GENÇLERİN DİLİNDEN ANLAYAN PLATFORM:

P&G Türkiye tarafından oluşturulan “#banabak” kelimenin tam anlamıyla “gençlerin dilinden anlayan” bir platform… Öyle ki kısa sürede milyonlarca gence dokunan çalışma bu önemli başarısıyla P&G Global'in de gündemine oturdu. Türkiye ve Kafkasya Marka Opera

Marketing Türkiye - - PAZARLAMA EKONOMİSİ -

#banabak yürüttüğü pazarlama stratejisiyle gençler arasında oldukça ses getirdi. Bu başarılı proje nasıl bir süreçle ortaya çıktı?

P&G olarak 179 yıldır insanların hayatında anlamlı farklar yaratabilmek için çalışıyor ve yenilikçi bakış açımızı sosyal projelerimize aktarmaya önem veriyoruz. Bu amaçla geçtiğimiz yıl kişisel bakım markalarımızı bir araya getirerek başlattığımız #banabak hareketi de bu anlayıştan doğdu. Gençlere, aslında sadece genç oldukları için bile güzel olduklarını, kişisel bakımlarına özen göstererek, daha fazla çabaya ihtiyaç duymadan da iyi görünebileceklerini ve özgüvenli bir duruşun tüm kapıları açabileceğini anlatan yeni nesil bir gençlik hareketi #banabak... İlk yılında Mehmet Turgut, Özge Özpirinçci, Tanem Sivar ve Sinan Güler bu hareketin destekçileri oldu. Kısa sürede gençler arasında yaygınlaşan #banabak hareketinin videolarını YouTube’ta 5,6 milyon kişi izledi. Ayrıca #banabak, Türkiye’nin en büyük üniversitelerini ziyaret ederek 40 binden fazla üniversiteli gence dokundu.

Projenin arkasında nasıl bir ekip çalışması var?

Oldukça uyumlu bir ekip çalışması söz konusu. Ben 10 yıldır P&G’nin farklı kategori ve markalarında sürdürdüğüm kariyerime geçtiğimiz yıldan itibaren Marka Operasyonları Pazarlama Müdürü olarak devam ediyorum. Gençlik aktivasyonuna Müdür Yardımcımız Tezcan Gönüllü liderlik ediyor. Tabi bize destek olan çok güçlü bir araştırma ekibi ve projeyi beraber yürüttüğümüz ajanslarımız var.

#banabak’ın, “Salon #banabak” ile başladığı dijital pazarlama stratejisini diğer çalışmalardan ayıran özellikleri ne?

#banabak yeni nesil bir gençlik hareketi ve asi bir yanı var. Kalıplara ve sezonsal akımlara da biraz karşı. Gençlere “Sadece #banabak! Ben olduğum gibi güzelim, ihtiyacım yok daha fazlasına!” diyor. Mesajları gençler verirken, çabasızca etkileyici olmalarına da markalarımız yardım ediyor. Kısacası gençlere onların dilinden ve bakış açısından ulaşıyoruz. Bu anlayış aynı şekilde geçtiğimiz Ocak ayında lansmanını yaptığımız YouTube kanalımız “Salon #banabak” için de geçerli. Bu kanalda sadece dijitale özel olmak üzere gençlerin severek takip ettiği vlogger’ların ürettiği içerikleri gençlerin beğenisine sunuyoruz ve bu da #banabak’ı diğer dijital pazarlama hareketlerinden farklılaştırıyor. “Salon #banabak”ı bu projenin dijital dünyaya yansıyan yüzü olarak değerlendirebiliriz. Türkiye ve Kafkasya Marka Operasyonları Pazarlama Müdürü Gamze Atmaca (sağda) ve Marka Operasyonları Müdür Yardımcısı Tezcan Gönüllü “Salon #banabak” açılış filmiyle Ocak ayında YouTube reklamlarında tüm kategoriler bazında ikinci olduk. Kanalımız yayına girdiği ilk ay toplam 206 bin aboneye ulaştı. Şu anda 240 bin aboneye doğru ilerliyoruz. Böylece Türkiye’nin en fazla aboneye sahip marka kanalı olduk. Araştırmalarımız #banabak’ın bilinirliğinin bu lansman öncesinde yüzde 15 iken sonrasında yüzde 18 seviyelerine ulaştığını gösteriyor.

#banabak Türkiye’de doğan ve P&G Global’in de yakında takip ettiği bir platform. #banabak’ın Türkiye’deki giderek artan başarısı P&G Global bünyesinde nasıl bir karşılık buldu?

Bu proje tamamen P&G Türkiye tarafından geliştirildi ve P&G Global’de de oldukça ses getirdi. Şu anda P&G Global tarafından dünyanın farklı ülkelerine taşınması düşünülüyor. Ancak projenin bu kadar başarılı olmasının nedeni, lokal içgörülerin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi. Bu proje o kadar dinamik ki arka planda büyük bir analiz ve anlık incelenen verilere dayanarak alınan kararlar var.

Bundan sonraki süreçte #banabak nasıl bir stratejiyle yola devam edecek? Hedefleriniz neler?

#banabak ekibi olarak vizyonumuz #banabak felsefesini gençlerin özümsemesini sağlamak. Bu felsefeyi gençler ne yapıyorsa, neleri seviyorsa onlar gibi davranarak onlara anlatıyoruz. Yani aslında gençlerle beraber evriliyoruz. Önümüzdeki dönemde #banabak’ın iletişiminin dijitalde hızlanarak daha geniş kitlelere ulaştığını göreceksiniz. En büyük hedefimiz gençlerin P&G markalarını tercih etmesi. Onları üstün kaliteli ürünlerimizle buluşturarak kendilerini en #banabak hallerinde hissetmelerini istiyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.