Yeni ufuklar

17 Ocak’ta Boot Düsseldorf’ta denizseverler Dominator D26 M Ilumen’e bambaşka bir gözle bakacak. Dominator Yachts’ın geliştirdiği sanal gerçeklik uygulaması sayesinde henüz inşa edilmemiş bir yatın flybridge’ini gezecek, kamaralarını inceleyecek, yeni bi

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Işınlanma gerçek oluyor

Dominator D26 M Ilumen’in bir bakanı bir daha baktıran o kadar çok özelliği var ki... Firma bu özellikleri 3D’lerle, etkileyici videolarla yeterince yansıtamayacağını düşünmüş olmalı ki, bir sanal gerçeklik uygulaması geliştirmiş. Dominator Yachts’ın tasarım ve geliştirme bölümünün imzasını taşıyan bu uygulama sayesinde bir gözlük, bir ayakkabı ile adım atılan sanal gerçeklik bölmesi, yatın adeta içinde olduğunuzu hissettiriyor.

Karbon fiberden üretilen ve deri detaylarla zenginleştirilen sanal gerçeklik bölmesi Dominator D26 M Ilumen’de tercih edilen yüksek kaliteyi vurguluyor.

Bölmenin harekete duyarlı tabanı, ayağın her türlü hareketini algılayarak yatın içinde yürüme hissini yaratıyor. Başınızı çevirdiğiniz, adımınızı bir yöne attığınız an teknenin hem içini hem dışını baştan kıça gezebiliyorsunuz. Sanal gerçeklik bölmesindeki joystick yardımıyla belirli özellikleri seçip değiştirmek mümkün. Dominator ekibinden bir operatör, talebe göre teknenin renk, materyal ve doku seçeneklerini size sunuyor. Örneğin; yatın salonunda yürümeye başladınız ve ‘yer döşemesi açık renk değil de koyu

renk olsaydı nasıl olurdu?’ diye merak

ettiniz. Sanal gerçeklik uygulaması bunu saniyeler içinde gösterebiliyor. Ana kamarada tavan pencerelerinin ya da flybridge’teki hardtop’ın açıldığında nasıl görüneceğini, mekanların genişliğini daha inşa edilmeden bizzat yaşayarak tecrübe edebiliyorsunuz. Sanal gerçeklik sadece bir tasarım projesi değil aynı zamanda yatın içindeki teknik detayların incelenebileceği, ihtiyaçlara göre yerleşim planındaki değişikliklere karar verilebilecek bir ayna görevi görüyor.

Firmanın geliştirdiği bu uygulama kasım ayında marin ekipman ve aksesuar fuarı METS ve IBI’ıN düzenlediği Boat Builder Awards’ta (tekne üreticileri ödülleri) pazarlama ödülüne layık görüldü.

Işığa yakından bakmak

Dominator D26 M Ilumen söz konusu olduğunda her teknede ilk dikkati çeken dış mekanlar yerine, gözler önce en yenilikçi özelliklere odaklanıyor. Kıçtaki açılır yüzme platformu ya da jakuzili flybridge’i de elbette etkileyici ancak yatın iç mekanlarında ve teknik özelliklerinde şaşırtan yenilikler var.

Tasarımcı Alberto Mancini “Bu yatın eskizlerini çizerken aklımda iki şey vardı: Işık ve mekan. Megayat hissini ve alanını 26 metrelik bir tekneye sığdırmaya çalıştım” diyor.

Dominator D26 M Ilumen’in 30 metrekarelik ana kamarası ve ona ait 20 metrekarelik bir terası var. Bunun yanında tavan pencerelerinin açılmasıyla hem yıldızların hem de denizin sesinin eşlik ettiği bir uyku yatın sahibine özel armağanı. Aynalı kapıyla ulaşılan duş bölmesi, hem banyoda hem de kamaradaki geniş mekan hissini artırmak için tasarlanmış. Banyoda Zebrino mermerlerin Zebrano ahşap döşemelerle uyumuna altın mozaiklerle hareket katılmış.

Salonda tavandan tabana kadar uzanan camlar, hem mobilyalarda hem de bölmelerde kullanılan oniks, abanoz ağacı, mat meşe, ipek, nubuk gibi materyaller yatın tarzını vurguluyor.

Alt bölümde yat sahibine iki ayrı yerleşim planı seçeneği sunuluyor: İki misafir kamarası ve iki VIP kamara ya da iki misafir kamarası ile yatın tam enini kaplayan geniş bir VIP kamara. Yatın baş tarafındaki mürettebat alanı ana bölümdeki mutfak ile doğrudan bağlantılı.

Tahrik sisteminde elektrikli ve dizel seçeneklerle dört ayrı mod var; yat istenirse ekonomik modda, istenirse spor modda kullanılabiliyor. Üç kumanda istasyonu olan Dominator D26 M Ilumen, joystick sistemleri, camlar ve gece termal görüş sağlayan kamerası ile kaptanını da düşünüyor. Kumanda mahallindeki parlama önleyici camlarla 270˚ olan görüş açısı, kameralarla 360˚’ye çıkıyor.

Yatın gövdesinin yüksek performanslı karbon fiber kompozitten üretilmesi %25 oranında ağırlık tasarrufu sağlarken yenilikçi tasarımı sayesinde daha güçlü gerilme direnci, manevra kabiliyeti ve dalga etkisini azaltma gibi özelliklere sahip. Ağır yük taşıyan teleferiklerde kullanılan ve ilk kez bir yata uyarlanan rubber-inox destekler, yüksek performanslı izolasyon katları sayesinde eko pro modda seyrederken ses seviyesi tüm kamaralarda 50 desibelin altında kalıyor.

Teknik özellikleri Tam boy: 26,5 metre En: 6,72 metre Ağırlık: 69 ton Yakıt kapasitesi: 9.000 litre Su kapasitesi: 1.900 litre Motorlar: MAN, MTU ya da CAT 1200 HP ila 2400 HP

www.denizyatcilik.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.