Stand up paddle

Balığınızı nasıl avlamak istersiniz? Zıpkınla mı yoksa tekneyle sırtı çekerek mi? Belki de siz sadece karadan olta sallayanlardansınız. Biz bu kez kolay ve keyifli yeni bir yöntem öneriyoruz. SUP board’la balık avlamaya var mısınız?

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: ŞULE KAYA FOTOĞRAFLAR: BOTE BOARDS

Sup’tan balık tutmak

Stand up paddle, bildiğimiz kısa adıyla SUP'ıN geçmişi çok eski. Ancak son birkaç yıldır dünyada ve Türkiye'de o kadar popüler hale geldi ki özellikle bizim gibi deniz tutkunlarının hayatının bir parçası oldu. Sebebi elbette yapılışının kolay olması, board'unun rahatlıkla her yere taşınabilmesi ve teknede birçok işe yaraması, mesela bot yerine kullanılması. SUP'ıN faaliyet alanına kısa süre önce balıkçılık da eklendi. SUP'LA balıkçılık henüz ülkemizde pek yapılmasa da özellikle ABD'DE son derece yaygın. Biz de konuyla ilgili sorularımızı Türkiye'nin tek SUP board üreticisi Haute Boards'un sahibi Hakan Altunsoy'a yönelttik.

Hakan Altunsoy'a göre SUP'LA balıkçılığın en avantajlı yanı tekne, sandal ya da bot gibi evrak işi, liman kayıt, barındırma masrafı, kışlama, gibi masraf ve işlere yol açmaması. Ayrıca tekne kadar pahalı da değil… Arabanın üzerine bağlanacak rigid (sert) ya da bagaja konulabilecek şişme bir board'un denize açılıp balık tutmak için yeterli olduğunu söyleyen Altunsoy, balıkçılık için board seçerken şunlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor:

“Board'un dengesi için hacmi ve eni önemli. Uzunluk ikinci planda kalıyor. Bundan üç sene önce sorsaydınız mutlaka rigid board olsun derdim ancak o zamandan beri şişme board'ların

yapısı çok değişti. Artık şişme olanlar da çok dengeli. Hatta balık tutmak için üretilen şişme modeller denge açısından sert olanlara göre daha iyi. Dalgalı denizde rüzgâraltı kürek çekmek (downwind paddle boarding) harika bir keyif, deneyimli kürekçilerin denemelerini tavsiye ederim. Ancak dalgalı denizlerde SUP'LA balıkçılığı pek tavsiye etmiyorum. Zira keyiften ziyade denizle cebelleşme olacaktır. Durgun deniz ve geniş bir board bu işin kilit noktaları.”

SUP ile balık avının en büyük avantajlarından biri de tekneyle gidilemeyen dar ve sığ noktalara bile ulaşılabilmesi, balığın daha rahat görülebilmesi ve takip edilebilmesi, korkutmadan sürüye yaklaşılabilmesi. Ancak her ne kadar basit görünse de dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var.

Biliyorsunuz SUP board'ları son derece hafiftir, akıntı ve rüzgârdan çok etkilenir. Dolayısıyla balık avlayacağınız bölgeyi seçerken rüzgâr ve akıntı durumuna dikkat etmeniz çok önemli. Aksi takdirde kendinizi sürekli kürek çekmekle uğraşırken bulabilirsiniz. Balık avlamak istediğiniz bölgeye kolaylıkla ulaşmak ve o noktadan uzaklaşmak istemiyorsanız bu iki unsuru göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Tabii önemli bir nokta da karaya ya da teknenize rahat bir şekilde geri dönebilmek. Akıntı ve rüzgâr aleyhinize olursa o yorgunluğun üzerine geri dönmek bir hayli zor olabilir. Board'unuzun renklerine güvenmeyip mutlaka parlak renkler giymelisiniz. Bu arada balık için harika bir gün olabilir ve siz denizde uzun saatler geçirebilirsiniz. Yanınıza

yeterince yem, ekipman ve yiyecek içecek almayı ihmal etmeyin.

Püf noktaları

SUP'LA balık avına çıkan uzman kişiler, yanlarında mutlaka küçük bir demir ve uzunca halat taşıyor. Sebebini tahmin etmek zor değil. Balık avlayacağınız noktaya ulaştığınızda demiri atınca sürüklenme riskinden de kurtulmuş olacaksınız. Demiri atın, ondan sonra istediğiniz noktada rahat rahat avlanın. Demir ayrıca dalarak zıpkınla avlanmak isteyenler için de gerekli bir donanım.

SUP'LA balık avlarken en önemli konulardan biri de oltanın idare edilebilmesi. Malum board'un üzerinde dengede durmak teknedeki kadar kolay değildir. Gerçi zamanla rahatlayacağınızdan hiç kuşku yok. Bu işi kolaylaştırmanın bir yolu board'un üzerine kaymanızı zorlaştıracak yapıya sahip bir mat koymak. Oltanıza kocaman bir derya kuzusu takıldığında ya da ani bir dalga geldiğinde dengenizi sağlamanıza faydası olacağı gibi oltanızdaki misinanın karışmasına da engel olur.

Board'un üzerinde saatler geçireceğinizden avlanacağınız süre boyunca havlu, cep telefonu, yedek tişört gibi mutlaka ihtiyaç duyacağınız eşyalar olacak. Bu eşyaları taşımak için iki seçeneğiniz var: Ya board'unuza bir çanta monte edecek ya da sırt çantası olarak taşıyacaksınız. Tabii ikisinin de mutlaka su geçirmez olması gerekiyor. Burada çok önemli bir nokta, çantayı çok rahat ulaşabileceğiniz şekilde konumlandırmanız.

Board'dan düşme ihtimaline karşı mutlaka kendinizi tercihen ayak bileğinizden bir iple board'a bağlamak hayati önem taşıyor. Böylece suya düşseniz bile board'un sizden uzaklaşmasını engellersiniz.

Bugün yurt dışında sadece balıkçılık için üretilen board'lar mevcut. Üzerinde balık tutucuların bulunduğu bu board'ların farklı deniz koşullarında kullanılmak üzere birden fazla fin seçeneği de bulunuyor. Ancak az önce de dediğimiz gibi üzerinde rahatlıkla dengede durabileceğiniz herhangi bir board da işinizi görecektir. Siz onu dilediğiniz şekilde balıkçılığa uygun hale getirebilirsiniz.

Mesela konforu artırmak için ilk ihtiyaç içeceklerinizi ve atıştırmalıklarınızı muhafaza edebileceğiniz, yorulunca üzerine oturup dinlenebileceğiniz, marin tipi bir buzluğu board'unuza ipler aracılığıyla sabitleyebilirsiniz. Bu buzlukların etrafında olta tutucuları bulunanları da var. Balıkçılık için gerekli ıvır zıvırı koymak için de küçük plastik bir kasayı kullanabilirsiniz. Çengelli lastiklerle (bungee) board'a sabitlediğinizde harika bir depolama alanı elde edersiniz.

Yanınıza bunları alın

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, durgun bir deniz (veya göl), geniş bir board, hafif bir kürek başlangıç için yeterli.

Her türlü ihtimale karşı mutlaka can yeleği

Yeterli miktarda içme suyu, güneş kremi, şapka

Gözünüzü sudaki yansımalardan koruyacak polarize gözlük

İsteğe bağlı olarak suya dayanıklı bluetooth hoparlör ve aksiyon kamera www.hauteboards.com www.boteboard.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.