Teknik kurul

Tekneyi alkollü kullanmak yasak mı? Bunu denetleyen bir mekanizma var mı? Eğer varsa nasıl denetleniyor? Eğer kaptan alkollü tekne kullanırken yakalanırsa yaptırımı nedir? Haldun Karakaş Kış geldi, denizden uzaklaştık diye sorularınıza ara vermeyin. Merak

Naviga - - Navİgasyon -

Erol Kepenek cevaplıyor: Sorunuzun cevabı sanırım 5237 sayılı TCK'DA (Türk Ceza Kanunu) net olarak verilmiş.

“Trafik güvenliğini tehlikeye sokma Madde 179- (1) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir. (2) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (3) Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

Trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma

Madde 180- (1) Deniz, hava veya demiryolu ulaşımında, kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye taksirle neden olan kimseye üç aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.” Denizde, trafiği Sahil Güvenlik denetliyor. Gerek duyarsa alkol testi yapıyor. Alkollü olarak tekne kullandığı tespit edilen kaptan, 0,50 promilin üstünde alkollü ise ‘alkollü araç kullanmaktan' işlem yapılıyor. Görevlilerce yapılacak ölçümde, alkol metreye üflemenin reddedilmesi halinde 2.288 Türk Lirası idari para cezası düzenleniyor, geçerli ehliyet iki yıl süreyle geri alınarak kişi tekne kullanmaktan men ediliyor. Kanun böyle diyor.

Fatih Muslu cevaplıyor: Tekne üreticileri, değişik ihtiyaçlara göre ürünlerini çeşitlendirilebilir. Salma boyu, direk boyu veya yelken alanı belli amaçlar için opsiyonel olarak değiştirilebilir. Sizin örneğinizdeki salma boyu farkı da sığ sularda gezinme veya performans amaçlı kullanımlar için iki alternatif sunmaktadır. Daha uzun salmanın avantajı, rüzgâra doğru yaklaştıkça daha performanslı olmasıdır. Ayrıca ıslak yüzey daha az olduğundan suda sürtünme açısından da daha avantajlıdır. Dezavantajı ise sığ sularda salmanın derin olmasıdır. Ayrıca pupa seyirlerde de kısa salma kadar konforlu değildir. Kısa salmanın avantajı da sığ sulara sahip ülkelerde ortaya çıkmaktadır. Karaya uzun salmalı teknelere oranla daha fazla yaklaşabilirsiniz. Kısa salma rüzgâra giderken biraz performans kaybetse de, pupa seyirlerde denge anlamında daha konforlu ve kontrollü olacaktır. Ülkemiz açısından duruma baktığımızda çok sığ sulara sahip olmadığımızdan kısa salmanın çok büyük bir avantajı olmayacaktır, gezi teknelerinde uzun salma ile kazanılacak performans da çok çok fazla olmayacağından, benim fikrime göre her iki boy salma da normal kullanımlar için çok büyük avantaj veya dezavantaj yaratmayacaktır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.