Yeni tekne

Fairlie Yachts mimarlarından Paul Spooner’ın yeni tasarımı, çelik kutulardan harika bir tekne-eve dönüşüyor. Southampton’da inşası süren tekne-evin 2016 baharında teslim edilmesi bekleniyor.

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Evim evim, yüzen evim

1985’te sadece William Fife III teknelerini restore etmek için kurulan Fairlie Yachts’ın (Bknz. Naviga Mart 2013, syf. 74), klasik eskizlerle dolu çizim masasında bugün bir tekne-ev projesi duruyor. Ahşaba şekil vermeye alışkın Fairlie Yachts, 80 tonluk çeliği bir denizseverin evine dönüştürüyor.

Çelik gövdeye sahip bu tekne-ev İngiliz müşterileri için Londra’da Thames Nehri’nde bağlanmak üzere inşa ediliyor. Fairlie teknelerinden alışkın olduğumuz klasik tasarımı ferah mekanlarla buluşturan projenin en dikkat çekici özelliği daha fazla ışık alabilmesi için yapılan tavan pencereleri.

Dört kamarası ve üç banyosu ile 250 metrekarelik bir yaşam alanı sunan tekne-evin iç tasarımında David Wright Designs imzası bulunuyor. 24 metrelik tekne-evin eni 7, su kesimi 1,2 metre.

Proje yenilikçi, ekolojik ve ekonomik bir ısıtma sistemiyle donatılmış. Tabandaki döşemenin altından geçen borularda dolaşan sıcak su, aynı zamanda musluklardan kullanıma sunularak enerji tasarrufu sağlanıyor.

Tekne-evin en üst güvertesi ya da ev dilinde çatısı, en büyük açık alanı. Bunun yanı sıra başta ve kıçta da keyifle oturulacak iki mekan yaratılmış.

İnşası toplamda 12 ay sürecek tekne-evin genel hatları ortaya çıkmaya başladı bile. Ceviz ağacından üretilen mutfak mobilyaları, merdivenleri, kamara ve banyo bölmeleri senelerce kalacakları yerlerine bugünlerde monte ediliyor, dış mekan donanımı ise güneşli günleri bekliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.