırılmış projeler için Webimax önemli bir değer oluşturuyor. Yönetim danışmanlığı ve PR ilgili olarak da kurumsal ve kurumsallaşma yolundaki birçok kuruluşun çözüm ortağı olan InterMotto’da uzun yıllardır sektörde yer alan Eren Çep ile birlikte çalışıyoruz. Perakende, eğitim, sağlık ve otomotiv sektörlerinin yanı sıra siyasi iletişim alanında da özgün ve iddialı projelere imza atan InterMotto’nun dijital alanında çok ciddi projelere imza atmaktayız. Bu yapı altında, donanımlı bir ekiple, İddialı markaları butik çözümlerle global pazara taşırken, yine aynı platformda, siyasi arenadaki bazı isimlerin itibar yönetimi, sosyal medya organizasyonları ve kurumsal supervising çalışmalarını yönetiyoruz. SEO ile birlikte projenin sosyal medya hesaplarını ele alır ve bu hesaplardaki kitleleri analiz ederiz. Doğru ve efektif pazarlama için doğru kitleye sahip olmak gerek. Eğer müşterimizin sosyal medya takipçileri satın alınmış ya da şişirilmiş ise yüksek başarı oranı beklenemez. Demografik hedeflemeler yapıldıktan sonra mutlaka Geomarketing ile desteklediğimiz kampanyamızı kurgularız. Yaptığımız kampanya “Maslak’taki X plazada çalışan, Kemerburgaz’daki XX sitesinde oturan, 34 yaşındaki çocuksuz, yeni evli bir bankacı”yı hedefliyorsa ve bu kriterlerde bir kişi dahi olsa kampanyamız o kişiye mutlaka ulaşıyor.

Birlikte çalıştığınız markalar ve iş ortaklarınızdan örnekler verir misiniz?

Web projelerinde ve kampanyalarda geçmişte de birlikte çalıştığımız firmalar Türkiye’nin en önde gelen firmaları, Turkcell, Efes, Altınyıldız, Vakko, Fırat, Kale, Sinpaş, Varyap, Gap İnşaat, Bay İnşaat, Ekpen Tekstil gibi markaları rahatlıkla sayabiliriz.

İyi bir e-ticaret sitesinin özellikleri nelerdir?

E-ticaret sitelerine her gün yenisi ekleniyor olsa da, bir e-ticaret sitesi kurmak özen ve titizlik gerektirir. Site sahipleri, internet üzerinden satış yaparken ürün ve hizmetlerinin talebi karşılayabilmesini, stokların doğru biçimde takip edilmesini, sitelerinin kullanıcı dostu olmasını ve muhasebe çalışanlarının gerekli mali analiz verilerine kolayca erişilebilmesini ister. Geliştirme ekibimiz, özelleştirilebilir ve düzenlemesi kolay açık kaynak platformlarını kullanır. Bu sayede isteğe göre e-ticaret sitelerinin, muhasebe, satış noktası (mağaza) ve stok sistemlerinizle entegrasyonunu da sağlarız. Private shopping sistemlerinden grup satın alma sitelerine, kupon ve indirim çeki modüllerinden muhasebe sitemlerine entegre çözümlere kadar pek çok farklı örnek sunabiliriz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.