Savunma

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için Tuzla’daki Anadolu Tersanesi’nde yapılan dünyanın en büyük amfibi çıkarma gemilerinden TCG Bayraktar denize indi.

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: GÖKHAN KARAKAŞ

Türk donanmasının yeni nesil çıkarma gemisi

Dünyanın en büyük çıkarma gemilerinden olan ve Anadolu Tersanesi'nde 10 ayda inşa edilen TCG Bayraktar ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle suya indirildi. Deniz Kuvvetleri için sivil bir tersanede inşa edilen TCG Bayraktar, 2 metreden daha az derinlikteki kıyıya bile harekat yapılmasını sağlıyor. 60 ton ağırlığında 20 tankı, 350 amfibi komandosunu karaya çıkartabilen gemi, 18 deniz mil sürat yapabiliyor. Ayrıca 30 gün boyunca denizde kalabiliyor ve 6 bin deniz milini yakıt ikmali yapmadan gidebiliyor. Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan milli savaş gemisi projesi kapsamında üretilen Heybeliada gemisinin 2011'de, Büyükada gemisinin de 2013'te teslim alarak donanmanın emrine verildiğini belirterek şunları söyledi: “Savunma sanayindeki dışa bağımlılığımızı bugün yüzde 40'lar düzeyine kadar indirmeyi başardık.”

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra dönemin Milli Savunma Bakanı Mehmet Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, ADİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süalp Ömer Ürkmez ve denizcilik sektöründen birçok isim katıldı.

Gelişmiş teknoloji ürünü gemi: TCG Bayraktar

Gemi hakkında bilgi aldığımız Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süalp Ömer Ürkmez, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yaptırılan TCG Bayraktar'ın %70 oranında Türk mühendisliğinin ürünü olduğunu söyledi. Bayraktar'da Milgem Projesi'nde ki savunma sistemlerinin kullanıldığını belirten Ürkmez; “Gemi, savunma sistemleri kadar üstün taşıma kapasitesi ile de dünyadaki pek çok örneğinden çok farklı. Denizaltılardan atılacak torpidolara karşı kendini savunabilen, savaş uçaklarına karşı sistemleri olan çıkarma gemisi 566 kişinin aynı anda barınabileceği kadar da büyük bir alana sahip” dedi.

Geminin savaş yönetim sistemi ve yazılımının ise Aselsan ve Havelsan tarafından yapıldığını belirten Ürkmez; “Gemi sadece Akdeniz'de değil, uzak denizlerin uluslararası sularında da emniyetle seyir yapabilir. Doğal afetlerde yardım amacıyla da görevini yerine getirebilir. Balistik füzelere karşı savunma sistemi ile donatıldı. Yerli ve özgün tasarımı ile tamamen çelikten üretilen gemi 15 tonluk helikopterin manevra yapmasını sağlayan piste sahip” diye konuştu.

Denizaltı ve savaş uçaklarına karşı üstün savunma sistemine sahip, 566 kişiyi açık denizde bir ay yetebilecek donanıma sahip gemi, 140 metre boyuyla dikkat çekiyor. Amfibi gemilerin ana görevi amfibi harekât, araç ve teçhizatları ile birlik nakli ve ateş desteği sağlamak. Tank çıkarma gemisi olarak denizcilik diline giren TCG Bayraktar'ın, ana görevi denizden karaya yapılacak harekatlar. 12 subay, 51 astsubay, 66 er personeli olan gemide 566 kişi aynı anda kalabiliyor. 1.100 metrekare güverte alanı, 690 metrekare açık güverte alanı bulunan gemi, 15 tonluk bir helikopteri de taşıyabiliyor. Aynı özelliklere sahip ikinci gemi olan TCG Sancaktar'ın inşasına da hemen başlanırken Ekim 2017'de donanmaya katılması planlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.