HAYALLER DÜNYA MARKASI, GERÇEKLER MISIR ÇARŞISI

Marketing Türkiye - - STRATEJİ -

Saffron Brand Consultants Türkiye ve Orta Asya Direktörü Turgay Adıyaman “ezber bozmak” kavramının yaptığı vurguya dikkat çekerek “Ezber bozmak kürsüde konuşurken yakışıklı bir laf. Ama iş uygulamaya gelince araziye uymak kavramı geçerli. ‘Mevcut durumu koruyayım bana yeter’ mi diyorsunuz? Nokia, Blackberry, General Motors, Kodak’da aynısını diyordu. Şimdi hepsinin yerinde yeller esiyor. Bugünün kralları Uber, Airbnb, Instagram, Snapchat, Beats, Red Bull, Nike, Alibaba. Altını kalınca çizelim: Ezber bozmak reklam, jingle, celebrity ile olacak bir şey değil. Peki ya nasıl olacak? Pazarda şu üç şeyi birden hem de aynı anda değiştirebiliyor musunuz? İş modeli, ürün/hizmet ve müşteriye verilen mesaj. Cevap “evet”se tebrikler! Biri bile eksikse takipçisiniz demektir. Öndekileri izleyin ve ezbere devam edin. Apple 2003’de iTunes’u lanse ettiğinde, insanlara radyoda dinleyip beğendiği şarkıyı tüm albümü satın almak zorunda kalmadan 1 dolar gibi uygun bir fiyatla edinme fırsatı sundu. 2008’de Stokholm’den Spotify çıktı meydana. Apple’ın göremediği kişiselleştirme ve müziğini paylaşma klik noktasıyla salgın hastalık gibi yayıldı. İş modelinde herkesin olmaz dediği abonelik yöntemini pekala işletti” diyor.

Adıyaman’a göre ezber bozanlar

Uber, Airbnb, Instagram, Snapchat, Beats, Red Bull, Nike, Alibaba; ➞ Cesur ve hızlılar. Turgay Adıyaman Saffron Brand Consultants Türkiye ve Orta Asya Direktörü ➞ Müşterilerin, danışmanların, hatta basının ne dediğine kulak asmayıp kendi sezgilerine güvenerek hareket ediyorlar. ➞ Mevcut düzeni bozup, sallıyor, silkeliyor ve kuralları yeniden yazıyorlar. ➞ Rekabet etmek yerine, rekabeti anlamsız kılıyorlar.

Peki Türkiye’de durum ne?

Ses var ama görüntü yok. Büyük holding ve şirketler, parayı hâlâ ağırlıkla misak-ı milli sınırları içinde kazanıyor. Anadolu kaplanları dünyanın dört bir yanına ürün satıyor. Ama başarı ve heyecanlarını dış görünüş ve iş modellerine henüz yansıtabilmiş değiller. Startup girişimcilerin büyük umut ve hayalleri var ama paraları yok. Yani hayaller dünya markası, gerçekler Mısır Çarşısı. Yukarıdaki örnek gösterdiğimiz Uber, Airbnb, Instagram beş yıl önce olmayan markalar ve toplam plam değerleri 120 milyar dolar ar civarında. Borsa İstanbul’unn ilk üçü 90 yıllık Koç Holding g 12, 70’er yıllık Garanti 11, Akbank bank 10 milyar dolar ediyor. Yani üçü ancak bir Instagram ediyor. Türkiye’den neden böyle düzen bozan girişimler çıkmakmasın? Neden büyük holdingler, ngler, şirketler, bankalar bu girişimlere abilik ve hatta ortaktak- lık etmesinler?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.