Yarış ERGO-MIYC Kış Trofesi

Bu yıl sekizincisi düzenlenen ERGO-MIYC Kış Trofesi start aldı. 9-10 Ocak’ta gerçekleştirilen ilk ayak, keyifli geçecek sezonun habercisiydi.

Naviga - - Navİgasyon - YAZI VE FOTOĞRAFLAR: HALİT KESGİN

Kışlık adresimiz

ERGO-MIYC Kış Trofesi’nin sekizincisi 9-10 Ocak’ta yapılan iki yarışla başladı. Yarışlara toplam 32 tekne katıldı.

Trofenin açılışı şerefine ilk önce cuma akşamı kulüp bahçesinde hoş geldiniz partisi gerçekleştirildi. Marmaris’te yarış brifingleri geçen yıldan beri cuma akşamları yapılıyor. Bu yıl da öyle oldu. Brifingde konuşan Başhakem Can Giray genel bir sunum yaptı ve herkesten kurallara uygun davranmasını rica etti. Giray, bu yıl yarışın ‘destek’ sınıfına açık olmadığını da belirtti.

Trofenin ilk yarışının ilk günü yelkencileri oldukça güzel bir hava bekliyordu. Güneşli ve masmavi bir gökyüzüyle karşılayan yarışçılar 300˚’den 8-10 knot esen rüzgârla tam planlandığı saatte start aldı. Koyiçindeki üçgen rotalı yarışın startı 11:15’te verildi. Rota 4E’nin uygulandığı yarışta rüzgâr hiç kalmadı ve filo yarışı verilen süreden önce bitirdi. İlk finiş Targan Hazarhun dümenciliğindeki Victory’den geldi.

Bu arada yarışçılar alışılmadık bir uygulamayla karşılaştı. Komite, yarışı tamamlayan dört tekne Victory, Orfoz, Goblin 3 ve Santa Klara’ya güvenlik ekipmanı kontrolü yaptı. Tüm tekneler gerekli ekipmana sahip oldukları için sorunsuz bir şekilde marinaya döndüler.

Akşam ise yarışın bir geleneği olarak ekipler kulüp bahçesinde toplanıp, balık keyfi yaptı. Kulüp Başkanı İskender Akbaş yaptığı ‘hoş geldiniz’ konuşmasında herkese centilmence yarışılacak bir trofe diledi.

Farklı rota

Birinci ayağın ikinci günü bu kez kapalı bir hava vardı. Rüzgâr da daha sertti. Ekipler saat 11:00’de 110˚’den esen 10-12 knot havada start aldı. Bu kez Rota 6B uygulanacaktı. Komite, bu rotanın ilk kez bir yelken yarışında uygulanacağını açıkladı. Bu rotaya göre startın ardından orsa şamandırası dönecek olan ekipler pupa kolunu tamamladıktan sonra iki adet dönüş şamandırasının arasından geçecek, isteyen sancak, isteyen de iskele dönüşün ardından tekrar orsa şamandırasına yönelecekti. Üç tur koşulan yarış güzel rüzgârın da yardımıyla hızlı bir şekilde tamamlandı. İkinci günün ilk finişi ise Kaan İş dümenciliğindeki Goblin 3’ten geldi.

IRC belgeleri henüz hazır olmadığı için ekipler her iki yarışta da hep birlikte start aldı. Grupların da henüz belirlenemediği yarışın ödülleri bir sonraki ayakta verilecek.

www.miyc.org

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.