Yarış EAYK İzmir Kış Trofesi

Yönetimin taze rüzgârıyla

Naviga - - Navİgasyon -

Ülkemizin en faal yarış kulüplerinden İzmir merkezli Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK) 2016 yılına hızlı girdi. 31 Ocak 2016 tarihinde olağan genel kurulda seçimle iş başına gelen yeni yönetim, büyük bir heyecan ve motivasyonla göreve başladı. Kısa sürede yarış, gezi ve diğer sosyal aktivitelerde sürpriz projeleri hayata geçirmekle işe başlayan kulüp yönetimi, düzenlediği ilk yarışla da ses getirmeyi başardı. EAYK bu yarışı, ICYC ve Uriyat ile birlikte gerçekleştirdi.

2016 İzmir Kış Trofesi’ne dahil ikinci ayak, cumartesi günü Çeşme parkurunda 30’a yakın yatla start aldı. Basının ve yerel halkın da büyük ilgi gösterdiği yarışta ilk gün düşük ve değişken rüzgâr sebebiyle moraller bozulsa da, hakemler parkuru başarıyla kurdu ve gittikçe azalan rüzgâra rağmen rota kısaltmasıyla tüm yatların adil biçimde finiş almasını sağladı.

İkinci gün aniden düşen hava sıcaklığı ve kuvvetli kuzeyli rüzgârı, bir önceki günün tam tersi istikamette şartlar oluşturdu. Çeşme ve yöresindeki sert rüzgâr ve doğa koşullarına alışkın olan EAYK’Lı yatlar, uzun süre hakemlerin kararını beklediler. Karada verilen tehirin ardından, telsiz başındaki yarışçılar, hakemlerin yarış iptal anonsuyla üzülseler de önce emniyet diyerek Çeşme’nin davetkâr ve eğlenceli atmosferine dağıldılar.

EAYK sporcuları pazar günü saat 16:00’da ödül töreninde tekrar bir araya geldi. Ocak ayındaki birinci ayağın da kupaları 2016 IRC belgelerinin tamamlanmasıyla aynı törende dağıtıldı. Geçen sene destek grubunda yarışan birçok tekne bu yıl belgelerini alarak IRC gruplarına katılınca görüldü ki, yarışlarda hem rekabet artmış hem renk gelmiş. Bu da doğal olarak katılan tekne sayısının artmasına sebep olmuş.

Törene katılan Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, denize ve teknelere dair konuşmasıyla sporcular tarafından uzun süre alkışlandı. Yarışlara büyük destek veren Çeşme Marina Müdürü Can Akaltan’ın konuşmasının ardından EAYK Komodoru Dr. Akif Sezer’in sunumuyla ödüllerin dağıtımına geçildi. Dereceye giren teknelere verilecek kupaların yanı sıra ekiplerdeki sporculara da tek tek madalya dağıtılması yeni EAYK yönetiminin takdirle karşılanan sürpriz kararlarından biriydi.

EAYK İzmir Kış Trofesi’nin ilk ayağında Palmarina İzmir Yelken, Mare, Ventus, Farmer, Half Life ve Fıçı sınıflarında birinci oldu.

Çeşme Marina Müdürü Can Akaltan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.