Başarı

Deniz ve Ateş Çınar kardeşlerin ardından 2016 Rio Olimpiyat Oyunları için yelkende kotayı alan üçüncü sporcumuz laser radyal sınıfında yarışan Çağla Dönertaş oldu.

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: ŞULE KAYA

Çağla da olimpiyatta

Rio, Çağla Dönertaş’ın ikinci olimpiyat deneyimi olacak. Arada geçen dört yılda çok çalışan, dünyanın farklı köşelerinde yarışlara katılan Çağla Dönertaş, 2016 için kota mücadelesinin 2014’te kasım ayında başladığını söylüyor. İspanya-santander’de yapılan Dünya Şampiyonası’nın Rio Olimpiyat Oyunları için ilk kota mücadelesi olduğunu belirten 24 yaşındaki sporcu bu süreci şöyle anlattı: “2014 sezonuna çok iyi başlamama rağmen sezon sonuna doğru performansım düşmeye başladı ve Dünya Şampiyonası benim için hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Bir sonraki seçme yarışımız 2015 Kasım ayında Umman’da yapılan Dünya Şampiyonası’ydı. Bu arada Reha Rodopman sponsorum oldu ve bu sayede kulübüm Fenerbahçe’nin bana sağladığı imkanların yanına yenileri eklendi. Örneğin; dünyaca ünlü Antrenör Dr. Malte Philipp’in gözetiminde performans testleri, dayanıklılık ölçümleri yapıldı ve antrenman programım ona göre değiştirildi. Spor psikoloğu Arda Coşkun ile çalışmaya başladım. Ayrıca yurt dışında birçok kampa katıldım. Sonuç olarak tüm bu çalışmalar sonucunu verdi ve 38 ülkenin kota almak için mücadele verdiği yarışta kriterlere göre Türkiye’yle birlikte sadece dört ülke kota almaya hak kazandı.”

İlk olimpiyat deneyimini 41 sporcu arasında 29’uncu olarak tamamlayan Dönertaş, sınıfında ilk beşte yarışan sporcuların biraz daha iyi olduğunu, geri kalanların birbirine çok yakın bulunduğunu söyledi. Dönertaş, olimpiyat seçmelerindeki sistem değişikliğinin sonuçları çok fazla etkileyeceğini düşünmediğini belirtti. “Kafaya oynayan ülkeler kotayı zaten aldı. Sonuçlarda değişiklik arka sıralarda olabilir, ön sıralarda yarışan sporcular zaten aşağı yukarı aynı.”

İkinci olimpiyat deneyiminde ilk beşte yarışacak sporculara yaklaşabileceğine inandığını söyleyen Dönertaş şöyle devam etti: “2012 benim için tamamen tecrübeydi. Benim 2012 Olimpiyat Oyunları için hazırlık sürecim iki yıldı. Çünkü öncesinde 4.7 yapıyordum ve üniversite sınavı için bir yıl ara vermiştim. Rakiplerimle karşılaştırdığımda iki yıl çok az bir süre. Şimdi her şey çok daha farklı, hâlâ onlar kadar olamasam da tecrübem arttı. Çoğu zaman çok yakın yarışıyoruz.”

Çağla Dönertaş’ın önünde olimpiyatlara kadar dokuz aylık süreç var. Henüz kesin olmasa da bu süreci Kanarya Adaları’nda kamplarla değerlendirecek, mart ayında Dünya Şampiyonası için Meksika’ya gidecek. Ardından Rio’da kampa katılacak. Tüm bu süreçte kulüp antrenörü Kemal Muslubaş, Çağla Dönertaş’ın yanında olacak.

Bu kez hedefinin madalya yarışı ilk 10 ülke arasına girmek ve olimpik diploma almak olduğunu söyleyen Dönertaş sözlerini şöyle tamamladı: “Her şeyden önce bu sefer çok daha iyi hazırlandım. Sponsorum Reha Rodopman sayesinde Dr. Malte Philipp gözetiminde düzenlenen antrenmanlarından tutun spor psikoloğuna kadar daha kapsamlı bir ekiple çalışıyorum. Bu vesileyle özellikle yelkende sponsorluğun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha söylemek istiyorum. Kulüpler çok özverili elbette ama biz sporcuların daha fazla desteğe ihtiyacı var. Umarım diğer sporcu arkadaşlarım da böyle fırsatlar yakalayabilir. Tüm bunlar sayesinde 2012’ye göre kendime daha çok güveniyorum ve daha iddialıyım.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.