Extreme Sailing Series

Yeni tekne yeni ekip

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: ŞULE KAYA

Geçen sezonu Leigh Mc Millan dümenciliğindeki The Wave Muscat’ın zaferiyle kapatan Extreme Sailing Series, yeni sezona yeni teknelerle giriyor. Eski tekneler Extreme 40’ların yerini Gc32’ler alırken bu sezon seri boyunca sekiz ayakta sekiz takım yarışacak. Serinin İstanbul ayağı ise 22-25 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Geçen yıl ilk kez tüm seride yarışan Team Turx bu yıl da mücadelesini sürdürecek. Takım, yeni tekneleriyle antrenman yapmak üzere şubat ayında bir hafta boyunca Dubai’de kamp yaptı. Kamp süresince yeni tekneyi denerken takımda da değişiklik yaptıklarını söyleyen Edhem Dirvana şunları anlattı:

“Şu anda ülkemizin en yetenekli yelkencilerinden biri olan Doğa Arıbaş ekibimize katıldı. Ayrıca genç ve yetenekli yelkenciler Cem Gözen ve Doğukan Kandemir de kamp süresince bizimleydi. Cem Gözen ve ben ana yelkendeydik. Birimiz arabayı diğeri de ıskotayı kullandı. Antrenmanlarımız süresince Cem’le güzel bir koordinasyon yakaladık. Aynı zamanda bir gemi mühendisi olan Doğukan da teknik destek elemanımızdı. Biz denizdeyken botu kullandı ve herhangi bir arıza durumunda hemen müdahale etti. Ön yelken trimini de Tom Buggy yaptı. Başüstünde yine Anıl Berk Baki vardı. Antrenmanlar iyi geçti ancak çok çalışmamız gerek. Bozburun’da antrenmanlar yaparak açığı kapatmaya çalışacağız” dedi. Kamp süresince dümenciliği ise Red Bull Youth America’s Cup’ta takımını üçüncü yapan Portekizli yelkenci Bernardo Freitas üstlendi. Yarışlarda dümencilik için, 2016 Rio Olimpiyatları’nda Nacra 17 sınıfında

ABD’YI temsil edecek olan Bora Güları ve İngiliz yelkenci Stevie Morrison ile görüştüğünü belirten Dirvana, bir önceki sezon kendileriyle yarışan Mitch Booth’un ise takımın koçluğunu üstleneceğini söyledi. Dirvana Dubai’deki kampı ve Gc32’leri şöyle anlattı:

“Kampın önemli bir kısmı da yeni tekneyi kurmakla geçti. Dubai’de imal edilen tekneleri fabrikadan teslim aldıktan sonra ilk seyre hazırlamak oldukça uzun sürdü. Ancak bu bize tekneyi en iyi şekilde tanıma fırsatını verdi. Denize çıktığımızda ne kadar zor bir tekne olduğunu da görmüş olduk. Şimdiye kadar Extreme 40’larla edindiğimiz tecrübe bu teknelere alışmamız konusunda kolaylık sağladı. Ancak görünen o ki daha çok çalışmamız gerekiyor. Gc32’ler daha ufak olmalarına ve dolayısıyla daha küçük yelken alanına rağmen fiziksel olarak çok daha zor tekneler. Bunun yanında en büyük farkı tabii ki ‘hydro foil’leri. Seyir esnasında başüstümüzün sürekli olarak bu salmaların açısını ayarlaması gerekiyor. Bu tip trim yelkende çok yeni bir olay.”

Dirvana, yeni sezonda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın takımı desteklemeye devam edeceğini, ayrıca Rixos Otelleri’yle de işbirliği yapacaklarını da sözlerine ekledi.

www.extremesailingseries.com

Anıl Berk Baki, Cem Gözen, Tom Buggy, Edhem Dirvana, Doğukan Kandemir, Doğa Arıbaş

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.