Mercek altında Es Line 55

Denizle iç içe, geniş ve sıkıntısız biçimde, canının istediği gibi yaşamayı sevenler spor tekneleri tercih ederler. Selah Es Line 55 tam bu işe göre…

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: TURGAY NOYAN

Ferih faruh-selah seyre buyrun

Tuzla’daki Viaport Marina’dan denize çıkacağız. Marinanın son halini görmemiştim, kısa sürede çok büyük gelişmeler olmuş. Eminim tamamlandığında insanların tüm vaktini geçirebileceği kadar hareketli, mükemmel bir mekan olacak.

Bugün test için spor bir yatla denize açılıyoruz. Üstelik, Selah Tersanesi’nin kompozit malzeme ile ürettiği, ‘Selah Es Line 55’ her şeyi ile yüzde yüz yerli bir motoryat…

Bazı yerli üretici dostlarımızla zaman zaman tekne ithalatı ile ilgili olarak ters düştüğümüz olur. Benim tezim, “Senede 6-7 bin tekne üretenlerle savaşmanın, onların ülkemize gelmesini engellemenin bir faydası yok, bizim yat üretim sektörü fason üretim yapanlarla daha rahat mücadele edebilir. Kalitemizle böyle alanlarda daha öne çıkabiliriz. Bu nedenle enerjimizi bu tür üretimlere vermeliyiz” şeklindedir.

Selah Es Line 55’le seyrederken aklıma hep bu konuşmalar geldi. Demek ki istersek, gayet başarılı böyle bir yat üretebilmeyi başarabiliyoruz. Hem de bir numaralı teknede! Es Line 55’in bundan sonraki üretimlerinin, üzerinde ufak tefek oynamalarla mükemmele ulaşacağına

inanıyorum.

Selah Es Line 55, spor tekne seven denizcilerin tam gönlüne göre olmuş. Kıçtan başa doğru baktığında çok ama çok geniş ve derin bir açık alanla üzeri camlı, aydınlık hardtop’la bütünleşmiş, ferah mekanla karşılaşıyorsunuz.

İskeleden tekneye girişte çok geniş bir dinlenceyle karşılaşıyorsunuz. Burası kocaman bir platform. Sancak ve iskeleden ana güverteye üçer basamakla erişiliyor.

Ana güverteye adımınızı attığınız anda her şeyin, özellikle de tekne demirdeyken denizin keyfini çıkartmak için fazla hareket etmenize gerek olmayacak şekilde planlandığını görüyorsunuz. Ufak tefek şeyler için mutfağın bulunduğu alt güverteye inmenize gerek yok.

Kıç üstündeki bot garajının (burası 2,60 metrelik bir bot alabiliyor) üzerine iki kişinin aynı anda güneşlenebileceği minderler konulmuş. Hidrolik pasarella da bot garajı ile minderlerin arasına gömülerek, yer işgal etmeyecek şekilde planlanmış.

Kıçtan, hardtop bölümüne doğru ilerlediğinizde oturma gruplarına ulaşmadan önce sancak ve iskelede iki yükselti ile karşılaşıyorsunuz. Bizim deneme seyrine çıktığımız teknede bunlardan iskele tarafındakinin altına bir tezgâh altı buzdolabı, üzerine de lavabo yerleştirilmişti. Tam karşısındakinin altı ise avadanlık koymak için geniş bir depo olarak kullanılıyordu. İsteğe bağlı olarak, bir tarafın üzerine ocak, altına fırın vs. koyarak burada da tam teşekküllü bir mutfak düzeni yaratılabiliyor.

Başa doğru ilerlediğinizde sağlı sollu (iskele-sancak) L şeklinde üçer kişilik oturma grupları ile karşılaşıyorsunuz. Bunların arasında yer döşemesine sabitlenmiş, yanları katlanarak açılabilen büyük bir masa var. Bu masa yer döşemesi ile birlikte sancak tarafına yatırılmak suretiyle motor bölmesine ulaşılıyor.

Motor bölmesi

Motor bölmesi fotoğraflarda da görüldüğü gibi geniş ve rahat. Yatta iki adet şaft sistemli 435 HP Volvo Penta motor kullanılmış. Elektrik için de 5 kilovatlık Onan jeneratörü var. Teknenin 12 ve 220 vatlık iki elektrik sistemi bulunuyor.

Sancak tarafında yer alan L şeklindeki oturma grubunun sırtı teknenin kokpitine yaslanıyor. Bunun karşısında iskele

tarafında ise yüksekte oturulacak kokpitle ters istikamette bir yatık koltuk var. Burası isteğe bağlı olarak farklı bir şekilde değerlendirilebiliyor da…

Yatta kullanılan cam kokpit Garmin/ Volvo Penta kombinasyonu ve ülkemizde ilk kez uygulanıyor. Buradaki iki büyük ekranda tüm motor göstergelerini, haritaları, GPS bilgilerini ve radar sinyallerini görebiliyorsunuz. Kokpit rahat, telsiz dahil tüm aletler elinizin altında. Büyük yan camların üzerine monte edilmiş olan açılır kapanır bölmeler kaptanın dışarısı ve başüstü ile irtibatını kolaylaştırıyor.

İç mekan

Kokpitten alt güvertedeki yaşam alanına bombeli cam sürgü kapıdan geçilerek ulaşılıyor. Beş basamaklı merdivenin sancak tarafında rahatlıkla ulaşılabilen elektrik paneli var. Bu panelin hoşuma giden özelliklerinden biri de alt güvertedeki mutfak sahanlığındaki bir kapağı açarak bunun arka tarafına müdahale edilebilmesi. Bu sayede paneldeki en önemli şeylere bile paneli sökmeden müdahale edebilmek mümkün. Alt güvertede (sancakta) L şeklinde bir mutfak ve tam karşısında (iskelede) L şeklinde bir oturma grubu var. Tezgah yeterli uzunlukta, dolaplar da gayet güzel planlanmış. Bu alanda bir buzdolabı daha yer alıyor. Buradaki oturma grubu yatak olarak da kullanılabilir. Baş tarafta ana kamara, vasatta ise misafir kamarası yer alıyor.

Sancak iskele, üçer adet borda camıyla aydınlatılmış ana kamarada yatak ortada. Yatağın üzerinde hem havalandırma, hem de firar için bir heç kullanılmış. Tuvaletin çift girişi var. İki kapısından biri ana kamaraya, diğeri mutfağın bulunduğu alana açılıyor. Tuvaletteki duş bölümü perde ile ayrılmış…

Vasattaki misafir kamarası güvertenin altına geliyor. İki adet tek kişilik, omurgaya dik yatağa sahip. Bunların arası kapatılarak iki kişilik hale getiriliyor. Bu kamaranın iskele tarafında ise ayrıca tek kişilik bir yatak ve gardırop yer alıyor.

Başüstüne ulaşabilmek için kullanılan yan güvertedeki yürüme yolları rahat ve emniyetli. Başüstünde de aynen kıçüstünde olduğu gibi kamaranın üzerine iki kişilik güneşlenme minderi yerleştirilmiş. Irgat ve çıpa, zincir bir kapağın altına gizlenmiş…

Seyre çıktığımız Kings Road adlı tekne üç aya yakın bir süredir kullanılmadığı için altı kirlenmişti. Bu, Marmara’daki özellikle de Tuzla civarındaki su kirliliğinin açık bir göstergesi elbette.

Teknenin altı bu kadar kirli iken tam sıhhatli bir ölçüm yapmak elbette mümkün değil. Yine de teknenin kendi deneme seyirlerindeki değerlere yakın veriler elde ettik.

Örneklemek gerekirse altı temizken 3300 devirde 27 knot sürate erişilmiş. Biz ise 23,5 knot’a eriştik. Bu süratte yakıt sarfiyatı saatte 2X120 litre.

Teknenin normal seyir sürati (cruise speed) ise 2800 devir.

Bunda bir 19-20 knot sürate ulaşabildik. Bu devirde ise 2X85 litre yakıt sarfiyatı var.

Teknenin denizciliği iyi. Rahat dümen dinliyor, üzerinde ciddi yol varken alabandalarda savrulmuyor. Çapı yaklaşık 35 metrelik bir daire ile 360˚’lik dönüşünü tamamlıyor.

Teknik özellikler Tam boy: 15,90 metre En: 4,30 metre Draft: 0,90 metre Yakıt kapasitesi: 1200 litre Temiz su kapasitesi: 300 litre Pis su kapasite: 150 litre Gövde: Fiberglas kompozit Ağırlık: 14 ton Motorlar: 2X435 HP Volvo Penta d6 şaftlı Hız: Azami 27 knot Baş pervane: 1 adet Maxpower Navigasyon: Garmin GPS radar ve Icom VHF

www.eslineyachts.com

Mutfak

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.