Refit

Yaşlı bir teknenin yıpranmış ahşabına dokunan, soluk yüzlü minderlerinde oturup rüzgârı dinlemeyi ve ona yeni hayat vermeyi hayal edenler için artık o, eski olmaktan çıkar. Yıllardır Bodrum’da üstlendiği bakım onarım projeleriyle adından söz ettiren Ege Y

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Ege’de yeni hayat

Hem armatör, hem proje yöneticisi, hem de tersane için yenilenen bir tekneyi eski haliyle karşılaştırırken hissedilen gurur, aylar süren zorlu çalışmanın ödülü olsa gerek. Sadece Bodrum'da değil tüm Türkiye'de yeni inşa kadar bakımonarım projeleriyle de kendine önemli bir yer edinen Ege Yat, bu gururu sık sık yaşayan firmalardan biri.

İkinci el yat satışı, beraberinde bu firmaya çok sayıda refit projesi getiriyor. Özel yapım ikinci el bir tekne alan denizsever, yapacağı kapsamlı ya da ufak değişikliklerle onu kendine özel hale getirebiliyor. Bu bakım onarım, yeniden yaratım ve sonunda suya kavuşma ve keyfini sürme aşamaları onu tekneye bağlıyor.

Firmanın yeni projeleriyle ilgili görüşlerini aldığımız Nihan Deniz Tuzal, bakım-onarımın yeni inşa kadar ciddiye alınması gereken gerek armatörü, gerekse tersaneyi çok daha zorlayacak, zaman, alan, bütçe gibi sınırlayıcı unsurların olduğu bir iş kolu olduğunu belirtiyor ve ekliyor “Biz müşterinin isteklerini göz önüne alarak önce tasarımcımızla işi projelendiririz. Hayal etmenin sınırı yoktur ancak müşterinin bazı isteklerini uygulamak mümkün olmayacağı gibi astarı yüzünden pahalıya da gelebilir. Sonuçta yatınızı da aynen eviniz, arabanız gibi bir müddet sonra değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu işe harcadığınız zaman ve paranın artı değer olarak size dönmesi gerekir. Sektörde ne yazık ki söz verilen zamanda ve bütçe içinde bitirilemeyen birçok örnek var. İşi yaptırdığınız tersaneyi çok iyi seçmelisiniz, aksi takdirde teknesiz bir yaz geçirebilirsiniz.”

Kiminin eskisi kiminin yenisi

Eski bir tekne gördüğünüzde onun formu, tarzı size hayaller kurduruyorsa, onu alıp doğru bir tersanede yeniden hayata döndürebilirsiniz. Ege Yat'ın bakım onarımını yaptığı Aventura isimli tekne de buna bir örnek. 21 metrelik Bodrum yapımı, 30 yaşında çok güzel bir formaya sahip ahşap bir gulet olan Aventura, firma tarafından satın alınarak tersaneye çekilmiş. Dışındaki boya tamamen sıyrılıp sargı ve omurgada değişmesi gereken yerler kontrol edilmiş.

“Gulet tipi teknelerde kronik sorun kıç kepçede yaşanır. Bir şekilde ahşaba yürüyen tatlı su içerden izlenemez ve o bölgede çürümelere yol açar. Aventura'da da bunu gördük ve çürüyen bölgeyi değiştirdik. İç mekanlarda yenilenmeye en çok ihtiyacı olan bölgeler banyolar ve mutfaktır. Ancak biz tamamen iç mekanları söküp küçük grupların kiralayabileceği, konforlu tertemiz bir teknemiz olsun istedik” diye anlatıyor Nihan Deniz Tuzal yeniden yaratım sürecini.

Genel yerleşimde de değişiklikler yaparak, mutfak ve kamaralar daha verimli kullanılmış. Kamaralardaki maun mobilyaların yanında açık renk alcantara duvar ve tavan panelleri kullanılarak

klasik çizgiden sapmadan daha ferah bir ortam yaratılmış. Beyaz Corian ile banyo zeminleri ve lavabo tezgahları değiştirilmiş. Ana kamarada duş bölümü ile lavabo tuvalet ayrılmış, mevcut ev tipi tuvaletler atılıp elektrikli tuvaletler takılmış. Tüm armatürler ve vitrifiye yenilenmiş. Mutfak alanında da dolaplar, geniş çalışma alanına sahip beyaz Corian tezgah tamamen yenilenirken tüplü yerine elektrikli ocak ve fırın konmuş.

Söküm başlayınca, yorgun ve eskimiş tüm boru sistemi, elektrik kabloları ve paneli, tüm tanklar, klima sistemi ve aküler yenilenmiş. Ana makine rektifiye edilerek daha büyük kapasiteye sahip ama daha az yer kaplayan ve sessiz bir jeneratör takılmış. Mobilya ve panelleri monte etmeden önce ısı ve ses yalıtımı yapılmış. Ahşap lumbozların yerine kromlar gelmiş.

Gelelim dışarıya

Tik güverte yeniden yapılırken, üst binadaki ahşaplar da tadilat görmüş. Ortada büyük bir alan işgal edenin yerine daha rahat bir oturma grubu ile krom ayaklı bir masa yerleştirilerek misafirlerin neredeyse tüm zamanını geçireceği konforlu bir alan ortaya çıkarılmış. Dümen konsolu, elektronikler, tüm güneşlenme minderleri, oturma grupları, tenteler, kullanılmaz halde olan yelkenler yenilenmiş. Ahşap direkler yerini çelik direklere bırakmış. Tüm bunlar Aventura'ya gerek kiralamada gerekse satışında artı değer katmış.

Ege Yat'ın diğer bakım-onarım projelerini sorduğumuz Nihan Deniz Tuzal şöyle cevap veriyor: “Charter filomuzda bulunan Aegina ve Araminta'yı satın alan müşterilerimiz, kendileri kullanmak istedikleri için değişiklikler yaptılar. Kamaraları birleştirerek, sayıyı düşürüp geniş alanlar elde ettik ya da tam tersi özel kullanım için inşa edilmiş Theocara yatını Fransa'da charter yapacak duruma getirdik.

Yıllarca usta olmayan ellerde kötü bir işçilikle bakım görmüş bir Benetti'ye tam anlamıyla her şeyini değiştirerek yeniden hayat verdik. Arethusa isimli 47 metre üç bölümden oluşan motoryata boy vererek 55 metreye çıkardık. Tabii beraberinde ahşap, boya, elektrik işlerini de biz yaptık. Deja too isimli Hollanda Amels yapımı 52 metre motoryatın tüm mekanik ve elektrik sistemini yeniledik. Mobilyalara tadilat yaparak, döşemelerini yeniledik.”

www.aegeanyacht.com

Öncesi

Sonrası

Sonrası

Öncesi

Sonrası

Sonrası

Öncesi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.