Kitap

Keyifli okumalar

Naviga - - Navİgasyon - Sipariş için: okuyucu@navigamagazin.com

Ülkemiz denizlerinin ekolojik olarak sürekli fakirleştiği göz ardı edilemez bir gerçek. Bu denizler gerek köken bakımından, gerekse jeolojik ve ekolojik özellikleri yönünden tamamen farklı. Dolayısıyla her bir denizin kendine özgü bir flora (bitki topluluğu) ve faunası (hayvan topluluğu) var. Barındırdıkları ortak türler açısından Karadeniz ile Marmara Denizi birbirine yakınken, Akdeniz’in canlı toplulukları Ege Denizi ile benzer yapı sergiliyor.

Ülkemizi çevreleyen denizlerde 5 bin civarında omurgasız, 450 civarında balık ve 400 civarında alg türünün yaşadığı ifade ediliyor. Bu belirgin canlı gruplarının yanında nispeten az sayıda türle kıyılarımızda dağılım gösteren deniz kaplumbağaları, deniz kuşları ve deniz memelileri (balina, yunus, Akdeniz foku) de eklendiğinde, kabaca 6.000 kadar türün Türkiye kıyılarında saptandığı görülüyor.

Kıyılarımızdaki endemik deniz balıklarının sayısı ise sadece 7080 civarında. Buradan, denizel canlı kaynaklarını ne kadar özveriyle korumamız gerektiğini kolaylıkla anlamak mümkün. Özellikle son 10 yılda deniz bilimleri alanında artan bilimsel çalışmalar ile biyolojik çeşitliliğimiz hakkında daha fazla bilgiye sahip olsak da, maalesef halen edindiklerimiz ‘ummanda bir damla’dan fazla değil. Yaşayan Deniz, her biri kendi alanında uzman 11 bilim insanının özverili çabalarıyla denizel yaşamı ve deniz ekosistemini daha iyi tanımak, sevdirmek ve bilinçli olarak değerlendirmek amacıyla hazırlandı.

Derin mavi bir soluk

Yaşayan Deniz’in Tahsin Ceylan’ın o mükemmel objektifinin sunduğu görsellikle derin bir mavi soluk kazandıracağına inanıyoruz.

Dergimizin de yazarları arasında yer alan Ceylan, sualtı sporlarına 1986’da cankurtarma ve İlkyardım eğitimleri ile başlamış. Çeşitli kuruluşlardan, ilk yardım, aletli dalış (SCUBA), sualtı arama/kurtarma ve her ortamda dalış eğitimleri almış. Halen Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu TSSF/CMAS Kurs Direktörü-3 Yıldız Eğitmenlik, TSSF Danışma Kurulu Başkanlığı, PADI Scuba Instructor, Emergency First Response Instructor brövelerine sahip. 1994’te sualtı fotoğrafçılığına, 1997’de ise sualtı video çekimlerine başlayan Tahsin Ceylan, şimdiye kadar Kızıldeniz, Atlantik Okyanusu, Pasifik Okyanusu ve Türkiye karasularında görüntüleme amaçlı sayısız dalış yapmış.

Tahsin Ceylan’ın ulusal ve uluslararası sualtı fotoğraf yarışmalarında çeşitli dallarda toplam 74, sualtı video çekimi yarışmalarında ise toplam 18 ödülü, pek çok kişisel sualtı fotoğraf sergisi bulunuyor. Birçok dergide biyoloji ve ekoloji konulu makale ve fotoğrafları yayınlanmış. Ayrıca Cumhuriyet Gazetesi’ne gezi, ekoloji ve biyoloji konulu yazılar yazıyor.

Yaşayan Deniz ekibi

Kitabın editörleri Şükran Cirik, Tahsin Ceylan ve Barış Akçalı. Kalabalık yazar kadrosundaysa İlknur Ak, Barış Akçalı, Eren Akçiçek, Hüseyin İ. Arıkan, Tahsin Ceylan, Sema Cirik, Şükran Cirik, Güner Ergün, Atkın Gülden Gençoğlu, Bülent Gözcelioğlu ve Harun Güçlüsoy yer alıyor.

Tahsin Ceylan (solda) kitabını imzalarken

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.