Yanaşma

Bir tekneyi yanaştırmak ya da avara olmak hiç de kolay değildir. Hele bir de iki tekne arasındaysanız. Ancak biraz alıştırmayla bu sıkıntılı durumu rahatlıkla aşabilirsiniz.

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: MURAT YAHYAOĞLU

Paralel park

Tekne seyirleri esnasında bazen iki tekne arasında aborda olmamız gerekir. Bu kimi zaman bir balıkçı barınağında kimi zaman da bir marinaya geçici olarak bağlandığımızda başımıza gelir. Bazen de kalabalık bir yakıt istasyonuna yanaşmak istediğimizde iki tekne arasında aborda olmak zorunda kalırız. Bunun bir de ayrılması var tabii. İşte bu durumlarda dikkat etmemiz gereken en önemli unsur rüzgârın geliş açısıdır. Nasıl yapacağımıza bakalım.

Rüzgâr ve akıntı iskeleye doğru iterken

Hazırlık:

Teknenin aborda olacağınız tarafında kıçtaki koçboynuzuna takılı bir halat hazırlayın. Mümkünse teknede size yardım edecek bir tayfa bu hazırlığı yapsın ve teknenin vasatında elinde halat ile kıyıya atlamaya hazır halde olsun.

Adımlar:

1-

Dik bir açıyla yanaşacağınız yerin tam ortasına doğru hedefleyerek ilerleyin, motorunuz en fazla rölanti devrinde, hızınız ise 2 knot civarı olsun.

2- Teknenizin başı iskeleye bir tekne boyu kala gaz kolunu boşa alın. Baş tarafı 2-3 metre kala (Teknenizin boyu ve manevra kabiliyetine göre mesafeyi ayarlamalısınız, ayrıca rüzgâr şiddetine göre de bu mesafeyi esnetebilirsiniz.) tam sancak ya da iskele yaparak kıç omuzluk-vasat hattınızı iskeleye yanaştırın. Bu sırada tornistanla hızınızı kontrol edip teknenizi durdurmaya çalışın.

3- Tayfanız varsa kıyıya atlayıp kıç pürmeçenizi (çapraz halat) bağlanacağınız yerin ortasına ya da biraz daha baş tarafına doğru bir babaya sabitlesin. Rüzgâr teknenin baş tarafının iskeleye yanaşmasını sağlayacaktır, tornistanda gaz kolunu dengeleyerek baş tarafınızın iskeleye olan mesafesini koruyabilirsiniz. Çift motorlu bir teknedeyseniz, teknenizi istediğiniz açıya çevirecek gaz hamlesini (aynı anda iskele tarafındaki motoru ileri, sancak taraftakini geri) yapın.

Rüzgâr ve akıntı iskeleden dışarı iterken

Hazırlık:

Teknenin aborda olacağınız tarafında baştaki koçboynuzuna takılı bir halat hazırlayın. Mümkünse teknede size yardım edecek bir tayfa bu hazırlığı yapsın.

Adımlar: 1-

Teknenizi dik bir açıyla yanaşacağınız yerin tam ortasına doğru hedefleyerek ilerleyin, motorunuz en fazla rölanti devrinde, hızınız 2 knot civarı olsun.

2- Teknenizin başı iskeleye bir tekne boyu kala gaz kolunu boşa alın. Baş tarafı 1-2 metre kala (teknenizin boyuna ve manevra kabiliyetine göre) tam sancak ya da iskele yaparak baş omuzluğu iskeleye yanaştırın. Bu sırada tornistanla hızınızı kontrol edip teknenizi durdurmaya çalışın. Çift motorlu bir teknedeyseniz, teknenizi istediğiniz açıya çevirecek gaz hamlesini (aynı anda iskele tarafındaki motoru ileri, sancak taraftakini geri) yapın.

3- Size yardımcı olacak tayfa bu sırada baş omuzluktan ya da vasattan kıyıya atlayarak elindeki halatı bağlanacağınız yerin ortasına ya da biraz daha kıç tarafında kalan bir koçboynuzuna (veya babaya) volta etsin. Tek motorlu teknenizde iskeleden dış tarafa alabanda edip ileri gaz verirseniz teknenizi kıçtan da bağlamak için yeterli zamana sahip olursunuz.

Aborda iken iskeleden avara olmak

İskeleden avara olmak için rüzgâr ve akıntının yönüne bağlı olarak iki metot ya da bunların kombinasyonları uygulanabilir.

a) Rüzgâr bağlandığınız iskele tarafından ya da baştan geliyorsa:

Teknenin kıyıya bağlı olduğu yanının kıç tarafını bolca usturmaçayla besleyin. Kıç taraftaki koçboynuzundan kıyıda teknenizin vasat hizasındaki (ya da vasattan başa doğru bir hizada) bir babaya doblin yaparak halat bağlayın. Bu çapraz halata pürmeçe diyoruz.

Pürmeçe haricindeki tüm halatlarınızı mola edin. Rüzgâr yardımıyla baş tarafınızın iskeleden ayrılmasını bekleyin, baş taraf uygun açıya gelince de tekneye ileri yol verin pürmeçenizi de mola ederek iskeleden ayrılın.

b) Rüzgâr aborda olduğunuz iskeleye doğru ya da kıçtan geliyorsa:

Teknenin kıyıya bağlı olduğu yanının baş tarafını bolca usturmaçayla besleyin. Baş taraftaki koçboynuzundan, iskelede teknenizin vasat hizasındaki (ya da vasattan kıça doğru) bir babaya pürmeçe bağlayın. Teknenin diğer tüm halatlarını mola edin, dümeni kara yönünde alabanda ederek ileri yol verin. Çift motorlu teknelerde dış taraftaki motor ileri, iç taraftaki motor tornistan verilerek yapılır. Teknenin kıç tarafı iskeleden açılacaktır. Teknenin kıçı iskeleden yeterli miktarda açıldığında dümeni düzelterek tornistan verin ve bu arada da pürmeçenizi mola ederek iskeleden tornistanla ayrılın.

Önemli Not: Yukarıda yazdıklarımızı uygularken uymanız gereken en önemli kural, yanaşırken teknenizin dümen dinlediği en düşük hızda olmaktır. Dolayısıyla hızınızı rüzgârın şiddeti ve yönüne göre artırıp azaltmanız gerekir.

www.kayrayelken.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.