Mercek altında Jeanneau 54

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: TURGAY NOYAN

Yine yeni yeniden ve her zaman gönülçelen

Bu kez aşina olduğumuz bir teknenin yeni modelinin deneme seyri için denize çıkacağız. Çıkış noktamız, Anadolu yakasında son günlerin popüler mekanı Tuzla Viaport Marina.

Tekne için ‘aşina olduğum’ sözü yanlış anlaşılmasın. Çok şükür aşina olmadığımız tekne yok. Yok da Jeanneau’nun 54 DS modeli ailemizde, kardeşim Timur Noyan’da var. Bu nedenle böyle söylüyorum. Kısacası uzunca bir süredir bu tekneyi kullanıyorum. Dolayısıyla denizciliğinin, rahatlığının ve en önemlisi de yelken performansının yakın şahidiyim.

Yeni 54’te en önemli değişiklik gövdede. Artık bu modelin çeneli bir gövdesi var. Eski modele göre göze çarpan diğer değişiklik ise teknenin pek çok alanındaki ferahlık olmuş. Bunları sırası geldiğinde tek tek açıklayacağım.

Önce kıç aynadan başlayalım: Kıç ayna denize doğru açılarak geniş bir platforma dönüşüyor. Uzaktan kumandalı, hidrolik sistemli bu kıç platformun üzerinde sabit bir deniz merdiveni var. Açıldığında geniş bir yüzme platformuna dönüşen kıç aynanın üzerine yapışan taban döşemesi, kapandığında havuzluk döşemesini tamamlıyor. Hareketli

parça, dümencilerin ayağının altındaki döşemeyle irtibatlı olmadığı için açılıp kapanması, buradakilerin hareketini kısıtlamıyor. Bu arada kıçtaki sabit merdivenin hem platform açıkken, hem de kapalıyken denize girip çıkmaya uygun şekilde yapıldığını ekleyelim. Platformun yapısı ve uzaktan kumandası sayesinde kıçtankara durumlarda pasarellaya gerek duymadan inip binmek mümkün. Tekneyi kapatıp giderken platformu kapalı duruma getirmeniz kara ile arasında ciddi bir uzaklık sağlıyor.

Sancak ve iskeledeki çift dümen simidinin arkasındaki oturaklar yana doğru katlanır şekilde yapılmış. Bu kıçtan halat alıp verenlerin, kıçtan koçboynuzu ve kurtağzına çok rahatlıkla ulaşabilmesini sağlamış. (Eskisinde kıçtaki koçboynuzlarına yetişebilmek daha zordu.)

Matafora büyük bir değişiklikle teleskopik hale getirilerek kıç döşemeye gömülmüş. Gerçekten de bot asılı değilken, dışarıda çapariz verecek bir şey görünmüyor. Ancak bu mataforanın taşıma kapasitesi 110 kilogram ile sınırlı. Bu da kullanılacak botun büyüklüğünü ciddi olarak kısıtlıyor. Teknenin 54 feet olduğunu düşünürsek, gerek yedek çıpa vs. atımında, gerekse personel ve yük taşımasında istenen performansa ulaşılamama durumu ortaya çıkıyor. (Eee her güzelin bir kusuru olacak! Ya güçlü ve büyük bir matafora ya da böyle çapariz vermeyen bir yol. Tercih sizin…)

Elbette ekstra satılıyor ama bizim deneme seyrine çıktığımız teknede her iki dümen konsolunda da ayrı ayrı ekran, pusula ve otopilot göstergesi vardı. Bu kullanan için büyük rahatlık. (Unutmadan söyleyeyim; motor gaz kolunun konsolun dış tarafına alınması da çok iyi olmuş. Eski modelde pek sık gaz koluna çarpma olayı yaşanıyordu.)

Gelelim yelken kullanımındaki en büyük yeniliğe. Bütün vinçler ve ıskotalar dümencinin ön tarafında toplanmış. Bu öncelikle havuzluğun ön tarafındaki halat vs. kalabalığını kaldırıp çok net, tertemiz bir hale getirmiş, hem de kullanım kolaylığı sağlamış…

Bir farklılık da havuzluktaki oturma gruplarının altındaki dolaplarda. İskele tarafındaki oturma grubunun altında dolap yok. Bu hacim aşağıdaki VIP kamarasına eklenmiş. Sancak oturma grubunun altında yine derin dolaplar var. Ayrıca dümen mahallinin hemen altında çok derin dolap yer alıyor. Bunlardan biri seyre çıktıktan sonra teknedeki tüm usturmaçaları aldı. Kapasitesi o kadar yüksek yani… Kıçta ayrıca istenirse cansalı konabilecek bir yer de var. Cansalı için bir de ortadaki masanın altında geniş bir dolap bırakılmış…

Havuzluktaki oturma grubu, kamara girişine kadar dümdüz (kademesiz) uzanıyor. Bu büyük bir rahatlık sağladığı gibi mekanı da ferahlatıyor. Aslında bu ferahlık, havuzluğun önünde halat vs. olmamasından, ayrıca kamara girişinin bulunduğu mevkii örten serpinti körüğü (sprayhood) çok yüksek ve geniş tutulmasından da kaynaklanıyor… Unutmadan ekleyeyim kamara girişinde masanın hemen önünde döşemenin altında ayakkabılar için ayrı bir bölüm var. Oturma grubunun önündeki tik masaya gelince, baş tarafa bakan kısmının altına bir ufak buzdolabı yerleştirilmiş. Masanın geri kalan kısmı ise cansalı için ayrılmış. Ama istenirse bu bölme dolap olarak da kullanılabilir.

Salonun iskele tarafı baştan başa mutfak. Ocak ve lavaboların üzerlerindeki kapaklar kapatıldığında komple bir tezgah ortaya çıkıyor. Tezgah kıç bölmeye dayanmış yüksek, derin dondurucusu altta ayrı iki kapaklı buzdolabından sonra başlıyor. Mutfakta üç gözlü bir ocak, ayrıca tezgah altında bulaşık makinesi var.

Mutfak, bir kanepe ile sancaktaki oturma grubundan ayrılmış. Kanepe ortadaki masa ile büyük oturma grubunu tamamlıyor. Bu kanepenin sırtına büyük ekran bir televizyon gömülmüş. Sancakta (harita masası, elektrik paneli ve telsiz köşesi) navigasyon masasından sonra başlayan L şeklindeki diğer oturma grubunu tamamlayan masanın iki ayağı işlevsel bir şekilde ayrılmış.

İki ayrı inip çıkabilen masa ayaklarından kıç tarafındakinin üzerinde ufak bir sehpa yer alıyor. Öne taraftakinin üzerinde ise ikiye katlanmış masa var. Yani aynı anda oturma grubunun hem sehpası, hem de bir masası var. Tavla meraklılarına sevimli gelebilir!..

İstenildiğinde üzerinde sehpa olan ayak yükseltilip, diğerinin üzerindeki parça buna doğru açılarak iki ayaklı büyük bir yemek masası haline dönüştürülüyor. İstenirse ikisi birden indirilip, yine açılıp bütünlük sağlanarak burası çift kişilik yatak haline de gelebiliyor…

Salon borda camları ve dört heç sayesinde çok aydınlık.

Baş taraftaki ana kamarada, yine iki borda camı, iki heç ve iki sabit tavan camı sayesinde salondaki aydınlık ve ferah iç mekan aynen devam ediyor.

Ortadaki çift kişilik yatağın altında iki büyük çekmece, sancak ve iskelesinde ise iki kişilik oturma minderleri var. İki büyük gardıroptan başka kamaranın tavanla birleştiği bölüm baştan sona iki taraflı kapaklı beşer adet dolaba sahip. Ana kamaranın müstakil duş-tuvalet bölmesinin banyo bölümü camlı ve ayrı bir alan gibi…

Teknenin üç kamarasından ikisi kıça yerleştirilmiş. VIP kamarası iskele tarafında. Tavan yüksekliği sayesinde son derece ferah bir kamara olmuş. Tuvalet cam kapaklarla duş bölmesinden ayrılıyor.

Sancak tarafında ise misafir kamarası var. Burada tavan yüksekliği sadece girişte ayakta durma imkanı veriyor. Bunun nedeni ise üstteki havuzluk dolapları… Burada yer alan ve iki taraftan girilebilen tuvaletlerde ayrı bir duş bölmesi yok. Duşla tuvalet birlikte kullanılıyor.

Teknenin yan güverteleri ve kamara üstü, başüstü vs. içerisi fibi ferah ve düz. Çapariz verecek bir şey yok. Baş tarafta üstten girilen bir mürettebat kamarası var. Bu kamarada iki kişilik ranza, duştuvalet ve bir lavabo yer alıyor.

Havuzlukta gerektiğinde açılan büyük bir bimini var. Farklı alternatifleri olabilen yelkenlere gelince; bizim deneme seyrine çıktığımız teknede ana yelken direk içi (balensiz) sarma sistem vardı ve yelken kumaşı olarak radyal kesimli üzeri taffeta kaplı mylar kullanılmıştı. Cenova da sarma sistemle çalışıyordu. Teknenin yelken performansını geniş bir şekilde görmek isteyenler, sayfamızda verdiğimiz yelken performansını ihtiva eden diyagramı inceleyebilirler.

Ben özet olarak şunu söyleyebilirim. İki aydır yelken yapmamıştım, çok özlemişim, çok keyiflendim. Jeanneau 54, çok rahat bir yelkenli. Teknemizin altı maalesef temiz değildi. (Not: Tuzla suları öyle kirlenmiş ki, kısa sürede teknelerin altı kekamoz kaplanıyor.) Bu şartlar altında 13-14 knot rüzgârda geniş apaz seyrinde 6,5 knot’a, apazda 7,8 knot’a rahatlıkla ulaştık. Önemli not: Teknenin altının kirli olduğunu hatırlatırım.

Teknik özellikler

Tam boy: 16,16 metre En: 4,9 metre

Ağırlık: 17.164 kilogram www.topleisure.net

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.