Bart van Olphen’den patatesli ve pırasalı somon çorbası

Naviga - - Yemek -

Hazırlanışı

Pırasaların dördünü doğrayın. Son pırasayı garnitür olarak kullanacağız.

Tereyağını derin, kalın tabanlı tavada eritin, pırasaları ekleyin ve kararmalarına izin vermeden kendi suyuyla ağır ateşte pişirin.

Patatesleri ve tavuk suyunu tavaya koyun, ağır ateşte büyük kabarcıklar çıkarmasına izin vermeden, patatesler yumuşayana kadar pişirin.

Bu sırada son pırasayı halka halka doğrayın, başka bir tavada kaynayan suya atın, yarı pişmiş haldeyken yaklaşık 1 dakika sonra çıkarın. Süzün ve buzlu su dolu kaseye koyun.

Çorbaya tuz ve biberi serpin. İyice ısıtın, blender ile köpürtün.

Çorbayı kaselere paylaştırın, üzerine somon parçalarını ekleyin. En son biber, halka pırasa ve frenk soğanı ile süsleyin.

Bart van Olphen kimdir?

Hollandalı Bart van Olphen, sürdürülebilir bir marka olan Fish Tales'in kurucu ortağı. Fish Tales'in sürdürülebilir olmasının sebebi, ‘olta ve ip balıkçılığı' adı verilen geleneksel yöntemi kullanan balıkçıların avladığı deniz balığını kullanıyor olması. Paris'te Michelin yıldızlı bir restoranda çalışırken işini bırakıp sadece çok sevdiği balıklara yönelmeye karar veren van Olphen, piyasadaki balıkların çoğunun çiftliklerden onun tabiriyle ‘sudaki fabrikalardan' geldiğini öğrenince büyük hayal kırıklığına uğramış. Bunun üzerine mevsiminde, balığın neslini devam ettirmesine imkan verecek miktarlarda ve türlerin tehdit altında olmadığı bölgelerde avlanan balıkçılarla anlaşmış.

Bart van Olphen, halen iyi yemek tutkusunu Fish Tales ile birleştirerek yemek kitapları yazmaya, sosyal medyada balık yemekleri videoları yayınlamaya devam ediyor.

van Olphen'in Naviga ile paylaştığı tarif de Pavilion Publisher London tarafından basılan Cooking with Tinned Seafood (konserve deniz mahsulü ile yemek) adlı kitabından.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.