Süperyat

Beşi bir yerde

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: DENİZ BORA

Süperyat dünyasının zirvesi bu sene 4 Mayıs'ta Floransa'da toplanacak. O vakte kadar da World Süperyat Awards (WSA) finalistlerinin heyecanlı bekleyişi sürecek. ‘1.300 GT-2,999 GT arası deplasman tipi motoryat' kategorisinde, Antalya Serbest Bölge'de üretim yapan Sunrise Yachts'ın Irimari'si yer alıyor. Geçen sene Atomic ile WSA'DE ödüle aday gösterilen Sunrise'ın 63,10 metre boy ve 12 metre enindeki yeni süperyatı, bölgede inşa edilen en büyük yat olma özelliğini taşıyor. Dış tasarımı Monako merkezli Espen Oeino International, iç tasarımı ise Alman Focus Yacht Design tarafından gerçekleştirilen Irimari'nin gövdesi çelik, üst binası ise alüminyumdan üretilmiş. Irimari'nin gemi inşa mühendisliği hizmeti ise Antalyalı Unique Yacht tarafından sağlanmış. Geniş katlanabilir camlar sayesinde içeride son derece ferah bir ortama sahip Irimari, okyanus aşırı yolculuklarda en üst seviyede konfor sunmayı amaçlıyor. Abartılı detaylardan kaçınıldığı, ağartılmış meşe ve bakır şerit elementlerin bir araya geldiği iç tasarımında ise kristal ve cam gibi malzemeler kullanılmış. 12 misafir ve 17 mürettebat ağırlayabilen Irimari, bu ödül için Lürssen, Golden Yachts, Abeking&rasmussen, Feadship, Tankoa tersaneleriyle yarışacak.

‘500 GT altı ve 47 metre üstü deplasman tipi motoryat' kategorisinde ise Bilgin Yachts'ın 48,7 metre boy ve 8,5 metre enindeki yatı Clarity yer alıyor.

Tersanenin 1920'ler havasındaki ‘ retro' serisi Bilgin 160 Classic'in ikinci modeli olan Clarity, ilk tekneye göre bazı yeniliklerle öne çıkıyor. Altı kamara yerine beş kamaralı inşa edilen Clarity, bu sayede konuklara daha geniş yaşam alanı sunuluyor. Clarity'nin genişletilen ana kamarasında çok büyük bir banyo ve içinde yürünebilen gardırop bölümü de var.

‘500 GT altı ve 30-41,9 metre arası deplasman tipi motoryat' kategorisinde, Aegean Yacht'ın inşa ettiği, yine klasik güzelliğiyle dikkati çeken Oldesalt var. Turhan Soyaslan'ın imzasını taşıyan 34 metre boy ve 8,2 metre enindeki yat, çelikten inşa edilmiş. Ana kamarası ana güvertede yer alan Oldesalt'ta dört de misafir kamarası yer alıyor. Alia Yachts'ın 36,8 metre boy ve 8,95 metre enindeki yatı Rüya da aynı kategoride yarışıyor. Dergiyi yayına hazırladığımız günlerde, 22 Şubat'ta verilen Showboat Design Awards'ta 500 GT altı kategorisinde iç yerleşim ve tasarım ile gemi inşa mühendisliği ödüllerini kazanan Rüya, haliyle WSA için de kuvvetli bir aday. Van Oossanen Naval Architects'in mühendisliği ve Avustralyalı Sam Sorgiovanni'nin iç tasarım imzasını taşıyan Rüya'nın 12 misafir, dokuz mürettebat kapasitesi var. Kompozit malzemeden inşa edilen Rüya, temiz ve akışkan hatları ile dikkat çekici. Üç güverteli süperyatın 93 metrekarelik ‘güneşlenme terası'nda bar ve 10 kişilik jakuzi bulunuyor. İç tasarımı ise lüks bir tatil köyü havasında; bambu ve Avustralya ipek meşesi gibi egzotik ağaçlar tercih edilmiş.

Refit kategorisinin güçlü adaylarından biriyse, Oceanco tarafından inşa edilen 95 metrelik Indian Empress'in refit çalışması ile Turquoise Yacht.

www.worldsuperyachtawards.com

Irimari

Clarity

Rüya

Oldesalt

Dünyanın en ünlü süperyatları bu heykelciğin peşinde

Irimari

Irimari

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.