Teknik-joystick

Oyun tadında manevra

Naviga - - Navİgasyon -

Daracık yerlere girmek, iskeleye yanlamasına yanaşmak birkaç yıl öncesine kadar özellikle acemi denizcilerin korkulu rüyasıydı. Ancak joystick teknolojisinin gelişmesiyle, geleneksel kontrol sistemleriyle gerçekleştirilmesi çok zor olan manevralar kolaylaştı. Ama yine de konuyla ilgili öğrenilmesi gereken çok ayrıntı var.

Bir iskeleye yanlamasına yanaşırken tamamen joystick’e güvenerek hızlı hareket etmeyin, hızı kontrollü olarak artırın. Joystick’i bıraktığınızda tekne diğer yöne doğru bir yaylanma yapacaktır ve bu yanlamasına yanaşmanın yaratacağı dalgalanmayla beraber, teknenin hedeflediği yönünün sapmasına sebep olur. Dolayısıyla iskeleye tam aborda olmadan önce joystick’i kullanmayı bırakın, teknenin salınımını geleneksel yöntemlerde olduğu gibi ölçümleyin ve bundan sonrasını kendi hisleriniz ve tahminlerinize göre, son hareketi yapın. Teknenin kendi yolunu bularak hareketine son vermesini bekleyin.

Joystick yönetimi şu iki kelimeyle özetlenebilir: İt ve çevir. İtme hareketini teknenizin gitmesini istediğiniz yöne doğru yapın, çevirmeyi de baş-kıç dengesini sağlamak için kullanın. İkisini birden eş zamanlı olarak yapabileceğiniz zamanlar da olabilir, bu hareketleri önce uygun bir alanda test ederek deneyimlemeniz gerekir. Deneyimsizlik teknenin istediğiniz miktardan fazla ve aniden dönmesine sebep olabilir. Joystick konusunda henüz yeterince deneyimli olmayan dümenciler joystick’i itmeden çevirmeyi öğrenmekte zorluk çeker. Dolayısıyla tekneyi kendi çevresinde döndürürken bu durum kazara teknenin pozisyonunun dışına çıkmasına neden olur. Geleneksel yöntemlerde olduğu gibi joystick kullanımı için de biraz zaman ve egzersiz gerekir.

Elinizin altındaki joystick markası nedir bilemiyoruz ama bazı markalar, GPS bağlantılı kontrol sistemi sayesinde tek bir düğmeyle teknenin aynı noktada kalmasını da sağlıyor (station keeping). Bu özellik geleneksel yöntemlerle balığın bol bulunduğu noktalarda durup kolaçan ederken ya da bir köprünün açılmasını beklerken büyük rahatlık sağlayabilir. Ancak bu özellik kaptanın deneyimli olmasını ve teknede bir kişinin daha mutlaka bulunmasını gerektirir. Zira bu pozisyondayken kaptanın, -gerektiğindedümeni bırakıp da başüstüne gitmesi mümkün değildir. Ayrıca tekne üzerindeki kişilerin o anda kendi dengelerini güvenliklerini sağlayıp sağlamadığına bakmaksızın ani hareketler yapabildiği için kaptanın gözünü mürettebattan ayırmaması gerekir.

Joystick’in en önemli avantajlarından biri teknede bir tane daha motor kontrol seti bulunduruyor olması ve böylece daha emniyetli seyirler sunmasıdır.

Farklı şekillerde monte edilebilen, sadece zincir, sadece halat ya da halat+zincir kombinasyonlarına uygun farklı modellerde ırgatlar vardır. Dümen mahallinden kontrol edilebilenler, kumandalı, güverteye monte edilen ve ayak butonuyla çalışanlar da kullanım kolaylığı sağlar. Önemli olan teknenizin boyuna, yapısına uygun ve kullanışlı olan bir modeli seçmektir...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.