Teknede yaşam

Bir teknenizin olması, paraları etrafa saçacağınız anlamına gelmez. Hayatın her alanında olduğu gibi ‘hem cüzdanımız hem de dünyanın geleceği için’ denizde de tasarruf şart. Teknede masrafları azaltmanın yollarını anlatmaya sayfalar yetmez elbette ama bi

Naviga - - Navİgasyon -

Bütçe dostu öneriler

Marinada ya da iskelede

İnsan bu merak eder, gittiği yerlerde sosyalleşmek ister. Ancak eğer teknenizde hesaplı bir tatil yapmak istiyorsanız yeme, içme gibi ihtiyaçlarınızı her akşam bir başka restoranda gidermek yerine teknenizde halletmeye çalışın. Ne de olsa teknede yaşam, karadakinden çok daha hesaplıdır. Mesela gittiğiniz bölgenin pazarından taze meyve ve sebzeler alıp kendi yemeğinizi kendiniz pişirebilirsiniz. Pazarda alışveriş yaparken yerel halkla da sohbet edip yeni tatların peşine düşün. Elbette, bulunduğunuz bölgenin yerel lezzetlerini sunan hesaplı bir mekan varsa bir gece de oraya gitmekte fayda var.

Son zamanların şartları, marina ücretleri tekne giderlerin en önemli kalemi oldu. Dolayısıyla marina kontratlarını uzun vadeli yapın ve kesinlikle indirim talebinde bulunun. Denemekten hiçbir şey kaybetmezsiniz. Eğer bulduğunuz marina size pahalı geldiyse daha uygun fiyatlısını tercih edebilirsiniz.

Bağlı bulunduğunuz limanla sözleşmeniz bitiyorsa biraz vakit ayırın ve sizin için en uygun yeri araştırın. Marinanızı değiştirmeye karar vermeden şunu düşünün: Bu değişiklik fiyat açısından gerçekten değecek mi? Bazen ucuz olduğu için daha uzaktaki marina tercih edilir ancak bu kez para marina yerine, ulaşıma harcanır. Ayrıca bu iş zaman kaybına da yol açar. Bu unsurları göz önünde bulundurarak bağlama yerinize karar verin. Özetle bu seçimi sadece marina ücretine göre vermemelisiniz.

Sözleşmenizin bitmesine yakın harekete geçin, bir sonraki sözleşmenizi son dakikaya bırakmayın. Halihazırdaki marinanızla iletişime geçin. Eğer fiyatlar şartlarınızı zorluyorsa, sizin için fazla olduğunu söylemekten çekinmeyin. Uygun bir dille derdinizi anlatın. (Burada objektif olmak adına şunu da not olarak ekleyelim. Marinalardaki fiyat artışlarının pek çok nedeni var. Ama en önemli kalemleri hep, maliyenin getirdiği ek külfetler oluşturuyor.)

Yakıt kullanımı ve motor

Eğer yelkenliniz varsa, gerekli

olmadığı sürece motorlu seyirden kaçının, yelkenlerinizi kullanın, doğanın gücüyle gideceğiniz yere ulaşmaya çalışın. Evet belki hedefinize birkaç saat geç ulaşacaksınız ama yakıttan ettiğiniz tasarrufu görünce ‘değmiş’ diyeceksiniz. Eğer motoryatınız varsa aklınızdan çıkarmamanız gereken şey ise fazla süratin fazla yakıt harcamasına sebep olduğudur. Dalgaları yara yara tam yolla gittiğinizde normal seyir süratindeki yakıt sarfiyatını ikiye katlarsınız. Dolayısıyla gaz koluna var gücünüzle yüklenmek yerine en verimli motor devriyle seyir süratini bulmaya çalışın. Bu arada yakıtınızı mutlaka bildiğiniz, güvendiğiniz istasyonlardan alın. Çünkü bilmediğiniz bir istasyondan ucuz diye alacağınız yakıt başınıza çok büyük dertler açabilir.

Motorunuzu uzun süre kullanmıyorsanız veya tekneniz kışlamadaysa yakıt deposunu dolu tutun. Gerekiyorsa algleri önleyici kimyasal karışım kullanın. Böylece enjektörlerin bozulmasını önlersiniz.

Evet çok kolay değil ama teknenizin ağırlığını azaltmaya çalışın. Eğer tekneniz planing yapabilen bir gövde yapısına sahipse ağırlığını azaltmak yakıt harcamasını da olumlu yönde etkiler. Nitekim uzmanlar ağır bir teknenin yakıt tüketimini % 20 artırdığını söylüyorlar.

Motor bakımlarını zamanında yaptırın. Yağ, filtre, kayış değişimi gibi kolay işleri siz halledin. Elbette beceremiyor ya da korkuyor olabilirsiniz. Bu durumda ilk önce ustayı çağırın, çalışırken çok dikkatli bir şekilde onu izleyin. Bir sonrakinde kendiniz yapmayı deneyin, korkmayın. Becerdiğinizi ve ustaya vereceğiniz masraftan kurtulduğunuzu gördükçe bu işten daha da zevk alacak ve kendinizi geliştirdiğinizi göreceksiniz. Basit bir arızada bile usta çağırmaktan, daha da önemlisi usta beklemekten kurtulacaksınız.

Donanım ve malzemeler

İndirim kampanyalarını takip edin, fuarlara gidin. Sadece şu an lazım olan malzemelerin peşine düşmeyin. Günün birinde ihtiyaç duyacağınız donanım ve malzemeleri de şimdiden yedeklemek üzere uygun fiyatta bulduğunuz an satın alın. İkinci el ürün satın almaktan da çekinmeyin. İkinci el ürünün sadece bozulduğu ya da kırıldığı için değil, artık ihtiyaç duyulmadığı için de elden çıkarılabildiğini unutmayın. Bunun için Naviga’nın ikinci el sayfalarını takip edebilirsiniz. Yine aynı şekilde sizin de elinizde artık ihtiyaç duymadığınız bir malzeme varsa bunu nakde çevirebilirsiniz. Cila makinesi, freze gibi pahalı aletleri de tekne sahibi diğer arkadaşlarınızla birlikte ortak kullanmayı düşünün.

Teknenin en büyük iki düşmanı güneş ve nemdir. Dolayısıyla yelkenlerinizi güneşten koruyun. Sökülmüş yerleri ihmal etmeyin ve büyümeden tamir edin. Uzun süre kullanmayacağınız yelkenleri bakım yaparak kaldırın. Yelkeninizde meydana gelen hasarları elinizden geldiğince kendiniz takip etmeye çalışın. Edineceğiniz bir yelken tamir kiti ufak sorunlarınızda en büyük yardımcınız olacaktır.

Irgatınızı tatlı suyla yıkayın, arada sökün ve bakımını yapın çünkü gizli korozyon oluşabilir. Lumboz, heç ve pleksiglasların contalarını, kollarının O ring’lerini değiştirin. Vazelin ve pudrayla bakımını yapın ve elbette güneşten koruyun.

Aydınlatma ve seyir fenerlerinde LED kullanın. Kullanmadığınız elektronikleri yerinden çıkarıp içine nem alıcı paketçikler koyun, streçleyin ve öyle saklayın. Elektroniklerin bağlantı yerlerini sürekli olarak kontrol edin. Korozyon önleyici spreyle bakım yapın. Tekneyi kullanmadığınız zamanlarda ise içeride hava devridaimi sağlayacak ve güneş enerjisiyle çalışan şarjlı fanlar kullanın.

Ekmek yapma

Tekne mutfağınızı kullanın

Irgat

Motor bakımı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.