Fuar

Yılın en ‘mavi’ gösterisi

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: ŞULE KAYA FOTOĞRAFLAR: TUĞÇE YENER

Karada yapılan dünyanın ikinci en büyük tekne fuarı CNR Avrasya Boat Show, bu yıl 13-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirildi. 10 gün süren fuar boyunca firmalar en yeni ürünlerini, teknelerini denizciler ve bir gün denizci olmanın hayalini kuranlarla buluşturdu. 10 gün boyunca gerçekleştirilen etkinlikler fuara renk katarken söyleşilerle de amatör denizcilerin bilgi dağarcığına yenileri eklendi.

CNR Avrasya Boat Show, 12 Şubat Cuma günü yapılan törenle açıldı. Açılışa Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) Başkanı Alparslan Sirkecioğlu, İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası (İMEAK) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ve CNR Holding Fuarlar Genel Koordinatörü Barış Ener katıldı. Aynı gün Çarkçı Denizcilik yeni ürünü ZAR 87'yi siyah rengiyle denizseverlerin karşısına çıkardı. Fuarın ilk günü sahibini bulan Zar 87'nin siyah rengi ile sınıfında bir ilk olduğu belirtiliyor. Çift kişilik kamarasıyla 12-14 yolcu kapasiteli ZAR 87, 8,70 metre uzunluğa ve 3,20 metre genişliğe sahip.

İlk kez buluşanlar

Fuarda, ilk kez deniz tutkunlarıyla buluşacak tekneler sıraya girmişti. Azimut standında lansmanı yapılan iki tekne vardı: 72 Fly ve Magellano 66.

Üst düzey konfor özellikleriyle dikkat çeken Azimut 72 Fly, geniş pencereleri, alçak küpeşteleri ve geniş flybridge'iyle 360˚ deniz manzarası ve ışık sunuyor. 22,64 metre uzunluk ve 5,60 metre ene sahip model 2XMAN CR V12 motorlarla 31 knot en yüksek hıza ulaşıyor. 20,15 metre boy ve 5,40 metrelik eniyle megayat konfor ve genişliği sunduğu belirtilen Azimut Magellano 66'da ise bir VIP, bir ana ve bir misafir kamarası bulunuyor. Magellano 66, 2X800 MHP Volvo Penta D13 motorla seyirde 18 knot hıza ulaşıyor. En yüksek hızı ise 23 knot.

CNR Avrasya Boat Show'a katılanlar, aralık ayında güçlerini Karina ile birleştiren Numarine'in yeni modeli 60 Fly'ın da dünya tanıtımına şahit oldu. Hardtop ve flybridge versiyonlarıyla sunulan Numarine 60 Fly'da ana kamaranın yanı sıra özel duş-tuvaletli üç misafir kamarası daha bulunuyor. 18,40 metre boyundaki model, 2XIPS Volvo

Penta motorlarla 35 knot en yüksek hıza ve 28 knot seyir hızına ulaşıyor. Numarine 60 Fly'ın yanı sıra 78 Fly Evolution, Jeanneau motoryat ise MF795 modellerini Karina standında ilk kez podyuma çıkardı.

Bir dünya tanıtımı da Trio Deniz standındaydı. İlk kez görücüye çıkan Sealine F 530 tabandan tavana cam anlayışıyla tasarlanmış. Alt güvertede süit kamara olarak tasarlanan master kabin, VIP kamara ve misafir kamarasına ek olarak iki adet tuvalet-duş bulunuyor. Trio Deniz standında ilk kez meraklılarıyla buluşan bir diğer model de Sealine C 330'du.

Her yıl olduğu gibi bu sene de Beneteau'da da ilk kez sergilenen birçok model vardı. Bunlardan biri olan Beneteau Gran Turismo 40, 12,55 metre boy ve 3,87 metre genişliğe sahip. Arkaya açılır hard top'a sahip model gelişmiş Air Step gövde teknolojisi sayesinde 35 knot hıza ulaşıyor. Markanın ilk kez sergilediği yelkenli model Oceanis 41.1'in açıklamasını aşağıda yer alan “41'liklerin boy gösterisi” bölümümüzde okuyabilirsiniz. Barracuda 8, Monte Carlo 6 ilk kez ziyaretçilerle buluştuğu Beneteau standında dikkat çeken bir model de Pirelli S43 şişme bottu. CNR Avrasya Boat Show'a özel hazırlanan bot, hizmet edeceği yat için yerinde bekliyordu.

Deniz Yatçılık iki yeni modelini bu fuarda podyuma çıkardı. Bunlardan biri, üç farklı havuzluk seçeneğiyle sunulan 16,20 metrelik Galeon 500 Fly'dı. Modelin en dikkat çekici yanı sancak ve iskele duvarları açılarak genişliği 5,8 metreye çıkarılabilmesi. Deniz Yatçılık'ta ilk kez sergilenen bir diğer tekne de Absolute Navetta 52'ydi.

Turmarin de iki yeni modeliyle fuardaydı. 16 kişiyi taşıyabilen şişme bot Sacs Strider 9, en fazla 350 ya da 2X220 HP motorla kullanılabiliyor. Avrupa'da Yılın Teknesi adayı 14 metrelik yelkenli Dufour 460 Grand Large da yeni köşeli gövde yapısı ve özel tasarımının yanı sıra standart baston, Code 0 ve asimetrik balon yelken seçenekleriyle performansı bir adım öteye taşıyor.

Fuarda ayrıca Leomar Yacht 62S,

Leomar Sea Ambulance, Enma Marine 630 Barracuda, KDE Marine standında Cobrey 28 SC, Karnic Sundeck 2452, Smartliner Pilothouse 23, Blues Yatçılık Galia 630 Sundeck, Merkür Spor Malzemeleri standında Quicksilver Activ 855 Weekend, Quicksilver Captur 905 Pilothouse, Quicksilver Activ 755 Weekend, Quicksilver Activ 755 Sundeck, Quicksilver Activ 755 Open ve Quicksilver Activ 505 Cabin ilk kez sergilendi.

Doğan Holding çatısı altına girmesinin ardından yeniden yapılanan ve Türkiye'deki faaliyetlerine hız veren Suzuki Marine de, kendi segmentinde bugüne kadar üretilmiş en hafif motor olduğu belirtilen DF 4A ve DF 6A'yı ilk kez fuarda ziyaretçilerin beğenisine sundu.

41’liklerin öne çıkışı

Fuar bu yıl beş büyük markanın, Beneteau, Bavaria, Dufour, Jeanneau ve Hanse'nin 41 feet'lik yelkenli modellerinin boy gösterisine sahne oldu. İlk kez bu fuarda sergilenen Beneteau Oceanis 41.1, gövde yapısı ve büyük ana kamarasıyla öne çıkıyor. İki ya da üç kamaralı olarak tasarlanabilen modelin iç dekorasyonu kişiye özel hale getirilebiliyor. Aileyle seyre yönelik tasarlanan Bavaria Cruiser 41'in standart versiyonunda başta ve kıçta olmak üzere iki kamara bulunuyor. İstenildiğinde kamara sayısı artırılabiliyor. Modelde Saildrive'li Volvo Penta D2-40 motor bulunuyor. Bu boy bir diğer tekne de Dufour'un yeni modeli 412 Grand Large idi. İki ya da üç kamaralı olarak tasarlanabilen model geniş havuzluğuyla dikkat çekiyor. Hızı ve manevra özellikleriyle öne çıkan Jeanneau 419 da rakipleri gibi iki ya da üç kamaralı olarak sunulabiliyor. 41'liklerin son güzeli ise Hanse 415'ti. Standardında iki kamara bulunan, istenildiğinde üçe çıkarılabilen model 38 Hp'lik 27,6 kw motorla sunuluyor.

Dikkat çeken modeller

Fuarın en ‘özel ve güzel' konuklarından biri ise hiç kuşkusuz Marina Deniz Araçları standındaki restore edilmiş 1950 model klasik Chris Craft Riviera 18'di. Retro tasarımıyla James Bond filminden çıkmış gibi görünen bu güzel, fuara gelen ziyaretçilerin en çok ilgisi çeken modellerden biri oldu.

İdatek'in TÜBİTAK desteğiyle ürettiği Idea 33, klasik lobster görünümünün arkasında tek motor ve çift uskur, joystick kontrol ve sanal çıpa özelliklerini barındırması sebebiyle fuarın en ilginç teknelerinden biriydi. Idea 33'ün motoru, genelin aksine baş-kıç istikametinde değil yanlamasına konumlandırılmıştı. Fuarın dikkat çeken modellerinden biri de Sunseeker Manhattan 55 oldu. Bir ana ve iki yataklı bir misafir kamarası bulunan modelin kıç tarafında bir de mürettebat kamarası bulunuyor. 15,85 metre boyundaki tekne en yüksek 32 knot hıza ulaşıyor.

Sirena Marine ise iki modeli Azuree 46 ve Azuree 33C ile fuarda yer aldı. Dünya prömiyeri Cannes Boat Show 2013'te gerçekleşen Azuree 46'nın tasarımını İngiliz yat tasarımcısı Rob Humphreys iç tasarımını ise Sirena Marine Tasarım Departmanı gerçekleştirdi. Markanın yenilenen Azuree 33C modeli ise, 2010 yılında 50. Cenova Uluslararası Boat Show'da Barca dell'anno-yılın Teknesiödülü alan Azuree 33 ile aynı gövdeye sahip.

Bir diğer farklı tekne Amerika'da balıkçılık, sahil güvenlik, nakliye, ağır iş, polis, dalış gibi birçok farklı talebe cevap veren ve alüminyum malzemeden üretilen küçük bir çıkarma gemisi görünümlü Packcat Catamaran 34USAF Munson Boats'du. Rüya Denizcilik standında sergilenen tekneye hizmet alanlarındaki ihtiyaca göre vinç gibi eklemeler yapılabiliyor.

Beneteau’nun özel konuğu

CNR Avrasya Boat Show'un bu yıl yabancı konuklarından biri Beneteau Yelkenli Tekne Pazarlama Direktörü Gianguido Girotti'ydi. Tezmarin standında bir araya geldiğimiz Girotti, CNR Avrasya Boat Show'un, pazarı anlayabilmek açısından son derece önemli olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Türkiye oldukça özel bir pazar. Rakam veremem ancak satış sayılarının ve cironun çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Üstelik çok hızlı büyüyor. Döviz kurları bazen işimizi zorlaştırıyor, dengeyi bulmakta zorlanıyoruz ancak mikro ekonomilerle yaşamak zorunda olduğumuzu da biliyoruz. Türk müşterilerimiz kesinlikle büyük tekneleri seviyor. Tekneler büyüdükçe rakamlar da büyüyor. Bu da Türkiye'nin Akdeniz'deki en ilginç pazarlardan biri olmasına neden oluyor.”

Beneteau ile Tezmarin arasında uzun yıllara ve güvene dayanan sağlam bir ilişki bulunduğunu belirten Girotti, “Tezmarin'in, elde ettiği satış rakamlarıyla da en iyi bayilerimizden birisi olduğunu söyleyebilirim. Türkiye'de Beneteau başarısının ardında Tezmarin yatıyor” diye devam etti. Girotti Beneteau'nun hedefleri konusunda şunları söyledi:

“Bize göre yelkenli teknelerde ‘3 P' gittikçe önem kazanıyor. Yani performans, bireyselleşme (personalisation) ve fiyat (price). Biz de Beneteau olarak bu 3 P'yi geliştirmeye çalışıyoruz. En iyi fiyatla pazarda yer almayı hedefliyoruz. Ayrıca müşterilerimiz daha fazla taleplerle karşımıza çıkıyor ve teknelerini kendilerine özel şekilde donatmayı ve tasarlamayı tercih ediyor. Bu taleplere yanıt verebilmek şart. Ve elbette artık kimse yavaş tekne istemiyor. Dolayısıyla yarışlara katılan teknelerimizin dereceye girmesi bizim için son derece önemli. Elde ettikleri sonuçları takip edip performanslarını daha da artırmaya odaklanıyoruz.”

Beneteau'nun en güçlü yanlarından birinin geniş bayi ağı olduğunu vurgulayan Girotti, firmanın başarısının ardında yatan unsurları şöyle özetledi: “Süreklilik ve devamlı olarak kendini aşma çabası. Başarılı olduktan sonra yerine oturup bunun tadını çıkarmak kolay. Ancak Beneteau sürekli olarak daha iyisini yapma çabası içerisinde. Yenilikçilik uğruna çok büyük paralar yatırıyor ve dolayısıyla büyük riskler alıyor. Ancak pazarda lider olabilmek için risk alma cesaretini de göstermek gerekiyor.”

Davetler sektörü buluşturdu

Bu yıl CNR Avrasya Boat Show yine birçok davet ve etkinlikle sektörün isimlerini bir araya getirdi. D-marin standı her sene olduğu gibi bu yıl da hareketliydi. 13 Şubat Cuma günü

swing caz konseriyle başlayan D-marin standındaki etkinlikler 19 Şubat Cuma günü aşçı Refika Birgül'ün workshop'uyla devam etti. Refika Birgül gelen konuklara, deniz mahsulleriyle yapılabilecek lezzetli yemek tariflerini uygulamalı olarak gösterirken tattırmayı da ihmal etmedi.

17 Şubat Çarşamba günü Promar, 25'inci yılı şerefine bir kokteyl düzenledi. Promar'ın standında gerçekleştirilen kokteyl, denizcilik sektörünün isimlerini bir araya getirdi, keyifli sohbetlere ev sahipliği yaptı. Aynı gün bir davetle konuklarını ağırlayan diğer firmaysa sergilediği dıştan takma deniz motorları, off-road araçları Spyder motosikletleri, deniz motosikletleri, Scarab Jet Botlar ile fuarın en renkli ve aktif stantlarından biri olan Depar Motor oldu. Fuarın son daveti ise Yacht Marine tarafından gerçekleştirildi.

Bodrumlu tekne üreticileri bu sene de Bodrum Ticaret Odası (BODTO) çatısı altında bir aradaydı. Bodrum'un en önemli üreticileri Ağanlar, Ege Yat, Kobra Yat, Carpe-diem Yatçılık, IBC Yatçılık firmalarının yer aldığı stantta, BODTO ev sahipliğinde bir davet de düzenlendi.

Okurlarmız yine bizimleydi

Naviga standı fuar süresince yine okurlarını, daha doğrusu dostlarını ağırladı. Gelen konuklarla sıcacık çay eşliğinde yapılan sohbetlerde elbette deniz eksik olmadı. Geçen yıl haziran ayında kaybettiğimiz, her fuarda standımızda bizleri yalnız bırakmayan Sadun Boro'nun yokluğu da her sohbetin konularından biriydi, gözler hep ‘büyük usta'yı aradı.

Naviga bu yıl konusunda uzman isimlerle gerçekleştirdiği iki söyleşiyle de deniz dostlarının bilgi dağarcığını genişletmeyi amaçladı. 19 Şubat Cuma günü gerçekleştirilen söyleşide Ekber Levent ve Gülin Bozkurt, Atlantik geçişine hazırlıklarını anlattı, deneyimlerini paylaştı. Söyleşiye yaklaşık 60 kişi katıldı. 20 Şubat Cumartesi günü ise bu kez meteorolojinin usta ismi Gökhan Abur denizcilerle bir araya geldi. Teknik bir konu olmasına rağmen ilginç anlatımıyla izleyicilerin ilgisini ayakta tutan Gökhan Abur keyifli sohbetiyle de söyleşiyi renklendirdi. Aynı gün sualtı fotoğrafçılığının deneyimli ismi Tahsin Ceylan Naviga Deniz Kitapları serisi tarafından sualtı tutkunlarının beğenisine sunulan Yaşayan Deniz isimli kitabını imzaladı, okurlarıyla bir araya geldi. Yazarımız Turgay Noyan da bu yıl ikinci baskısı yapılan Denizden Gelen Adam ve diğer eserlerini okurları için imzaladı.

Diğer etkinlikler

Fuarda dünya denizlerini dolaşan Banu Öney de 15 Şubat Pazartesi günü gerçekleştirdiği söyleşide deneyimlerini anlattı. Aynı gün EGS Mühendislik, Alamarin-jet bayiliğini bir sunumla duyurdu. Antarktika sularında doğan bir tahrik sistemi olan AlamarinJet'in sunumu, Finlandiyalı şirketin yöneticilerinden Igor Tsarikov tarafından gerçekleştirildi. Özkan Gülkaynak, Türkiye’nin Karadeniz'i isimli kitabını fuar süresince Teos Marina standında imzaladı.

İMEAK ve DENTUR katkılarıyla düzenlenen seminerlerde amatör denizcilerin sorunlarını masaya yatırdı. 17 Şubat Çarşamba günü yapılan toplantıda Türk sahipli, yabancı bayraklı yatlar, yatçılığımızda bağlama ve barınma sorunları tartışıldı. 20 Şubat Cumartesi günü yapılan toplantıda da amatör denizcilikte bürokratik sorunlar gündeme geldi.

Fuar yazısını tamamlarken Türkiye Yelken Federasyonu'nun son derece güzel bir şekilde hazırlanmış standından bahsetmeden olmaz. Uzun yıllar sonra ilk kez geniş bir şekilde yer alan standda centerboard'lar özellikle miniklerin büyük ilgisini çekti.

Pirelli (Tezmarin) Sunseeker

Bavaria (Gena Yatçılık)

Numarine (Karina Yatçılık)

Zar 87 lansmanı (Çarkçı Denizcilik)

Trio Deniz

Jeanneau (Top Leisure)

Chris Craft Riviera 18

Deniz Yatçılık

Idea 33

Gianguido Girotti (Beneteau)

Suzuki

Refika Birgül D-marin’de

TYF

Yacht Marine

Naviga kitapları Beneteau teknelerindeydi

Gülin Bozkurt ve Ekber Levent söyleşisi

Promar 25. yıl dönümü daveti

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.