Gündem

Denizcileşmek ya da KÜDENFOR

Naviga - - Navİgasyon -

Kurucusu ve Direktörü Amiral Cem Gürdeniz'in amaçlarını “Türkiye denizcileşmek zorundadır” diye vurguladığı KÜDENFOR, düzenlediği çalıştayla bugüne kadar gerçekleştirilmemiş bir etkinliğe imza attı. Bir günde 16 farklı konuda önemli sunumların gerçekleştiği toplantının tartışma bölümü de bugüne kadar kimsenin bilmediği gerçeklerin ortaya konulması açısından etkinliğin başarısını artırdı.

4 Aralık 2015 günü startı verilen forumun ilk faaliyeti Küresel ve Bölgesel Perspektifte Türk Denizcilik Gücünün Durum Tespiti konusu ile 9 Şubat 2016 tarihinde Hasköy Rahmi Koç Müzesi Konferans Salonu'nda gerçekleşti.

Türk denizciliğine her alanda katkı sunmaya adanmış bu çalıştaya, Milli Güvenlik Kurulu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı başta olmak üzere kamu sektöründen pek çok kurum ve kuruluş ile başta İstanbul, Bodrum, İzmir ve Mersin Deniz Ticaret Odaları olmak üzere sivil toplum kuruluşları, 40 civarında akademisyen, amatör ve profesyonel denizci ve KÜDENFOR Danışma Kurulu, Destek Grubu ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte 110 kişi katıldı.

Çalıştayda bazı fikir ve bilgiler ilk kez kamuoyu ile paylaşılırken Türk denizciliğine katkı sağlayan 16 değişik sektör, ilk kez sivil bir çatı altında bir araya geldi. Her konu ve her alt alan sunumları 16 değişik sektörel grubun birbirini tanımasına, sorun alanlarına vakıf olmasına olanak sundu.

Amiral Kadir Sağdıç'ın yönettiği toplantının sunumları ve tartışmaları kitaplaştırılacak.

KÜDENFOR ikinci önemli çalıştayını 24 Şubat 2016 tarihinde yine Rahmi Koç Müzesi'nde Deniz ve Denizcilik Kültürü üzerine gerçekleştirecek.

9 şubat sunumları:

Deniz gücümüz: Dz. Kur. Alb. Ertuğrul Uzunoğlu/deniz Savunma ve Güvenliği Alanında Genel Durum: Cem Yaylalı/ Deniz Ulaştırması, Lojistiği, Ticareti: Ayhan Yıldızel/limancılık: Hakan Eraydın/ Gemi İnşa ve Tersanecilik: Y. Müh. Tanju Kalaycıoğlu/deniz Teknolojileri: Y. Müh. Doğan Özdemir/deniz Hukuku ve Okyanus Yönetimi: Dr. Nilüfer Oral/ Balıkçılık ve Su Ürünleri: Prof. Saadet Karakulak/deniz Çevresi ve Deniz Bilimleri: Prof. Dr. Emin Özsoy/denizdibi Madenciliği: Necdet Pamir.

Arama-kurtarma: S/G Yarbay Mustafa Gümüşiğne/deniz Turizmi: Işık Aylan adına Caner Şaka/deniz Sporları ve Amatör Denizcilik: Özkan Gülkaynak/ Notik-sualtı Arkeolojisi: Osman Erkurt/ Denizcilik Kültürü Mirası: Ali Rıza İşipek/ Denizcilik Tarihi: Prof. Dr. Dilek Barlas ve Prof. Dr. Serhat Güvenç.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.