Püf noktası

Küçük teknede de demirleme önemlidir

Naviga - - Navİgasyon -

Güvenlik için civata ve takviye plakası ile sabitlenmiş pruva küpeştesi önemlidir.

Bazı teknelerde kullanılan dahili pulpit de (vardavela başı) demirin ve çıpa makarasının doğru pozisyonda olmasını sağlar. Güçlü bir pulpit, tekne gövdesinin demir ve zincirden dolayı hasar görmesini de engeller.

Koçboynuzları alttaki takviye plakalarına uygun kalınlıktaki civata ve kalın pullar ile sabitlenmiş olmalıdır. Ayrıca koçboynuzunun demir halatının çapına uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Önce halatla koçboynuzunun bedenine bir volta atılmalı ve daha sonra sekiz şeklinde koçboynuzuna volta edilmelidir. Son volta ise koçboynuzuna (kros kırarak) ters volta olarak atılmalıdır.

Zincirlik gövdeye su geçirmemelidir. Zincir veya halatla gelen sular dışarıya akabilmelidir ki, kamara ve sintineye nem kokusu sinmesin.

Kurt ağzı, halat veya zincir yerinden çıkıp teknenin boyasına, ahşap, jelkot vb. zarar vermesin diye sabitleyici olarak kullanılır. Bu nedenle genişliği, derinliği, kullanılan halat vs. uygun olmalıdır.

Sağlam bir pruva makarası özellikle ırgat kullanıldığında çok faydalıdır. Makaranın ne tip bir yuvası olduğunu kontrol edin. Zincir ya da halatın oluktan dışarıya atlamaması için üstünde ayarlanabilir bir pin olup olmadığına bakın.

Demir kilidi oluğa yerleştiğinde

demirin sabit kalmasını sağlar. Kelepçe, pin şeklinde olabilir. Demirde ya da seyirde hiçbir zaman demiri sabitlemek için sadece ırgata güvenmeyin. Ayrıca bir bağ vurulan bir bosa sizi sıkıntıdan kurtarır...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.