Sualtı

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: PROF. DR. MUSTAFA SARI (YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ, VAN) FOTOĞRAFLAR: TAHSİN CEYLAN

Süphan’ın gözyaşları

Efsaneye göre, bir gün yüce bulut Süphan Dağı’nın kulağına sırlı bir öykü fısıldar. Yıllardır bulutların arasından Van Gölü’nün, Yukarı Deniz’in mavi sularını seyreden Süphan Dağı hayretler içinde kalır ve eğilip Van Gölü’ne bakmak ister. Çünkü bulut, Yukarı Deniz’in yüreğinde canlı bir inci sakladığını söylemektedir. Öyküye göre canlı inci, gelincikler açtığında derelere gelip dans etmektedir. Süphan Dağı, eteklerinden gürül gürül göle akan bir deresi olmadığı için üzülür, ağlar ve gözyaşlarıyla bir dere oluşturmak ister. İnciler oraya gelsin ve kendisini görsün ister. Ama nafile. Ne gözyaşlarından bir dere oluşturabilir Süphan Dağı ne de inciler gelebilir. Yani Süphan Dağı yine göremez onları. Söylenene göre bu hasret devam etmektedir ve bu yüzden son yıllarda kar tutmaz Süphan’ın dorukları. Ve ateş yüzünden Süphan’ın gözyaşları bir söylentiye göre taş olmuştur Van Gölü’nün içinde. Süphan’dan geldiğini herkes bilsin diye de Süphan Dağı’nın doruğunda yaz-kış eksik olmayan beyaz kar şapkası benzeri çiçekleri vardır bu taşların…

Efsanenin neye dayandığını bilmiyoruz ama Süphan Dağı’nın gözyaşları olsa olsa Van Gölü mikrobiyalitleri olurdu herhalde. Zira gölün eşsiz mavi sularının altında yeşil-sarı-kahverengi görünümlü mikrobiyalitlerin her tarafında beyaz işaretler var.

Mikrobiyalitler, Van Gölü’nde kıyıya yakın taban çatlaklarından sızan kalsiyumca zengin yeraltı suyunun gölün sodalı suları ile karışınca

Her şeyi ile orijinal bir ekosistem olan Van Gölü’nün mercanları olarak adlandırılan mikrobiyalitler, Süphan Dağı efsanesindeki taşlaşmış gözyaşları gibi yükseliyor gölün derinliklerinde. 1 metreye ulaşması binlerce yıl süren mikrobiyalitlerin keşfedilmesi için de oldukça uzun zaman geçmesi gerekti.

oluşmaya başlayan ve göldeki bitkisel planktonlar (fitoplankton) tarafından oluşumu güçlendirilen, mercan benzeri oluşumlardır. Kayaç benzeri bu yapılar, bitkisel planktonların fotosentezi ve göl suyunun kalsiyum karbonatı çökeltmeleri sonucu oluşur. Kayaç gibi görünmelerine rağmen aslında aynen mercanlar gibi yaşayan organizmalardır. Ancak mercanların tersine mikrobiyalitlerin sert karbonat yapıları iskelet değil, biyokimyasal çevredeki mineral çökelmesinin bir sonucudur. Bu yüzden ilk keşfedildikleri günden itibaren mercanlara benzetilerek ‘Van Gölü mercanları’ adı verilmiştir.

Göl tabanındaki çatlaklardan sızan sular, önce kalsiyum karbonat birikimi sonucu beyaz bir hale oluşturur tabanda. Sonra çalışkan bitkisel planktonların kalsiyum karbonatı biriktirmesi ve fotosentez yardımıyla yavaş yavaş çıkan suyun etrafı örülerek mini bir beden oluşur suyun altında. Bu beden içinde bir taraftan minicik borular içinden su yukarı doğru çıkarken bir taraftan beden büyümeye başlar. Bedenden yanlara doğru sızan sular beyaz renkli yeni dalların oluşmasına neden olurken, eski oluşumlar bitkisel planktonlar tarafından sarılır ve mavi-yeşil-kahverengi renkte sualtı dikitleri yükselmeye başlar tabandan yüzeye doğru. 1 metrelik mikrobiyalitin oluşumu için bazen binlerce yıl geçmesi gerekse de acelesi yoktur Van Gölü’nün mavi sularındaki çiçek açan taşların. Van Gölü’nde bugün boyları 30-40 metreyi bulan mikrobiyalitlerin yaşını varın siz hesap edin. Bu yapılar yüzeye yaklaştıkça büyümeleri yavaşlar. Zira kalsiyum karbonatı biriktiren bitkisel planktonlar, ışıklı bölgede azalırlar ve böylece mikrobiyalitlerin büyümesi yüzeye yakın noktalarda durur.

Bazen göl dibindeki çatlaklar çizgi gibi bir sırayı takip eder ve bu çizgi üstünde deve katarı gibi mikrobiyalit kolonileri oluşur. Bazen 3-5 kilometrelik alanlarda birbirine tutunmuş, kemerler, köprüler, tüneller oluşturmuş taştan kent görünümü almış mikrobiyalit metropollerine rastlanır Van Gölü’nde… Mikrobiyalit kolonilerinin bulunduğu alanlar aynı zamanda Van Gölü’nde inci kefali için de nefis saklanma, barınma, beslenme alanlarıdır. Diğer taraftan mikrobiyalitler balıkçı ağlarına takıldığı için balıkçılar buralardan uzak dururlar. Yani inci kefali balıkçılardan da saklanmış olur mikrobiyalitlerin arasında.

Mikrobiyalitler, her şeyi ile orijinal bir ekosistem olan Van Gölü’ndeki mucizelerden birisidir. Zira Urartuların ‘Yukarı Deniz’ diye adlandırdıkları Van Gölü, 3.712 kilometrekarelik yüzey alanı ile Marmara Denizi’nin tam olarak 1/3’ü kadardır. En derin noktası 451 metre olan gölün suları tuzlu-sodalıdır ve bu yapısıyla dünyanın en büyük soda gölüdür. Tuzlu-sodalı sular hem deniz hem de tatlı su balıklarının yaşamasını imkansız kılar Van Gölü’nde. Bu sulara alışmış diğer mucize ise Van Gölü inci kefalidir. Gölde yaşamını sürdüren inci

kefali, ilkbahar aylarında sürüler halinde akarsulara göç eder ve önüne çıkan engelleri adeta uçarak, tırmanarak geçip üremesini gerçekleştirdikten sonra göle geri döner.

1957 yılındaki bir yayında ilk defa bahsedilmiştir Van Gölü mikrobiyalitlerinden. Ancak yaklaşık 35 yıl kimse ilgilenmemiştir. 1991 yılında Alman bilim insanı Stephan Kempe ekibiyle birlikte Van Gölü mikrobiyalitlerini “Dünyanın bilinen en büyük mikrobiyalitleri Van Gölü’nde keşfedildi” başlığı ile dünyaya duyuran bilimsel çalışmayı yayınlamış ve böylece bu isimlendirme dünya bilim camiasında kabul görmüştür. Sonraki yıllarda birkaç çalışma yapılsa da halen elde tek bir kare fotoğraf veya video görüntüsü bile yoktur mikrobiyalitlerin. 2013 yılında Dünya Serbest Dalma Şampiyonu Şahika Ercümen, inci kefalinin zorlu üreme yolculuğuna adadığı bir dünya rekoru denemesini dönemin Van Valisi Münir Karaloğlu’nun desteği ile Van Gölü’nde yapmaya karar verince Akdamar Adası yakınlarında antrenmanlar esnasında Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan ve Dalış Eğitmeni Murat Kulakaç iki farklı noktada mikrobiyalit kolonilerini keşfettiler. İşte ilk defa o zaman teorik bilgiden pratiğe, görsele dönüştü mikrobiyalitler. Yani gerçek anlamda var olabildiler aslında. 2015 yılında ise mikrobiyalit tepelerinden adeta büyük birer su borusu gibi su akışı görüntülendi aynı ekip tarafından. Diğer bir ifade ile yıllar sonra saklı hazinemiz olan mikrobiyalitlerle ilgili art arda yeni keşifler yapılmış oldu.

Van Gölü’nde bulunan tüm mikrobiyalit alanlarının tespit edilmesi ve haritalanması için çalışmalar devam etse de şimdiden 10 farklı mikrobiyalit kolonisinin yeri tespit edilmiş durumda. Bu çalışmadan sonra mikrobiyalit alanlarından uygun olanların dalış turizmine açılması, bu amaçla göl çevresinde yeni bir iş kolu olarak rehber dalgıçlar yetiştirilmesi, dalış okulları kurulması, dalış tekneleri ile mikrobiyalit dalışı için rotalar oluşturulması gibi bir sürü yapılacak iş var.

Eğer siz de Van Gölü mikrobiyalitlerini, yerel adıyla Van Gölü mercanlarını görmek, Süphan Dağı’nın taşlaşmış gözyaşlarına şahit olmak, Van Gölü’nün mavi derinliklerindeki dünyanın en büyük sualtı dikitlerini görmek isterseniz Van Gölü’ne bekliyoruz. Unutmayın bu muhteşem doğal harikalara bir uçuş kadar yakınsınız!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.